У Києві 19 грудня відбулася підсумкова пресконференція президента України Володимира Зеленського за 2023 рік. Маса запитань до глави держави від журналістів стосувалася російського вторгнення в Україну. І це не дивно, адже країна щодня відбиває агресію Кремля.
Про роботу цивільних і військових, допомогу з-за кордону, перспективи вступу до НАТО та інші важливі аспекти країни Володимир Зеленський говорив із пресою протягом двох годин.
Відповідаючи на запитання різного штибу, президент неодноразово наголошував, що виконує обов’язки, покладені на нього українським народом, про особисті інтереси та вподобання в ключових питаннях країни не йдеться.
Телеканал FREEДОМ зібрав головні тези президента.
Під час додаткової мобілізації потрібно підійти з повагою і почуттям справедливості до військових
— Усі запити, які сьогодні є в нашій армії, мають відповідати сучасним викликам і мають знайти відповідь у військового керівництва. Це дуже важливо.
Військові запропонували мобілізувати додатково 450-500 тисяч осіб. Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів для того, щоб підтримувати цей напрямок, тому що це питання насамперед людей. Друге — це питання справедливості, обороноздатності і питання фінансів.
Якщо ми говоримо про додаткові мобілізаційні сили, ми маємо знайти демобілізаційні процеси, і це повинно бути предметно, з конкретикою і з великою повагою до воїнів.
Я б дуже хотів, щоб наше військове керівництво розуміло всі ці виклики. Ми не можемо втратити найсміливіших, найпотужніших людей, їхній моральний стан. І я їм дякую за цю стійкість.
Мобілізувати жінок — ні, такий закон не підпишу. Щодо мобілізації чоловіків до 25 років — якщо всі аргументи будуть викладені і я побачу, що це потрібно, то з цим погоджуся.
Що стосується фінансів, то мобілізація в такому форматі коштуватиме Україні додаткових 500 млрд грн. Я як президент України і як людина, яка багато свого часу віддає на те, щоб знайти ту чи іншу фінансову підтримку України, хотів би розуміння від прем’єр-міністра, від міністра фінансів, а звідки гроші?
Хотів би трохи захистити цивільних. Ми повинні з вами розуміти, що зарплату військовим через податки платить населення. Коли ми говоримо про ту чи іншу мобілізацію, ми повинні знати, що один воїн — це шість осіб у цивільному житті, які платять податки.
Візьміть 500 тисяч осіб, помножте на 6 і зрозумійте, як мені та уряду знайти додаткові 3 мільйони платників податків уже з січня.
Перемогу можна наблизити
— Чи закінчиться війна у 2024 році? Я думаю, що ніхто не знає відповіді. Навіть ті поважні люди, командири наші чи партнери західні. Коли вони кажуть, що це війна на багато років, вони не знають. Це діалог, це думки. Думки дуже часто відрізняються від реальності.
У 2022 році ми були в найскладнішій ситуації, і ми були майже повністю окуповані, принаймні центральні регіони нашої країни, об’єкти інфраструктури, логістика нашої країни, дороги, залізниця, доставка харчових продуктів, економіка, вбиті кіберударами можливості фінансування, тимчасово окуповані міста. Ми були в повній блокаді. Ми вийшли з неї.
Війна, перемога, поразка, стагнація залежать від багатьох рішень, багатьох ризиків, багатьох напрямків. Але в основному — від нас із вами. Якщо ми не втратимо нашу стійкість, ми завершимо війну раніше. Якщо не втратимо наш дух.
Якщо ми збережемо всі цілі, все, що в нас є, зробимо все, що ми можемо, і набагато більше, ніж кожен із нас може, я впевнений, ми зможемо наблизити цю перемогу.
Жодного результату на полі бою РФ не досягла за цей рік. Я не характеризую минулий, 2022 рік, я говорю про 2023-й. Жодної з цілей. Це, до речі, і доводить той факт, що меседжі Кремля не змінилися. Цілі так званої “СВО” не змінилися, а вони були зрозумілі — окупація нашої країни, а потім головна мета, яку вони поміняли в риториці — вихід на адмінмежі українського Донбасу.
