Дніпро від початку повномасштабного вторгнення Росії став одним із головних медичних хабів України. У місті працює сучасний реабілітаційний центр, у якому щодня здоров’я відновлюють десятки українських захисників. З пораненими працює команда лікарів фізичної реабілітації, ерготерапевтів, логопедів та психологів. До реабілітації залучають навіть кінологів, повідомляє FREEДОМ.
Віталій проходить реабілітацію вже третій тиждень. За його словами, захищати Україну він пішов у перші дні повномасштабного вторгнення Росії. Був на Донецькому напрямку, але восени підірвався на міні. Отримав поранення ноги. Після операції та лікування його відправили в реабілітаційний центр. Через короткий час результати вразили, розповідає військовий.
“Коли я потрапив сюди, міг ходити, але про всяк випадок брав із собою милиці, тому що ходити можна було недалеко, і нешвидко. А через три тижні милиці я із собою вже не беру. Впевнено наступаю на ногу, впевнено і швидко можу пересуватися містом. І це тільки перший етап реабілітації. Далі буде краще”, — упевнений військовослужбовець ЗСУ.
Після завершення реабілітації Віталій, залежно від свого стану, хоче повноцінно повернутися до служби або навчати новобранців.
Олександр теж відновлюється після отриманого поранення. У червні потрапив під артобстріл. Снаряд вибухнув просто під машиною. Автомобіль розірвало, а чоловік втратив ногу. До повномасштабного вторгнення він працював водієм, а в березні 2022 року вирішив іти на фронт добровольцем.
“Стали показувати в новинах уже, як росіяни захоплюють міста, села. Не хотілося, щоб мої діти кудись їхали, тікали, знущання якісь відбувалися. Треба було йти вперед, щоб вони не дійшли до нас”, — пояснив військовослужбовець ЗСУ Олександр.
За півтора року він отримав чотири контузії та кілька поранень. Після останнього його одразу евакуювали в лікарню, а потім направили до реабілітаційного центру. Отримавши протез, Олександр знову вчиться ходити.
“Надають психологічну, фізичну підтримку. Запитують щодня, як почуваюся, болить чи не болить. Коли роблю вправи, теж запитують, боляче чи ні. Якщо боляче — змінюють вправу, щоб не навантажувати сильно”, — розповідає він.
Сергія реабілітологи ставлять на ноги після операції із заміни тазостегнового суглоба. Проблеми зі здоров’ям у військовослужбовця почалися під час бойових дій. Він у перші дні повномасштабного вторгнення став добровольцем, захищав українські території на Лимано-Куп’янському напрямку. Попри постійний біль у правій нозі, пройшов найгарячіші точки. Тепер відновлюється за індивідуальною програмою.
“Я ходив із двома милицями, зараз уже починаю з однією пересуватися. Тут у нас дуже хороші реабілітологи, фізіотерапевти. І паралельно плечем моїм займаються”, — розповів військовослужбовець ЗСУ Сергій.
Головне завдання в процесі реабілітації пацієнтів після важких поранень — збільшити їхню силу і витривалість, кажуть фізіотерапевти. А щоб налаштувати їх на відновлення, намагаються надати психологічну підтримку.
“У нас є пацієнти, які відмовляються від послуг психолога. Їх влаштовують тільки фізичні заняття. Це їм теж допомагає. Наприклад, ми можемо з ними боксувати. У нас є рукавички, і в такий спосіб вони не тільки тренуються, але й скидають негативну енергію”, — зазначила фізіотерапевтка реабілітаційного центру Дарина.
Практикують у реабілітаційному центрі й каністерапію. Це робота кінологів і пошуково-рятувальних собак із пацієнтами.
“У нас є пацієнти, які взагалі не хочуть виходити з палат. Уже були такі випадки, коли пацієнт тижнями перебував у палаті, ми навіть займалися з ним у палаті. Він не хотів виходити, а коли дізнався, що собаки в залі, встав і пішов до них. Також у нас є пацієнти, які мають психологічні проблеми, травматичні розлади. І, наприклад, ми ніколи не бачили їхню посмішку, а коли вони спілкуються з собаками — ми цю посмішку бачимо, і вона дуже цінна для нас”, — пояснила фізіотерапевтка реабілітаційного центру Дарина.
За словами медиків, найчастіше в центрі реабілітацію проходять пацієнти після мінно-вибухових поранень. Багатьом цей процес дається нелегко, але команда професіоналів намагається до кожного знайти індивідуальний підхід і робить зі свого боку все можливе, а інколи й неможливе, щоб поставити захисників на ноги.
Читайте також: Фахівці Національного центру Unbroken проводять протезування пораненим військовослужбовцям — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, українські військовослужбовці проходять реабілітацію після ампутації.