Справа в економічних і фінансових інтересах країн Заходу, — політолог про конфіскацію російських активів на допомогу Україні

Ілюстративне фото: biz.nv.ua

Зараз є шанси, що країнами-партнерами Україні будуть передані заморожені російські активи. Але дуже важливо узгодити чинні механізми, що працюють, розв’язання цього питання. Про це сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Справа не в страху чи боязні. Справа у власних економічних і фінансових інтересах. Я б не поспішав із прогнозами, що за два місяці буде розв’язане питання. Воно не було розв’язане півтора року. Воно може бути розв’язане. Зараз шансів на це набагато більше, ніж раніше, зокрема через проблеми, що виникли в Конгресі США. Ініціатива виходить від Сполучених Штатів. Це практичне питання, яке розглядатиметься. Це питання про механізми. Можливо, буде розв’язано питання не за всіма 300 млрд, за окремими групами фінансових активів розв’язуватимуть це питання”, — сказав він.

За словами політолога, проблема в тому, що є обмеження, пов’язані з фінансовими інтересами самих західних країн.

“Наприклад, у США побоюються, що якщо вони конфіскують російські активи, то чи будуть потім інші країни, у яких є свої потенційні проблеми, наприклад, Китай, вкладати в цінні папери США? Є критики, які кажуть, що ні, зараз конфіскувати російські активи — значить, не буде вкладень з боку Китаю, інших країн, наприклад, Близького Сходу, бо побояться. Вкладатимуть в цінні папери або банки інших країн. Тому такий ризик існує”, — каже Фесенко.

Але, наголосив політолог, зараз ситуація дуже принципова і жорстка — йдеться про необхідність забезпечення системної підтримки України і 2024 року, і далі, зокрема, кошти на відновлення України.

“Тому, якщо за найближчий період часу (місяць-два) буде знайдено взаємоприйнятні механізми конфіскації російських активів у західних країнах, тоді це питання буде розв’язано. Поки що, крім фінансових, є ще й правові обмеження в деяких країнах. Наприклад, у Німеччині це вимагає зміни конституції. Як показує досвід, не так швидко і не завжди це можливо. У низці країн уже використовуються активи, у Європейському Союзі вже ухвалено рішення про використання російських фінансових активів для підтримки України, але у вигляді відсотків від вкладень. Це менші суми, але, тим не менш, це така підтримка, яка спрямовується на адресу України”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: США мають великий досвід і повинні показати приклад, — професор про конфіскацію заморожених активів РФ

Нагадаємо, як заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, передача заморожених російських активів Україні насамперед залежить від політичної волі країн, де розташовані ці активи. Чи є політична воля у США та їхніх союзників по “Великій сімці” (G7) зробити цей крок.

Прямий ефір