Не допустити поширення війни в секторі Гази на західний берег річки Йордан, Ліван і судноплавні шляхи Червоного моря. З такою метою державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель прибули на Близький Схід. У той час як провідні дипломати США та ЄС прибули в регіон, ліванське угруповання “Хезболла”, підтримуване Іраном, випустило кілька ракет по Ізраїлю, інформує FREEДОМ.
Держсекретар США Ентоні Блінкен почав термінову дипломатичну місію на Близькому Сході із зупинки в Туреччині. У Стамбулі він провів переговори з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом і міністром закордонних справ Хаканом Фіданом. Сторони обговорили роль Туреччини та інших країн регіону в здійсненні впливу, зокрема на Іран і його прихильників для того, щоб послабити зростаючу напруженість.
“Вкрай важливо, щоб ми зайнялися дипломатією зараз. Як заради майбутнього самої Гази, так і, в ширшому сенсі. Заради майбутнього ізраїльтян і палестинців і всього регіону загалом. Очевидно, що більшість людей у регіоні хочуть майбутнього, в якому буде мир, безпека, деескалація конфліктів, інтеграція країн. І це один шлях. Інше майбутнє — це нескінченний цикл насильства, повторення жахливих подій, які ми бачили, і життя в умовах відсутності безпеки та конфліктів для людей у регіоні, цього ніхто не хоче”, — зауважив держсекретар США.
Блінкен обговорив з Ердоганом також процес ратифікації Туреччиною членства Швеції в НАТО і схвалення США на продаж Анкарі винищувачів F-16. Як заявили в Держдепартаменті США, з Туреччини Ентоні Блінкен вирушив до Афін.
Грецький уряд заявив про свою готовність надати допомогу в разі загострення ситуації на Близькому Сході.
“Зараз ми переживаємо важкі часи. І для нас дуже важливо стояти пліч-о-пліч, не тільки працювати над подальшим зміцненням відносин, а й діяти як союзники, гарантувати повернення миру і стабільності в наш неспокійний регіон”, — наголосив прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.
“Той факт, що ми стоїмо разом, що ми працюємо разом, — чи то захист України, чи то мир і стабільність у Середземномор’ї, чи то ситуація на Близькому Сході, у секторі Гази тощо — це величезне джерело сили і впевненості для Сполучених Штатів. І я знаю, що нам є про що поговорити, саме тому я тут. Ваш голос, ваші погляди, ваші поради, наше партнерство — дуже багато значать для Сполучених Штатів”, — сказав зі свого боку держсекретар США.
Після Блінкен відвідав Йорданію. Держсекретар США зустрівся з Його Величністю королем Абдаллою II, а також із міністром закордонних справ Йорданії Айманом Сафаді. Обговорювали питання захисту цивільних осіб у Газі та на Західному березі річки Йордан.
Блінкен зазначив, що країни Близького Сходу повинні використовувати свій вплив на регіональних гравців, щоб забезпечити стримування конфлікту в Газі.
Після Йорданії Ентоні Блінкен відвідає Катар, Ізраїль і Західний берег річки Йордан, а потім завершить турне поїздкою до Єгипту. Його турне триватиме до 11 січня. Під час свого візиту він приділить особливу увагу захисту цивільних осіб, звільненню заручників, доставці гуманітарної допомоги в Газу.
“Ми не очікуємо, що кожна розмова в цій поїздці буде легкою. Очевидно, що перед регіоном стоять складні питання і належить зробити непростий вибір. Але держсекретар вважає, що Сполучені Штати зобов’язані очолити дипломатичні зусилля з розв’язання цих проблем, і він готовий здійснити це найближчими днями”, — наголосив речник держдепартаменту США Меттью Міллер.
У ЄС також стурбовані можливим розширенням війни на Близькому Сході.
6 січня в Лівані глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель провів переговори з прем’єр-міністром Лівану, міністром закордонних справ і командувачем збройних сил Лівану. Сторони обговорили ситуацію на ізраїльсько-ліванському кордоні. А також важливість запобігання поширенню війни в Газі на Західний берег річки Йордан, Ліван і судноплавні шляхи Червоного моря.
“Вкрай важливо уникнути регіональної ескалації на Близькому Сході. Абсолютно необхідно уникнути втягування Лівану в регіональний конфлікт. Я перебуваю тут, коли ми спостерігаємо тривожну активізацію перестрілок на кордоні між Ліваном та Ізраїлем. Я думаю, що війні можна запобігти, її потрібно уникнути, і дипломатія може взяти гору в пошуках кращого рішення. Усе міжнародне співтовариство має домагатися змін на Близькому Сході”, — заявив Боррель.
Як пише Reuters, 7 січня до Ізраїлю вирушить міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. Зазначається, переговори будуть зосереджені на питанні гуманітарної ситуації в Газі, на Західному березі річки Йордан, а також на вкрай нестабільній ситуації на ліванському кордоні Ізраїлю.
“Ізраїльтяни і палестинці можуть жити пліч-о-пліч у мирі тільки в тому разі, якщо безпека одного означає безпеку іншого. Цього можна досягти тільки в тому випадку, якщо кожен побачить страждання інших”, — наголосила очільниця МЗС Німеччини.
Анналена Бербок також обговорить зусилля, спрямовані на звільнення заручників, захоплених бойовиками ХАМАС, і майбутнє рішення про дві держави між Ізраїлем і палестинцями.