Від них відмовилася Росія: як дружини російських військовополонених шукають своїх рідних (ВІДЕО)

Учасниці організації "Наш вихід". Скріншот: uatv.ua

Український державний проєкт “Хочу жити” опублікував імена російських військових, яких Москва відмовляється повертати додому. У переліку 200 осіб. Україна йде на безпрецедентний крок і готова регулярно публікувати списки російських військовослужбовців, яких РФ викреслює зі списків на обмін, пишуть у Telegram-каналі проєкту. Дружини російських військовополонених вирішили створити в Україні громадську організацію “Наш вихід”, аби допомогти жінкам знайти своїх рідних, які потрапили в полон, інформує FREEДОМ.

Ірина Криніна — дружина 34-річного російського військовослужбовця з Красноярська Євгена Ковткова. Вона приїхала з Росії до Києва у вересні 2023-го. 

Чоловіка Ірини мобілізували у вересні 2022 року. Тепер він у полоні в Україні. Жінка шукала його самостійно.

“У Росії в нас усе знаходять родичі. Нам доводиться самим шукати інформацію про наших чоловіків. Тому що держава нам не допомагає”, — каже Ірина.

Криніна разом з іншими родичками полонених російських військовослужбовців розмістила відеозвернення в соціальних мережах. Жінки просили обміняти їхніх рідних на українських військовополонених. Реакції від російської влади не було.

Тепер Ірина повертатися в Росію не збирається. Разом з іншими росіянками вона створила громадський рух “Наш вихід” — для дружин і матерів з пошуку їхніх рідних.

“Мета організації — надавати підтримку дружинам і матерям Росії. Якщо з їхнім близьким на війні щось трапилося, він перестав виходити на зв’язок, вони звернулися скрізь, куди можна, але не отримали жодної інформації, можуть звернутися до нас. Ми будемо допомагати їм”, — зазначила Криніна.

За словами російської громадської діячки та волонтерки Вікторії Івлєвої, основна мета руху — сприяти обміну полоненими.

“Мої колеги з цієї організації думають про росіянок, чоловіки яких тут сидять, кілька тисяч осіб. Я ж думаю про українців, які перебувають в російських в’язницях і слідчих ізоляторах в абсолютно нелюдських умовах”, — сказала Івлєва.

У РФ дружини і матері російських військових виходять на пікети та акції з вимогою повернути їхніх чоловіків і синів з війни проти України. Але все частіше влада забороняє навіть такі прояви соціального протесту.

“Звичайно, можуть спробувати їх підкупити, але скоріше вони будуть їм погрожувати. І ми знаємо, що приходять погрози від ФСБ, від слідчих, поліції. Мовляв, не бузіть, інакше опинитеся в місцях не настільки віддалених. Але це теж тупикова ситуація, тому що цим жінкам нема чого втрачати, у них забрали єдиних годувальників”, — сказав журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

Родичі російських мобілізованих і контрактників кажуть, що Міністерство оборони РФ не надає їм інформацію про тих, хто зник безвісти. Єдиний спосіб дізнатися, чи живий батько, чоловік або син — шукати інформацію в Україні.

Ірина Криніна розповіла, що за два місяці вона отримала понад 100 запитів на пошук від росіян і відшукала 17 військовополонених, які вже зв’язалися або зв’яжуться зі своїми рідними найближчим часом.

Кожне звернення російських громадян передають до державних установ в Україні для проведення пошуку. У підсумку рідні отримують відповідь: чи значиться така людина серед військовополонених або серед ідентифікованих тіл загиблих.

Читайте також: Обмін полоненими стоїть на паузі з кінця літа: правозахисники пояснили стратегію Кремля

Нагадаємо, як розповів спікер проєкту “Хочу жити” Віталій Матвієнко, Україна гарантує безпеку російських військовополонених. Здавшись у полон, людина має право на все, що передбачено Женевською конвенцією.

Прямий ефір