Новий президент США цілком може змінити ставлення до України
— Я впевнений у наших партнерах, і я вважаю, що ми зробили майже все. Якщо в нас будуть ризики, ми на них будемо розраховувати.
Якщо політика наступного президента США, ким би він не був, буде інакшою до України, холоднішою, економнішою або буде пріоритет на внутрішню політику, то думаю, що ці сигнали вплинуть дуже сильно на перебіг війни в Україні.
Я впевнений, що Сполучені Штати Америки нас не зрадять. Те, про що ми домовилися зі США, буде виконано повністю.
Перші півтора мільярда доларів, я думаю, будуть цього тижня. Щодо 50 мільярдів [від Європейського Союзу] — впевнений, це питання якогось повільного часу. Цій допомозі ніхто не завадить. Зроблено так, що сьогодні в нас є механізми, що навіть якщо буде підтримка пакета 50 мільярдів мінус один голос [як це було з Угорщиною], знайдуться інші інструменти для того, щоб Україна отримала ці 50 мільярдів.
Обмін полоненими сповільнився, але цей процес не викреслено
— Не можу вам сказати, що ускладнило процес обміну полоненими. Інакше це буде не дуже етично. Можливо, про це мало комунікує влада, я передам цю інформацію омбудсмену Дмитрові Лубінцю, керівнику ГУР Кирилу Буданову, щоб вони все-таки комунікували, щоб було зрозуміліше рідним і близьким.
Я розумію біль рідних. Цей трек працює, він дійсно сповільнився через причини з боку РФ, але на це є дуже конкретні причини.
Обмін військових на військових — один з активних треків. Як тільки накопичується якась кількість ресурсу ворога, ми обмінюємо його на наших військових. Зараз працюють над досить непоганою кількістю наших хлопців, щоб їх повернути.
Про трек із дітьми. Маленька кількість, проте, потроху повертаються. Тут допомагає нам Катар.
Що стосується заручників-кримчан, це складна тема. Тут нема за що дякувати міжнародним організаціям. Вони нічого не змогли зробити. Я дуже багато працював над цим питанням із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Поки що шановний президент Ердоган не показав результат щодо всіх полонених, які були на території Криму.
Баталії у Facebook мені незрозумілі
— У мене робочі стосунки з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Він має відповідати за результати на полі бою як головком, разом із Генштабом. Є багато запитань до тих, хто займається наступом.
Нам потрібні сильні кроки і результати… щодня на кожній посаді.
Планую працювати, чекаю від них рішень щодо мобілізації, допомоги на фронті, дуже конкретних речей на полі бою. Стратегія — зрозуміла, хочу бачити деталі. Вважаю, що це справедливо.
Валерій Залужний — також мій представник, як і всі ті, кого я призначав або хто зі мною прийшов. Комусь я дуже вдячний, за когось соромно. А з приводу будь-яких коментів у Facebook, вибачте, я не займаюся цим. У мене немає часу на щоденні безрезультативні діалоги.
У 2024 році Україна виготовить мільйон дронів
— Я позитивно ставлюся до збільшення виробництва дронів і створення спеціальних підрозділів. Інфраструктура з управління дронами має бути кращою — не радянська, а дуже проста, щоб використовувати дуже швидко.
Ми плануємо виробити наступного року мільйон дронів.
У мене була зараз Ставка, під час якої обговорювалося одне з ключових питань — виробництво дронів і їхнє постачання. І мені дуже не подобається, коли в логістиці в нас залишаються бюрократичні, радянські процеси. Коли 26 тис. дронів лежали на одному складі і не доїхали до фронту. Так, було дуже голосно на Ставці, не може бути таких пауз, таких проблем.
