Адекватним рішенням для ЗАЕС можуть бути “блакитні шоломи” — думка

ЗАЕС. Фото: energoatom.com.ua

Поки Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), місто Енергодар Запорізької області, де вона розташована, і територія навколо не деокуповані українськими силами, адекватним безпековим рішенням може бути контроль миротворців. Оскільки терористичні дії РФ на станції становлять небезпеку не лише для України. Таку думку сьогодні, 5 січня, висловив голова Київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства, міністр енергетики та захисту довкілля України (2019-2020 рр.) Олексій Оржель в ефірі телеканалу FREEДOM.

“Абсолютно правильним було б, на мою думку, використовувати МАГАТЕ і, можливо, певну місію ООН. Так, ми всі, на жаль, бачимо, наскільки ООН сьогодні безпорадна, абсолютно неефективна. Але колись, ми пам’ятаємо, були такі заходи, коли [діяли] “блакитні шоломи”, коли точилися конфлікти. В цьому випадку щодо найбільшої атомної станції до моменту передачі під контроль України могло б бути санкціоноване рішення: демілітаризація, виведення російських військ і як результат — здійснення місії ООН під егідою “блакитних шоломів”, плюс МАГАТЕ як моніторингова місія, плюс певний персонал з боку України. Це могло б вивести за дужки ЗАЕС у ситуації, яка є до відновлення контролю України над окупованими територіями. Це було б абсолютним та адекватним рішенням у поточних умовах, розуміючи, що Росія веде терористичні дії”, — вважає гість ефіру.

Водночас, він не сумнівається, що після повернення станції з-під контролю РФ доведеться розв’язати безліч технічних завдань: від оцінки її стану до відновлення режиму роботи, синхронізації з українською енергосистемою, пошуків рішення для стабільного водопостачання та охолодження без Каховського водосховища. За словами Олексія Оржеля, список викликів є колосальним.

Читайте також: Відсутність графіка технічного обслуговування Запорізької АЕС — критично негативний показник, — Оржель

Нагадаємо, російські окупанти не допускають інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до перевірки реакторних залів трьох із шести енергоблоків Запорізької атомної електростанції. Йдеться про перший, другий і шостий блоки. У заяві агентства наголошується, що його експертів вперше не було допущено до реакторної зали енергоблока, який перебуває в режимі “холодної зупинки”. Адже там є активна зона реактора та відпрацьоване паливо. Команда МАГАТЕ також заявила, що намагається отримати від російських окупантів графік технічного обслуговування станції на 2024 рік. Але його поки що так і не надали.

Прямий ефір