Наступного року Україна значно збільшить виробництво дронів і планує передати на фронт мільйон безпілотників. А ще підготує сотні операторів безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
Важливість FPV-дронів для фронту переоцінити неможливо. Такого поєднання ціни, ефективності у знищенні як особового складу, так і дорогої техніки російської армії практично не дає жодна інша відома зброя.
Ефективність дронів на війні
Мільйон FPV-дронів виробить Україна 2024 року. Про це на пресконференції 19 грудня заявив президент України Володимир Зеленський.
Слова глави держави підтвердив міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, додавши, що просто зараз, у грудні, Україна виробляє понад 50 тис. FPV-дронів.
“Якщо ми досягнемо за рахунок внутрішнього виробництва мільйон одиниць – це буде чудовий результат для посилення можливостей наших Сил оборони як у наступі, так і в обороні”, – зазначив військовий експерт Олександр Коваленко.
FPV-дрони – це безпілотні літальні апарати, які оснащені функцією “вид від першої особи”. Іншими словами, спочатку FPV – небойовий дрон із функцією передачі відео в реальному часі за допомогою камери, встановленої в передній частині БпЛА. На фронт же відправляються дещо модернізовані версії цих дронів.
“При встановленні на нього певної бойової частини, зокрема це може бути постріл від ручного протитанкового гранатомета (РПГ), або це може бути вибухівка з детонатором, він перетворюється на дрон-бомбардувальник або ж дрон-камікадзе”, – додав Коваленко.
З першого року повномасштабного вторгнення російські окупанти відчули потенціал цієї техніки.
За оцінками українських військових, які профільно займаються FPV-дронами, від 10% до 15% дронів досягають своєї мети.
Ще один український дрон – “Вампір” – сіє паніку серед російських окупантів поблизу лінії фронту. Застосовується він ночами, і настільки ж кровожерливий – завдає по противнику смертоносних ударів.
“Дрон “Вампір” працює вночі, тому що він великий. Ворог менш обережний і вже сильніше втомився до цього часу”, – сказав оператор дрона з позивним “Боксер”.
Окупанти бояться цього нічного мисливця.
“Цей дрон називається “Вампір”. Наші вороги прозвали його “Баба Яга”. Насправді в минулому це був сільськогосподарський дрон, який працював у полях. Він поливав ґрунт і вносив у нього добрива. Тепер апарат приносить “подарунки” нашим ворогам”, – пояснив військовослужбовець Збройних сил України (ЗСУ) з позивним “Моряк”.
На дрон вішаються кумулятивні снаряди. Якщо удар завдати необхідно по бліндажу – інші боєприпаси.
Росіяни намагаються захиститися від “Вампіра”, але дається їм це важко. Крім того, у загарбників немає навіть схожого озброєння.
“У них набагато більше FPV-дронів, а також розвідувальних дронів типу Mavic. Але аналогів нашого нічного бомбардувальника вони не мають. Я думаю, це наше українське ноу-хау. Хотілося б, щоб побільше такого створювали наші українські виробники”, – додав “Боксер”.
“Вампір” допомагає не тільки наводити страх на піхоту противника, а й здатний змінити і розстановку сил на полі бою. Єдиний мінус, діляться солдати, що працювати доводиться ночами. Але заради спільної перемоги такі незручності вони готові потерпіти.
Думки експертів
Наскільки реально виробити 1 млн дронів за рік? Що необхідно Україні для того, щоб збільшити потужності виробництва? Чому БпЛА стали однією з основних рушійних сил у війні проти Росії? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Валерій Яковенко, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Михайло Притула, військовий експерт.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Україні потрібне масове виробництво БпЛА
— У 2014-2016 роках українські війська використовували дрони в зоні АТО (зона проведення антитерористичної операції на Донбасі, — ред.) для розвідки. З початком повномасштабного вторгнення використання дронів значно збільшилося за різними напрямками.
Дрони перетворилися на серйозну атакувальну складову армії. Але потрібно розуміти, що це одноразова зброя, витратний матеріал. Дрони-камікадзе несуть велике навантаження на бойову частину, тому їх повинно бути багато і вони повинні мати точне попадання.
У Росії вже були “Орлани” і “Ланцети” — це не нова техніка, але їх використовували не так активно, як зараз. Зараз РФ збільшила виробництво цих дронів, зробили їм тепловізори. Це багато в чому створило складнощі й у росіян вони, скажімо так, кращі.
Росіяни використовують як захист від наших дронів стандартні схеми — маскувальні мережі, укриття. Але якщо дрон уже побачив ціль — то захиститися від нього вже практично неможливо.
Звичайно, багато в чому все залежить від майстерності оператора і чіткості попадання. Але поки що в нас із цим усе нормально.
