2023 року російський “Газпром” продав на експорт менше ніж 70 млрд кубометрів газу. За даними Reuters, це мінімальний обсяг від 1985 року. Основні покупці, яким постачали газ трубами, — країни Європи — знайшли інших продавців і джерела енергії. А російський підсанкційний газ тепер мало хто хоче купувати навіть за заниженими цінами. Кремль сам зруйнував експорт природного газу, повідомляє FREEДОМ.
Reuters публікує дані, що постачання природного газу до Європи російським енергетичним гігантом “Газпромом” 2023 року скоротилося більше ніж наполовину — до 28 млрд 300 кубометрів. Це вчетверо менше, ніж роком раніше.
“Розрахунки, засновані на даних європейської газотранспортної групи “Енцог” і щоденних звітах “Газпрому” про транзит газу через Україну, засвідчили, що середньодобовий трубопровідний експорт російського газу до Європи знизився до 77 і 6 млн кубометрів 2023 року зі 174 і 8 млн кубометрів 2022 року”, — йдеться в повідомленні Reuters.
2022 року Кремль зробив ставку на енергетичну кризу в Європі й припинив постачання трубопровідного газу. Московська пропаганда активно використовувала тезу про те, що “Європа замерзне” без російського палива. Але, як кажуть експерти, завдяки вжитим заходам у ЄС і погодним умовам зима минула без вимкнень, а ціни на газ різко знизилися. За підсумками 2023 року “Газпром” продав на експорт лише 69 млрд кубометрів газу — це мінімум від 1985 року.
“Це дно, 2023 року ми пройдемо дно експорту і видобутку (газу), і далі від цього дна відштовхуватимемося. Погана новина в тому, що це відштовхування, додатковий приріст, буде повільним”, — заявляв директор з досліджень і розвитку Інституту енергетики та фінансів Олексій Бєлогор’єв на газовому форумі в Москві.
Видання The Moscow Times повідомляє, що обсяги прокачування газу за кордон знизилися втричі, якщо порівнювати з довоєнним рівнем. А знайти нові ринки замість європейського, на який до повномасштабного вторгнення монополіст “Газпром” постачав 150 млрд кубометрів щороку, РФ поки погано вдається.
“Вони втратили найплатоспроможніший ринок у світі — ринок Європейського Союзу, коли ввели самоембарго. І якщо раніше вони займали домінувальне становище, то тепер частка їх на ринку Євросоюзу мінімальна. Перенаправити ті обсяги газу, які в них звільнилися, вони нікуди не можуть. Тому що газ — це продукт, який залежить від інфраструктури. Труби всі побудовані в бік Євросоюзу. І переслати цей газ до Китаю, Індії чи ще кудись немає можливості. Відповідно, “Газпром” скорочує видобуток, і як результат скорочується прибутковість “Газпрому”, — коментує фінансовий експерт Сергій Фурса.
Згідно зі звітністю, від липня 2022 до липня 2023 року “Газпром” втратив 2/3 запасів готівки на рахунках і був змушений скоротити видобуток газу на чверть — це антирекорд за всю історію компанії. І перспектив повернутися на колишні обсяги експорту в “Газпрому” немає.
“За даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2040 року світовий попит на природний газ буде навіть нижчим, ніж очікувалося, оскільки поновлювані джерела енергії займатимуть більшу частку в енергетичному балансі, в той час як частка Росії на газовому ринку скорочуватиметься”, — йдеться в публікації видання ”Bloomberg”.
У грудні 2024 року закінчиться контракт на транзит російського газу через Україну, а це значить, що постачання до Європи ще більше скоротяться. І, на думку експертів, відновити втрачені Росією обсяги експорту в найближчі 10 років буде нереально.
Читайте також: На порозі кризи і по вуха у брехні: підсумки другого воєнного року для Росії