Введені санкції створюють для російської економіки постійні проблеми. Із профіцитної вона стала дефіцитною. Про це сьогодні, 24 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
Він зазначив, що в Росії дуже люблять говорити про користь санкцій, але разом із цим постійно намагаються скасувати ці санкції.
“І постійно ми чуємо заяви з боку Росії, що треба скасовувати санкції, треба нормалізувати ситуацію, наводяться красиві аргументи. Але факт у тому, що всі санкції, які існують проти Росії, і динаміка яких зберігається (може, не так часто зараз ухвалюються пакети, але вони є), вони створюють для російської економіки постійні проблеми. І, може, вони і не так помітні, але у вересні в Росії в окремих суб’єктах РФ зник бензин. У грудні поточного року в Росії проблема з курячими яйцями. До цього були проблеми з курячим м’ясом. Це пов’язані проблеми, тому що через брак м’яса, як кажуть російські економісти, багатьох курей-несучок, які є в Росії, пустили на хачапурі, а тепер нікому ці яйця нести”, — сказав Ус.
За словами економіста, є розмови про те, що початок наступного року для Росії ознаменується проблемами і з окремими видами риби, і з кавою.
“Тобто створення постійних цих проблем — це і є результат роботи санкцій. Коли нормальна ситуація порушується, виникає дисбаланс, виходить, що окремо взяті продукти, про які говорили, що вони ніколи не зникнуть, зникають з прилавків. Тому російську економіку нехай і повільно, але все-таки підводять до стану, коли вона не зможе фінансувати війну”, — каже він.
Ус нагадав, що в Росії традиційно був профіцит в економіці, зараз же ситуація зворотна.
“А коли є дефіцит, цей дефіцит треба чимось покривати, найчастіше покривають кредитами у союзників. Але проблема Росії в тому, що у неї немає тих союзників, які дадуть їй потрібні кредити. Відповідно, доводиться друкувати гроші. А коли друкуються гроші — це розганяється інфляція. Ми бачимо, що в Росії, попри бравурні заяви про те, що інфляція не така висока, якщо стежити за окремими продуктами, як кажуть російські економісти, то інфляція вже доходить до 30-40%. Курячі яйця — простий приклад. Ціна була торік 54,99 руб., зараз 99. Інфляція майже 50%. І це один із товарів, а їх безліч”, — пояснив економіст.
Тому, констатував Ус, санкції насправді працюють, і вони продовжуватимуть працювати й надалі.
“Ба більше, пройдуть вибори в Росії (99%, що Путін виграє ці вибори, 1% залишимо для кінця світу, як жартують), але що буде після? Оскільки зараз у Росії багато в чому ресурси спрямовані на утримання ситуації до президентських виборів плюс-мінус пара тижнів. А, припустімо, у квітні, коли вже вибори пройдуть, є ймовірність того, що не будуть так сильно підтримувати рубль, і зараз він перебуває під планкою 100 рублів за долар, а там цілком можливо, як каже колишній заступник міністра енергетики Росії Мілов, може бути 200 руб. за долар. І це не якісь нереальні перспективи. Це перспектива квітня-травня наступного року”, — резюмував Іван Ус.
Читайте також: Найяскравіша ілюстрація дій санкцій на російську економіку — ситуація з цінами на яйця в РФ, — фінансист
Нагадаємо, Україна передала Європейській комісії пропозиції щодо застосування нових санкцій проти Росії. Йдеться про секторальні та персональні обмежувальні заходи, які не увійшли до 12-го пакету. Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква. За його словами, під час нещодавньої зустрічі президент України Володимир Зеленський та очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уже обговорили нові обмежувальні заходи щодо країни-агресора.