У Європі зараз активно обговорюються два шляхи використання заморожених російських активів для допомоги Україні: прибутків з активів чи податків на прибуток. Обидва рішення є напівмірами. Виходом могло б стати резервування активів для відновлення України одночасно з використанням податків на прибуток і прибутку з них уже зараз. Таку думку висловив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Щодо податків на прибуток, а також прибутку, його треба акумулювати до спеціального, як мені здається, фонду, з якого треба буде оплачувати озброєння для України, тим самим мотивувати виробників зброї в Європі. Вже з’явилася інформація про те, що ще у 2022 році компанії з виробництва зброї як державні, так і приватні зверталися до свого керівництва з проханням дати 5-річні контракти, і, наскільки відомо, ці 5-річні контракти були укладені, щоб ці компанії були впевнені, що вони отримають гроші упродовж п’яти років. Відповідно, з цих грошей, цілком можливо, можна буде оплачувати роботу компаній з виробництва зброї, викуповувати зброю та спрямовувати її в Україну… Тобто запустити цей колообіг, який буде корисним і нам, і Європі — створить робочі місця там, що також буде мотивацією надалі допомагати українській армії”, — вважає гість ефіру.
Щодо зарезервованих для України активів, які в основному перебувають у цінних паперах, то Ус вважає, що вони також можуть бути заведені до спеціального фонду для відновлення.
“Цей фонд зможе видавати та продавати, скажімо так, певні свої цінні папери під заставу цінних паперів Росії, які заарештовані, і обмінювати їх на гроші”, — припустив економіст.
Він додає, що фонди можуть бути цільовими, щоб Єврокомісія, наприклад, вирішувала, на яку програму буде спрямовано ту чи іншу частину активів.
“Питання справді вимагає опрацювання та вимагає того, щоб були створені робочі групи, які б намалювали цю схему, механізм, який би приводив до отримання необхідного фінансування для різних цілей відновлення України”, — коментує Ус.
Економіст також не виключив, що покупцями російських активів можуть стати уряди країн, але гроші йтимуть Україні.
“По суті, це схема, за якою російські активи продаються за гроші, які отримує не Росія, а Україна… Україна отримає гроші на відновлення, а західні уряди матимуть цінні папери, які раніше належали Росії, але які вона втрачає через свою злочинну політику, через те, що Росія вирішила підірвати світоустрій, на користь України, проте, по суті, на користь інших європейських країн”, — пояснив Іван Ус.
Читайте також: Захід заморозив російські активи: скільки коштів РФ можуть конфіскувати на користь України (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський закликав передати Україні заморожені російські активи, які оцінюються приблизно в 300 млрд дол. Він наголосив, що це історична можливість змусити державу-терориста заплатити за свій терор, втрата активів буде для РФ найболючішою втратою.