У Туреччини є амбіції, щоб стати регіональним газовим хабом, однак існують проблеми з покупцями російського газу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав економічний експерт Максим Гардус.
“Поки що не так уже й очевидно, чи буде цей хаб побудований, тому що хаб передбачає якийсь пул покупців. А поки що ми не бачимо заяви про існування цього пулу покупців. У Туреччини цілком конкретні сусіди. Якщо говорити про Європу, то це балканські країни, і вони всі вже в ЄС або хочуть у ЄС. Відповідно, вони вважають за краще закуповувати газ усе-таки не в Росії, а з інших джерел, наприклад, того ж Азербайджану”, — сказав він.
Експерт зазначив, що і деякі країни, які стереотипно вважалися проросійськими, наприклад, Болгарія, позбавляються залежності від російського газу.
“Дуже важко закачати з Туреччини в Європу газ, оминаючи Болгарію, яка обкладає додатковими митними зборами саме російський газ для того, щоб посилити не тільки своє власне позбавлення від нього, а й своїх сусідів. Таким чином, я не надто вірю в те, що перспективи експорту російського газу через Туреччину або реекспорту продажу газу Туреччині — вона поставить на нього печатки, зробить його турецьким та продасть кудись — досить великі. Занадто сильний тиск проти російського газу в цьому регіоні, щоб був якийсь економічний профіт від таких проєктів”, — сказав Гардус.
Що стосується Середньої Азії, то, за словами експерта, позиції Росії там не обвалилися, але зменшуються під тиском Європи, США та особливо Китаю.
“Крім того, Середня Азія сама по собі є експортером газу й не дуже зацікавлена в транзитних проєктах Росії крізь неї. Куди більше вона зацікавлена в тому, щоб країни-споживачі інвестували в середньоазіатські родовища. І налагодити, власне, експорт, підвищити власні доходи. Це стосується і Казахстану, і Туркменістану, і решти”, — сказав експерт.
Читайте також: Експорт російського газу обвалився до рівня 1985 року — “Газпром” втрачає ринки, гроші й скорочує видобуток (ВІДЕО)
Нагадаємо, ідею створити в Туреччині газовий хаб для поставок газу в Європу президент РФ Володимир Путін висловив у жовтні 2022 року.