Список “іноагентів” у Росії поповнюється новими іменами. До переліку неугодних потрапляють опозиційні журналісти та медіа. Мін’юст оголосив іноагентами видання “Верстка”, проєкт “Можемо пояснити”, журналістів Олександра Баунова та Олександра Рикліна та ведучу Валерію Ратнікову, повідомляє FREEДОМ.
“Найчастіше в Росії іноагентами оголошують журналістів. У реєстрі Мін’юсту їх понад 40%. В останній рік помітно зросла кількість іноагентів-музикантів та акторів. Журналісти та представники медіа стали найбільшою професійною групою у реєстрі іноземних агентів Міністерства юстиції. Друга за чисельністю категорія — політичні та громадянські активісти. Їх у реєстрі в 3 рази менше, ніж журналістів — 33 особи. В останній рік різко зросла кількість іноагентів — митців, серед яких музиканти, актори, художники та письменник. Їх 26 у списку”, — повідомила “Верстка” у Telegram.
Раніше в Мін’юсті заявили, що готують так званих експертів із політологічних досліджень інформаційних матеріалів. Вони встановлюватимуть причетність некомерційних організацій та фізичних осіб до політичної діяльності. Крім того, у РФ планують штрафувати на 300-500 тис. усіх, хто поширює не промарковані матеріали так званих іноземних агентів.
“Це така палиця, за допомогою якої можна затикати роти, навіть якщо думка безпосередньо не пов’язана з критикою влади, а, наприклад, стосується екологічного порядку денного або незалежного моніторингу, зокрема соціологічного”, — каже юрист Дмитро Захватов.
До реєстру іноагентів Мін’юсту може потрапити будь-який російський громадянин. У ньому вже 18 блогерів, 13 правозахисників, 12 політологів. Крім цього, іноземними агентами в Росії визнано 12 учених, дев’ять юристів, дев’ять підприємців, два військові експерти та два релігійні діячі.
З московської гімназії звільнили вчителя інформатики Сергія Авер’янова, який на дошці під час уроку зробив антивоєнний напис та нібито намалював свастику.
“Хорошевський районний суд Москви оштрафував вчителя інформатики Сергія Авер’янова на 40 тис. рублів за статтею про “дискредитацію” російської армії. З дев’ятикласниками, на уроці в яких стався інцидент, “провели профілактичну бесіду”, а з іншими учнями школи найближчим часом поговорять “про небезпеку екстремізму та його прояви”. Самого Авер’янова усунули від роботи”, — повідомив директор гімназії № 1619 ім. Цвєтаєвої Євген Скуднов, якого цитує “Настоящее время”.
А Братський драматичний театр в Іркутській області після доносу прибрав зі свого репертуару виставу “Ілюзії” за п’єсою драматурга Івана Вирипаєва. Раніше його заочно засудили до восьми років колонії загального режиму у справі про військові “фейки”. Найчастіше приводом для визнання осіб чи організацій іноземними агентами є статті про “фейки” та “дискредитацію” російської армії.
“Кримінальна справа заведена на кожного п’ятого громадянина РФ, що у цьому статусі. Майже кожен сьомий “іноагент” перебуває в розшуку, в СІЗО або під іншим запобіжним заходом. Найпопулярніша для переслідувань “іноагентів” стаття — за поширення “фейків” про дії російської армії”, — повідомляє “Верстка”.
Мабуть, одним із небагатьох, чий вирок можуть переглянути в Росії, став засуджений за статтею про “повторну дискредитацію” Олексій Москальов. Касаційний суд надіслав його справу на новий розгляд до апеляційної інстанції. Суд поставив під сумнів дані про компетентність та кваліфікацію експертів, які проводили психолого-лінгвістичну експертизу. Раніше Москальова засудили до двох років колонії за антивоєнний малюнок його дочки, а також за коментар у соцмережі.
Читайте також: Більшість населення Росії вважає “іноагентів” зрадниками батьківщини, — Давлятчин