Молдова зробила перший крок до створення системи ППО — деталі від депутата парламенту республіки

Оазу Нантой. Фото: Oazu Nantoi / Facebook

Молдова готується протистояти загрозам з боку РФ. Країна постійно відчуває незахищеність від Росії через те, що не має системи протиповітряної оборони (ППО) для захисту свого повітряного простору. Про це сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.

“Республіка Молдова колись серед перших колишніх радянських республік підписала “Партнерство заради миру”. З НАТО ми підписали індивідуальний план партнерства у 2006 році. Але все це було більше на папері. Ситуація почала змінюватися, коли наклалися два процеси. Перше — внутрішня зміна в Республіці Молдова — це обрання пані Маї Санду президенткою країни 15 листопада 2020 року, і партія “Дії та солідарність” отримала більшість — 63 мандати зі 101 на виборах 11 липня 2021 року. Після цього послідувала безпосередньо фронтальна агресія Росії проти України. Я ані на мить не забуваю, що агресія почалася ще 2014 року. І тоді нова влада і розсудливі громадяни зрозуміли, наскільки ми не захищені. І що єдиною умовою для нашого виживання є спротив України, який вона героїчно чинить путінському режиму”, — сказав він.

Депутат поділився, що він не згоден із думкою, що російські ракети під час атаки на Україну випадково пролетіли в повітряному просторі Молдови.

“Це моя особиста думка як колишнього інженера і людини, яка цікавиться авіацією. Дивлячись на траєкторію тих ракет, які у жовтні 2022 року пролетіли через повітряний простір Молдови, я дійшов висновку, що російські вояки свідомо проклали ці траєкторії через повітряний простір Молдови, щоб вдарити в спину Україні, обійшовши її систему ППО. З огляду на той сумний факт, що системи ППО у нас немає від слова зовсім”, — пояснив він.

За словами Нантоя, у цій ситуації керівництво Молдови за підтримки партнерів змінило своє ставлення до фінансування армії, і зокрема зроблено перші кроки до створення системи ППО.

“Перші кроки — мається на увазі сучасний радар, який дасть змогу просто виявляти те, що прилітає, не знаю що. У нас ще немає системи ППО як такої, немає чим збивати те, що може виявити цей радар, який привезли на територію Республіки Молдова. Тому зрушення є. Але я, як громадянин Молдови, а не як депутат, розумію, і вкотре стверджую, що нас рятує Україна. І постає велике питання щодо нашої здатності протистояти російській агресії, будучи з нашим ніким не визнаним статусом нейтралітету”, — зазначив він.

Депутат вважає, що країни Балтії, які вступили 2004 року не тільки до Євросоюзу, але й до НАТО, таким чином зробили крок до своєї захищеності.

“Вони сьогодні існують, тому що вони вступили в НАТО. У нас це питання зависло. Суспільство не має чіткої позиції з цього питання, але, тим не менш, ми робимо безпрецедентні кроки для консолідації нашої системи безпеки. Це — починаючи від нових законів стосовно діяльності Служби інформації та безпеки, спроб захисту інформаційного простору і протидії інформаційній війні. І водночас докладаються зусилля для консолідації нашої армії”, — додав Нантой.

Він наголосив, що радар — це тільки перший крок до можливого створення системи ППО, адже система ППО — це дуже дорога річ.

“Система ППО, все, що є в наявності, сьогодні затребуване в Україні. Радар, його встановлення, введення в експлуатацію, персонал — це перший крок у перспективі створення системи ППО. Але це ще не є система ППО. Без радара системи ППО не існує. Але ще слідує розв’язання проблем створення багаторівневої ешелонованої системи ППО, яка, як ми знаємо, є більш ніж дороговартісною, особливо з урахуванням нашого економічного стану”, — резюмував Оазу Нантой.

Читайте також: Київ і область захищені від усього спектра засобів ураження, наявних у ЗС РФ, — Коваленко про посилення ППО

Прямий ефір