Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган прийшов до того, щоб дати добро Швеції вступити до НАТО. Але Росія намагатиметься використати цю ситуацію, щоб зупинити процес. Таку думку сьогодні, 8 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила політологиня Олеся Яхно.
“Напевно, Росія як інтересант і як країна, яка перейшла до активнішої, у всякому разі інформаційної та гібридної політики, і дій, наприклад, щодо Фінляндії, як нещодавно ухваленого члена НАТО, напевно, намагатиметься докладати всіляких зусиль, щоб зупинити розширення за рахунок Швеції. Такі зусилля, звичайно ж, будуть. Але, я думаю, що дрібні провокації не зможуть зупинити, а якась велика форс-мажорна ситуація, що зачіпає інтереси Туреччини, напевно, може вплинути на практично вже ухвалене рішення щодо Швеції”, — сказала вона.
За словами політологині, Росія втручається, як правило, в ті ситуації, де розуміє, що там є певна напруженість і складні питання.
“Наприклад, питання курдів, яке традиційно для Туреччини важливе, і традиційно воно інколи вступає в протиріччя з іншими країнами. Тому Росія цим скористалася, досить ефективно. Спалювання Корану, наприклад, було однією з тем, навколо якої будувалася позиція Туреччини щодо Швеції”, — каже Яхно.
Вона вважає, що Туреччина від початку не була налаштована на те, щоб на 100% блокувати вступ Швеції до НАТО, тому що Туреччина сама є членом Альянсу.
“Але Ердоган спробував із цього максимум використати для власного інтересу, для інтересу Туреччини, як її бачить Ердоган, і максимально розтягнути це в часі, що збігалося з інтересом Росії. Але в момент, коли потрібно дійсно визначатися — або нескінченно блокувати вступ Швеції до НАТО, або дати добро, отримавши в обмін преференції та умови, які висувала Туреччина, Ердоган, я думаю, все-таки погодиться на другий варіант. Думаю, що Ердоган прийшов до того, щоб дати добро Швеції вступити до НАТО. А те, що Росія намагатиметься використовувати цю ситуацію, і те, що можуть бути повторення спалювань Корану, ще якихось прецедентів, я думаю, що всі це розуміють”, — заявила політологиня.
На її думку, це вже не стане на заваді вступу Швеції до НАТО і позиції Туреччини з цього питання.
“Тільки якийсь великий інтерес, який дійсно може зачепити інтерес Туреччини, який може змусити Ердогана знову поставити це питання на паузу. Але тоді Ердоган має розуміти ціну такого рішення. Того, що було пройдено великий шлях і, напевно, було проговорено вже цю згоду і певний таймінг, зокрема з боку Блінкена. Але США, напевно, щоб перестрахуватися, і щоб не виникли форс-мажорні обставини, які можуть вплинути на рішення Туреччини, вирішили призупинити рішення щодо постачання F-16, що, напевно, правильно”, — додала Олеся Яхно.
Читайте також: Дрібні провокації вже не зможуть зупинити рішення, великі шанси, що на саміті в липні Швецію буде прийнято до НАТО, — політологиня
Нагадаємо, комітет у закордонних справах парламенту Туреччини підтримав ратифікацію протоколу про вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу. На думку кандидата політичних наук, засновника ГО “СД Платформа” Богдана Ференса, війна РФ проти України негативно впливає на європейську безпеку. І у партнерів НАТО є інтерес у тому, щоб Швеція стала членом Альянсу.