Дістаючи відсіч під час чергових штурмів, війська РФ часто кидають бойову техніку на полі бою, сподіваючись ще повернутися за нею. Але українські оператори ударних дронів не дають російським окупантам це зробити, спостерігаючи за полем бою цілодобово. Нічне полювання після невдалої російської атаки зняли журналісти FREEДОМ.
Напрямок Соледара Донецької області. На цій ділянці фронту російські війська нещодавно знову пішли в наступ. Атака пройшла невдало. Внаслідок роботи українських Сил оборони противник відступив, залишивши на полі бою бронетехніку. Щоб не дати ворогові повернутись за нею, на позиції виїжджає група пілотів ударних дронів. Їхня мета — знищити те, що залишилося покинутим, а також полювати на російську піхоту.
“Піхоту ми вже визначаємо безпосередньо у польоті, шукаємо їх переміщення та влаштовуємо зустріч [зі смертю]”, — каже військовослужбовець Збройних сил України Іван.
Група пілотів працює вночі, використовуючи обладнання із тепловізорами. З собою беруть запас акумуляторів та боєприпасів для дронів. Щоб противник не виявив, намагаються якісно замаскувати свій транспорт.
“Накидку нам волонтери з Івано-Франківська надіслали. Коли нею накриваються, не видно теплового випромінювання”, — кажуть військові.
Потрапивши на бойові позиції, військовослужбовці одразу розпочинають підготовку вильоту ударного дрона. Цього разу — нічного гексакоптера, який росіяни прозвали “Бабою Ягою”. Дрон легко справляється з цілями противника.
“Починаючи з якогось легковика, закінчуючи “бехою” [бойовою машиною піхоти]. З БТРом — легко. Для танка, може, не вистачить, а може, і вистачить, дивлячись як влучити”, — коментують військовослужбовці.
Щоб у польоті лопаті дрона не вкрилися льодом, бійці використовують аптечні засоби.
“В аптеці купував вазелін, аптека вся дуже цікавилася, навіщо це військовий купує вазелін. Навіть уявити не могли, навіщо”, — сміється один із пілотів дронів.
За один політ дрон, який готують військові, може переносити чотири гранати. Готовий до полювання безпілотник підіймається у нічне небо.
Російські танки під час штурму вже було знищено. Завдання операторів ударного дрона у темряві знайти бойову машину піхоти. Знайшовши та скинувши всі гранати, дрон повертають на позиції для зміни батарей.
“Після кожного вильоту — не має значення на 10 кілометрів або на 500 метрів — батарею потрібно міняти, інакше вона сідає дуже сильно при зльоті та посадці”, — пояснює військовослужбовець ЗСУ Іван.
Після заміни акумуляторів та встановлення нових боєприпасів дрон знову вилітає на полювання. Бійці кажуть: видимість погана через вогкість, але своєю роботою загалом задоволені.
“З огляду на погоду, те, що видимість нульова і дуже низько летіли, ми сьогодні спалили у перші вильоти три “бехи”, у другі вильоти — ще дві. І останні два вильоти ще одну “беху” капітально пошкодили”, — підбиває підсумок військовослужбовець ЗСУ Роман.
Робота ударних дронів на фронті значно заощаджує боєприпаси українській артилерії. Вони успішно виконують бойові завдання там, де неможливо використати авіацію.
Читайте також: Скільки і яких безпілотників потрібно Україні — думка експерта
Нагадаємо, в Україні наступного року планують виготовити 1 мільйон FPV-дронів, а також понад 10 тис. ударних дронів середньої дальності польоту та понад 1 тис. безпілотників з дальністю від 1 000 км.
Читайте також: Дрон “Вампір” — українське ноу-хау: як вітчизняні дрони працюють на передовій (ВІДЕО)