Весь рік, що минає, Запоріжжя живе під постійними обстрілами з боку російських військ. У місті пошкоджено житлові будинки та об’єкти міської інфраструктури. Але дух запоріжців путінським окупантам зламати не вдалося: городяни відновлюють зруйновані об’єкти, як волонтери допомагають українській армії та планують новорічні свята для дітей, повідомляє FREEДОМ.
Уночі 2 березня в п’ятиповерхівку в центрі Запоріжжя влучили дві російські ракети. Загинули 13 жителів, зокрема восьмимісячна дівчинка. Вибух майже повністю зруйнував будинок.
“Шалений гуркіт, усе летить, усе трясеться! Жах нелюдський. У коридор вийшли по склу. Квартира розбита, у сина обличчя розбите. Дуже страшно. Хочеться всіх росіян знищити, і щоб вони таке ж відчули на собі”, — поділилася емоціями мешканка Запоріжжя Олена.
Наприкінці березня ще одна російська ракета влучила в дев’ятиповерховий будинок. У жовтні після ракетного удару повністю обвалився під’їзд житлового будинку на центральному міському проспекті, тоді загинули п’ятеро людей.
“Я дуже переживаю, мені дуже шкода, що загинули молоді люди на четвертому поверсі. Я їх знала особисто. Мені дуже шкода”, — зізналася мешканка Запоріжжя Марина.
Сирени в Запоріжжі гудуть майже без перерви. Від початку року в місті пролунало близько 3 тис. повітряних тривог. За цей час мешканці чули майже 400 вибухів. Російськими ударами пошкоджено понад 600 будівель, зокрема історичних. А від початку повномасштабного вторгнення в Запоріжжі зруйновано 11 багатоповерхівок. Цього року їх почали відновлювати, сім — коштом держбюджету, решту — коштом бюджету міста. У мерії повідомили, що в один із будинків незабаром зможуть повернутися мешканці.
“Сьогодні всі роботи йдуть. Те, що пов’язано з чотирма будинками, які у співфінансуванні з міською радою відновлюються, вони під нашим пильним контролем. Робота йде відповідно до графіка. Сьогодні ми вже бачимо, що один будинок практично готовий, щоб ми віддали його мешканцям, щоб вони тут уже жили”, — заявив виконувач обов’язків міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв.
У червні з вини російських окупантів у Запоріжжі сталася екологічна катастрофа. Через підрив дамби Каховської гідроелектростанції рівень води в Дніпрі впав майже на 5 м.
“Коли дамбу підірвали, через день вода відійшла на метрів 30”, — сказав житель Запоріжжя Богдан.
Обміління призвело до руйнування природного комплексу національного парку “Великий Луг”, до якого входили орнітологічні заказники, нерестовища риби та регіональний ландшафтний парк. Однак обміління несподівано принесло цінні знахідки археологам: на дні Дніпра, яке оголилося, науковці виявили кілька стародавніх суден, зокрема видовбаний зі стовбура дерева човен, вік якого — близько тисячі років, старовинні якорі, середньовічну зброю, грецькі амфори, керамічні та бронзові вироби, яким понад 6 тис. років.
“Це маленька частина. Ми не очікували такої кількості знахідок. Загалом, масовий матеріал — це кістки, багато кераміки. Кераміка різна — різних періодів і культур”, — зауважив науковий співробітник Національного заповідника “Хортиця” Олег Тубольцев.
Тим часом запорізькі волонтери весь рік продовжували допомагати українським воїнам: у майстернях і вдома виготовляють маскувальні сітки, грубки-буржуйки, бойові дрони, одяг. У гаражі запорізької філармонії організували виробництво окопних свічок. А на кухні філармонії її співробітники печуть пиріжки, які передають на фронт.
“Зробили 100 тис. пиріжків, мінімум було у нас 600 за добу і максимум — 1200”, — розповіла заступниця директора філармонії Тетяна Тіліс.
Реакцією на російське вторгнення і постійні обстріли стало бажання запоріжців позбутися російських топонімів та імен культурних діячів у назвах міських вулиць. Проспект Маяковського, вулиці імені Сєрова, Берінга, Герцена, провулок Глінки тощо — відгомін колоніальної імперської політики царської Росії та СРСР. За словами істориків, так ідеологи режиму формували уніфікований культурний простір. Нині в Запоріжжі триває процес деколонізації — майже 150 вулицям дали нові або повернули історичні назви.
“Українці почали процес дерусифікації та деколонізації українських міст, українського простору та України. Сьогодні на порядку денному в Запоріжжі — 300 вулиць, які потрібно перейменувати”, — сказав історик Михайло Мордовський.
Різдво і Новий рік Запоріжжя зустрічає з традиційним святковим атрибутом — головною міською ялинкою. Але відкрили її в грудні не на площі, а в одному з найбільших міських бомбосховищ через небезпеку ракетних атак, щоб російські агресори не змогли зіпсувати свято.
“Це символ незламності нашого міста. Попри все, я вважаю, у нас має бути свято, наші діти мають отримувати подарунки, а ми маємо посміхатися. Тому що заради нас, заради наших посмішок стоять наші військові на фронті”, — впевнена волонтерка Олена Шевчук.
Ялинку прикрасили кулями з українськими візерунками — стародавніми символами, які вишили запорізькі майстрині.
Читайте також: У Запорізькій області створили Центр пошуку громадян — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, на Запорізькому напрямку українські воїни відбили п’ять ворожих атак поблизу Работиного та південніше Новодарівки Запорізької області.