Росіянки, які з різних причин опинилися в Україні, анонсували створення нового громадського руху “Наш вихід”. Це ініціатива з пошуку та повернення російських солдатів, які або потрапили в полон, або зникли безвісти на фронті. Серед засновниць руху — Ірина Криніна. Її чоловіка мобілізували в армію РФ, але він потрапив у полон. Жінка самотужки розшукала його в Україні та приїхала, щоб зустрітися. А тепер хоче допомогти іншим матерям і дружинам, чиї сини та чоловіки воюють на злочинній розв’язаній Росією війні, повідомляє FREEДОМ.
Криніна перебралася до Києва з двома дітьми. Запевняє, що намагалася чоловіка всіляко відмовити, але в неї не вийшло. А потім зв’язок із ним зник. У військкоматі сказали, що зник безвісти. Що живий — випадково дізналася сама.
“Відео, як Женя потрапив у полон, я знайшла сама. І потім я почала питати — коли будуть обміни? Яка ймовірність, що він у ці обміни потрапить? Мені сказали, що це секретна інформація. А коли я дізналася, що після обміну його знову-таки відправлять на війну…”, — розповіла співзасновниця руху “Наш вихід”.
Тоді Ірина без особливої надії зателефонувала на гарячу лінію українського державного проєкту “Хочу жити”.
“І яке було моє здивування, що вони пішли на контакт, вони дали мені всю інформацію. Сказали, що Женя дійсно в полоні. Що є можливість до нього приїхати”, — розповіла росіянка.
Жінка зібрала речі і через Калінінградську область, а потім країни Європи приїхала до України. Чоловіка побачила. Він справді живий. Почувається добре, лікування є, годують.
“Це була дуже довгоочікувана зустріч. Я приїхала не одна, я сюди приїхала з двома дітьми. І я знала, що я не повернуся до Росії. Тому, що я її не підтримую. Я повністю розчарувалася в уряді Росії”, — у сльозах запевняє Криніна.
Розчарувалася в Росії й Ольга Ракова. Школу закінчила в Україні, але потім перебралася до Москви, отримала російський паспорт. За її словами, коли почалася повномасштабна війна, одразу вийшла на протест із плакатом.
“Ось це був мій крихітний протест. Наступного ж дня до мене підійшли двоє в цивільному і дуже переконливо пригрозили мені терміном у 15 років”, — каже Ракова.
Жінка одразу вирішила їхати. Її мати була в Україні під російськими обстрілами. Так Ракова опинилася в Києві.
Ще одна співзасновниця руху “Наш вихід” — відома в Росії опозиційна журналістка Вікторія Івлєва.
“Росія веде агресивну війну. І, виходячи з цього, я розумію, що всі російські солдати, всі російські військовослужбовці винні. І, за ідеєю, вони мають постати перед судом”, — сказала вона.
До України Вікторія переїхала ще в березні 2022 року. Тут зайнялася волонтерством. Її син уже тривалий час допомагає евакуювати українців із гарячих точок Донбасу. Допомагають, як можуть.
“Я просто зобов’язана була взяти участь в ініціативі Ірини та Ольги, як представниця тієї частини російського суспільства, яка розуміє всю свою відповідальність і провину перед Україною, нескінченну за все, що відбувається”, — розповіла Івлєва.
Ці три росіянки заснували рух “Наш вихід”. Тепер допомагають російським матерям і дружинам дізнаватися, що сталося з їхніми рідними на українському фронті.
“За неповних два місяці до мене звернулося 106 осіб із запитом на пошук. З них підтверджено 17 військовополонених. Я організувала вже шість відеодзвінків. І дев’ять осіб очікують”, — повідомила Криніна.
Мета цього руху — прискорити обміни військовополоненими. Щоб росіяни зверталися до своєї злочинної влади і вимагали їх проведення. Поки що цього немає.
“Ми — громадянки Росії, які зараз живуть в Україні, хочемо допомогти повернути ваших рідних і близьких додому. Ми розуміємо, що ви відчуваєте себе обдуреними, покинутими і втрачаєте надію. Ми об’єднали свої зусилля і зараз розробляємо дорожню карту, щоб допомогти вам відшукати рідних, яких відправили на війну до України, і вам невідомо, що з ними відбувається. Встановити зв’язок із тими з них, хто перебуває в Україні в статусі військовополонених. Україна готова міняти тих, хто прийшов зі зброєю на її землю. Милосердя вище за справедливість. Вимагайте обміну!” — звернулася до громадян РФ Івлєва.
Сторінки руху вже діють у Facebook і Telegram.
Читайте також: У проєкт “Хочу жити” росіяни зазвичай звертаються уже з лінії фронту: про варіанти розповів Антонюк
Нагадаємо, як розповів спікер проєкту “Хочу жити” Віталій Матвієнко, Україна гарантує безпеку російських військовополонених. Здавшись у полон, людина має право на все, що передбачено Женевською конвенцією. Україна пропонує можливості триразового харчування, заняття спортом, зв’язок із родичами та отримання посилок до 20 кг. Крім того, є церква, а для мусульман передбачено кабінет для молитви.