Наступальні дії Сил оборони України 2023 року мали у своїй основі не лише одну мету. Пріоритетною метою було звільнення українських територій, людей з-під окупації російських військ. Є прямий зв’язок між забезпеченням, постачанням військової допомоги і безпосередньо результатом на полі бою. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
За його словами, українські сили продемонстрували результат — були звільнені території та населені пункти.
“Звичайно, не так, можливо, як це планувалося, не в тих масштабах і обсягах, але, тим не менш. Також важливий момент у наступальних діях — це знищення сил і засобів противника, завдання ушкоджень і ведення наступальних дій у такий спосіб, щоб зменшити бойовий потенціал військ противника. І це теж якраз спрацювало. І цей пункт має успіх”, — сказав Мусієнко.
Третім пунктом, на думку експерта, було не допустити просування і наступу російських військ, оскільки вони теж розглядали різні плани. І було зрозуміло, що якщо контрнаступальні дії не вестимуть українські війська, то в такий наступ піде Росія тими ресурсами, які в неї були. До того ж окупанти хотіли і планували це зробити концентровано на сході — там, де зараз вони ведуть наступальні дії, але цього не вдалося.
“Тому, якщо ми виходимо з критеріїв оцінки за трьома завданнями, про які я сказав, в українських сил є впевнений успіх за двома пунктами. За одним пунктом (звільнення території) не вдалося досягти тих цілей і завдань, які ставилися, але, тим не менш, робота триває”, — уточнив Мусієнко.
Оцінюючи наступ російських військ, який триває на сході, експерт пояснив, що такий потенціал техніки, артилерії, сил і засобів, який російські війська могли б собі дозволити використовувати, не втративши їх під час українського наступу, вони не використали.
“Другий момент — все-таки боєздатність певною мірою російські війська втратили. Ту, яка була ще навіть до наступальних дій українських військ. Тому я можу сказати, що я особисто не погоджуся з оцінками, які звучали, зокрема й від поважних західних колег, про те, що не так усе пішло і не було ніякого успіху під час українського наступу. Він був просто з погляду аналізу і з погляду оцінки результату, звісно, багато хто сприймає зі зрозумілих причин, що очікує результату саме у звільнених територіях. Але не тільки цим це характеризується”, — заявив Мусієнко.
Він акцентував, що дуже важлива підтримка України з боку партнерів. Результати видно одразу ж, як тільки з’являється відповідна підтримка від партнерів у конкретних видах озброєнь і найголовніше — у збільшенні кількості озброєнь.
“Зверніть увагу на успішні бойові дії українських сил на морі. Фактично українські сили ведуть морську війну, не маючи такої кількості ані кораблів, ані, тим більше, підводних човнів, як є у Чорноморського флоту Росії. Але, тим не менш, є результат. Це знищені або пошкоджені кораблі противника, а також втрачені інфраструктури військових об’єктів. Йдеться про пошкоджені заводи в Керчі та Севастополі, а також втрачені там кораблі. Це стало можливим якраз тому, що партнери нам поставили крилаті ракети SCALP EG і Storm Shadow. І це працює. Чим більше буде таких постачань, тим і результативнішими та ефективнішими будуть наші дії чи то на морі, чи то в повітрі”, — розповів експерт.
Також, нагадав Мусієнко, розширюються можливості українських військ і українських засобів протиповітряної оборони (ППО). І цьому підтвердження, за його словами, п’ять збитих літаків російських військ над тимчасово окупованою територією. Тобто розширюються можливості — і це теж завдяки постачанням і підтримці Заходу.
Читайте також: Втрати військової техніки ЗС РФ виявилися несподіваними для російського військового командування та політичного керівництва, — Лакійчук
Нагадаємо, військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман висловив думку, що контрнаступ України не був стрімким 2023 року, оскільки Сили оборони вперлися в щільну ешелоновану оборону російських військ. І західні партнери України це розуміють, як і розуміють те, що потрібно передавати більше зброї.