Важливий момент — це ціна дронів. Вона може бути в сотні разів меншою, ніж та техніка, яку цей дрон знищує. Тому є сенс зосередитися на масовому виробництві такого виду зброї.
Від російських дронів теж непросто захиститися. Є способи радіоелектронної боротьби. Станція, яка працює на тій самій частоті, що й дрон. І тоді він втрачає зв’язок з управлінням і падає. Іноді можна перехопити управління ворожим дроном і навіть розвернути його.
Дрони добре працюють у прифронтових зонах. Їхня дальність польоту — кілька десятків кілометрів, залежно від того, де перебуває оператор.
Турецький безпілотник Bayraktar був дуже ефективний на початку повномасштабної війни. Він став несподіванкою для росіян. Але армія РФ уже навчилася більш менш із ним боротися. Зараз використання безпілотника Bayraktar зменшилося, тому що росіяни навчилися його перехоплювати.
ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Україна задає тренд і формує кластер інженерів
— Саме Україна виробляє найбільшу кількість БпЛА у світі, навіть не маючи повноцінної та комплексної компонентної бази. Вона тільки зараз починає створюватися з українських компонентів і українських комплектуючих. Ми показуємо масовість.
Поки що ми дійсно не поставили обладнання таке, як FPV-дрони, для того, щоб озброювати країни НАТО, які згодом могли б нам щось передати.
Виготовити 1 млн дронів за рік — можливо. Для цього особливих чудес не потрібно. Секрет у тому, що вироблено їх, мені здається, буде набагато більше, тому що потреба, яка зараз є, обчислюється сотнями тисяч дронів за дуже короткий проміжок часу. Однозначно потрібна дуже велика кількість, яка у світі просто відсутня.
1 мільйон дронів — це мало, тому що українські військові потребують більшої кількості такого обладнання. Суб’єктивно можна сказати, що для того, щоб протягом року тримати темп використання обладнання таким, яким він має бути — потрібно близько 30 мільйонів дронів на один рік.
Зараз важко сказати, наскільки ми можемо наблизитися до такої цифри. Але важливо зазначити, що рівно рік тому ніхто про такі цифри навіть не думав. Тому абсолютно реально те, що ми зможемо досягти цих показників.
Якщо говорити про зміни на полі бою — нам важливо тримати відрив. Україна знаходиться попереду за інтенсивністю використання дронів, за якістю обладнання, за принципами підготовки операторів.
Нам потрібно тримати відрив для того, щоб воювати технологіями, а не людьми.
Зараз найвужчим місцем є кількість інженерів, які працюють у цьому напрямку. Тому я за те, щоб абсолютно кожен дивився в бік інженерії та здобував нові навички. Потрібно виробити багато обладнання. Ще нам потрібні партнери — іноземні західні компанії, які мають приходити в Україну зі своїми інвестиціями, відкривати виробничі майданчики.
Україна задає тренд і формує кластер інженерів, який у світі в такій концентрації не існує.
Той рівень експертизи, який є в України щодо використання робототехніки, магнітом затягує ті західні компанії, які 30 років тому виробляли безпекове обладнання і зараз змушені намагатися зробити так, щоб наздогнати українських інженерів у контексті виробництва інноваційного обладнання.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Україна перша почала використовувати дрони для ураження противника
— Зараз в Україні на місяць виробляють 50 тис. дронів. Якщо взяти цю цифру за основу, то виходить 600 тис. дронів на рік. Для того щоб виробляти 1 мільйон, потрібно збільшити виробництво на 40%.
Я бачу, що збільшилося виробництво БпЛА всіх типів, тенденція йде по зростаючій. Тому 1 млн дронів — це цілком реальна цифра.
У нас велика країна, у нас багато людей, які можуть займатися такими питаннями. Чим ми гірші в даному випадку за РФ? Ми кращі, тому що ми перші почали використовувати дрони для ураження противника.
МИХАЙЛО ПРИТУЛА: Виробництво і використання дронів економічно вигідніше
— Дрони економічно вигідніші, ніж ракети і снаряди. Україна здатна робити дрони, тому що вона робила систему управління для крилатих ракет. Це були цілі підприємства.
Україна має необхідний науково-технічний потенціал для виготовлення дронів практично будь-якої дальності для ураження об’єктів на території країни, яка окупувала частину України, тобто на території Росії.
Це абсолютно легітимні військові цілі. Припустимо, якщо ми битимемо по мостах у Сибіру і на Далекому Сході, то це легітимні військові цілі, тому що по них постачаються боєприпаси, зокрема з Північної Кореї.
Коли ми говоримо про те, що війна буде наближена до того, хто її почав, тобто до Росії, — це серйозний сигнал.
Читайте також: Ударні дрони б’ють по російських “бехах” — нічне полювання на Соледарському напрямку (ВІДЕО)