На сьогодні 31 держава заявила про готовність надати Україні гарантії безпеки. У планах Києва підписати з кожною з цих країн двосторонню угоду, яка передбачає військову та гуманітарну допомогу. Більшість майбутніх гарантів — члени Євросоюзу, повідомляє FREEДOM.
Євросоюз розробив план довгострокової підтримки України, повідомляє Bloomberg. Серед іншого, документ передбачає постачання військової техніки, навчання українських бійців, спільну протидію дезінформації та кібератакам з боку Кремля, підтримку в енергетичній сфері та обмін розвідданими. Деталі плану європейські посли обговорять цього тижня.
“Я вважаю, що це дуже хороша тема на цьому етапі, доки ми не вступили в НАТО. Оскільки дозволяє заповзти під цю парасольку безпеки. Щоб були двосторонні зобов’язання допомагати Україні: технікою, грошима, навчанням солдатів тощо. По суті, якщо уважно дивитися, це НАТО без п’ятої статті статуту НАТО”, — зазначив керівний партнер Національної антикризової групи, політичний експерт Тарас Загородній.
Документ ляже в основу переговорів України з країнами G7, які ще влітку 2023 року на саміті НАТО у Вільнюсі зобов’язалися гарантувати безпеку Києву. Крім постачання озброєння, члени “Великої сімки” забезпечать технічну та фінансову допомогу для ліквідації наслідків повномасштабної війни Росії проти України.
“Володимир Путін зробив ставку на те, що він зможе пережити Захід і що Захід ослабне, припинить підтримувати Україну, і Росія все ще буде готова воювати. Він просто мав пережити нас. Ми це говорили від початку, що це була його оцінка. Але я не вірю в це. І тому я скажу, що з боку нашої адміністрації ми чітко дали зрозуміти, що вважаємо цю ставку неправильною. І ми віримо, що він не переживе Захід і не переживе Сполучені Штати Америки”, — заявив офіційний представник Держдепартаменту США Метью Міллер.
Наступним кроком стане підписання двосторонніх договорів між Україною та кожним із гарантів безпеки. Окрім підтримки окремих країн, Євросоюз загалом продовжує допомагати Україні вистояти у війні. На початку 2024 року, як стверджують в Офісі президента, Київ отримає 50 млрд євро. Поки що у Брюсселі розробляють інструменти передачі коштів.
“Є кілька варіантів. Наприклад, з погляду використання спільного бюджету Європейського Союзу. Там само йдеться не лише про Україну — це зміни до бюджету Євросоюзу. Це перший варіант. Якщо він не вийде, є інший варіант — двосторонні угоди. Триває робота донорської платформи, наприклад, де працюють наші чиновники разом із Єврокомісією. Я впевнений, що рішення буде технологічним, ці гроші дуже скоро з’являться”, — прокоментував заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
На початку 2024 року в Швейцарії відбудеться четверта зустріч за українською формулою миру, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Вона відбудеться на рівні лідерів держав, а її підсумки стануть основою для Києва у можливому переговорному процесі із Росією, заявив Володимир Зеленський.
“Буде домовленість між країнами щодо фундаментальних речей, з якими ми почнемо потім працювати та готувати відповідний документ. Коли він буде готовий, тоді ми зможемо його у тому чи іншому форматі передати представникам Російської Федерації. Якщо Росія буде готова його сприймати, це буде говорити про те, що питання про переговори є актуальним. На сьогодні він неактуальний. Запиту від РФ не бачу, у діях їхніх цього не бачу, а в риториці бачу лише нахабство та вбивства”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Над забезпеченням перших п’яти пунктів формули миру союзники працювали на третьому саміті — на Мальті. У Швейцарії планують завершити роботу ще над п’ятьма умовами миру в Україні.
Нагадаємо, у п’ятницю, 22 грудня, у режимі відеоконференції відбулася нарада з послами та головами дипломатичних представництв про стан виконання домовленостей про надання Україні гарантій безпеки на основі Спільної декларації лідерів “Групи семи” (G7) та України, ухваленої у Вільнюсі 12 липня. До декларації приєдналася 31 держава. Зокрема, з усіма країнами “Групи семи”, Нідерландами та Європейським Союзом розпочато двосторонні консультації щодо угод про надання Україні гарантій безпеки. Франція, Італія, Німеччина та Велика Британія передали проєкти відповідних угод. 15 держав висловили готовність розпочати консультації щодо укладання двосторонніх угод щодо надання Україні гарантій безпеки.