Я просто в шоці, як може не доїхати те, що вироблено нами. Але це ми вирішимо це питання. Але потроху відкриваються хаби. Є складнощі навіть із нашими сусідами, коли ми не могли доїхати до хабів, щоб ремонтувати нашу зброю. Тому що політика завжди втручається. Усі розуміють, що непросто.
Є виклики щодо кількості допомоги, артилерійських снарядів, протитанкових ракетних комплексів, артилерійських систем, особливо 155-го калібру, щодо ремонту цих систем, вирушення тощо.
Має вплив відсутність контролю України над небом на півдні країни. У нас немає достатньої кількості амуніції, але це не означає, що ми не знайдемо вихід. Але нам потрібна підтримка.
Часткове членство України в НАТО навіть складно уявити
— Що стосується гарантій безпеки, процес іде дещо повільніше, ніж я очікував. Багато що залежить від нас на платформі Міністерства оборони, Генерального штабу. Ми маємо передати наше бачення нашим партнерам, і це є дуже серйозним ядром для гарантій безпеки. Багато викликів, багато роботи, але в цьому питанні зараз м’яч на нашому боці.
Що стосується НАТО. Для нас це найпотужніший варіант. Нас не запрошують до НАТО. І сигнали щодо часткового членства в Альянсі — дурниці. Ми ніколи ні від кого з партнерів не отримували таких пропозицій.
І мені, чесно кажучи, складно уявити, як це може бути… Я думаю, що це великі ризики для нас. Я впевнений, що якщо частина України буде в НАТО, це означає, що Путін почне війну з НАТО. І ось тут буде питання: чи будуть країни Альянсу боротися за частину української території, яка має той чи інший статус у НАТО? Ми ж не будемо визнавати окуповані території російськими.
Я вважаю, що ми повинні боротися. Тому що ніхто не гарантує, що якщо навіть завтра ми дійдемо до тієї лінії, де вторгнення почалося. А судячи з цього року, ви розумієте, що це надзусилля. То що далі? Які гарантії безпеки ми отримаємо? Хто гарантує, що буде безпека поруч із Росією?
У Росії поки що немає запиту на формулу миру
— Формула миру це на сьогоднішній день — єдиний робочий майданчик. Остання зустріч у березні була непоганою за участю майже 80 країн. Після цього буде зустріч у Швейцарії в рамках економічного форуму, ми будемо працювати над тим, щоб ця зустріч зібрала представників усіх континентів, зокрема глобального Півдня.
На цій зустрічі буде опрацьовано п’ять останніх пунктів формули миру. Перші п’ять пунктів були опрацьовані радниками на попередній зустрічі наприкінці жовтня на Мальті.
Коли саміт лідерів відбудеться, я сподіваюся, незважаючи на нові виклики у світі, буде домовленість між країнами, про фундаментальні речі, з якими ми почнемо потім працювати і готувати відповідний документ. Коли буде готовий відповідний документ, ми зможемо його в тому чи іншому форматі передати представникам РФ.
Коли всі держави світу об’єднаються навколо нашого документа, він може бути переданий, наприклад, через ООН чи інших лідерів, іншій стороні. І якщо вона буде готова цей документ сприймати, це буде говорити про те, що питання про переговори є актуальним. На сьогодні воно не актуальне. Запиту від Росії я не бачу. У риториці РФ бачу тільки нахабство і вбивства.
Множинне громадянство допоможе українцям
— Напевно, Україні варто подумати про множинне громадянство. Не знаю — чи зараз. У найближчому майбутньому ми будемо з країнами ЄС, тому я не бачу поганого в таких пропозиціях.
Про це я говорив ще до початку повномасштабної війни. Українців дійсно 60 мільйонів у світі, і не всім обов’язково жити в Україні. У них є своя історія, свої сім’ї, хтось народився в Канаді, у США тощо. Але треба дати їм можливість підтримувати Україну, відчувати себе українцями, допомагати, відкривати тут бізнес, платити якісь податки. Усе це точно піде в плюс Україні.
Я хотів би, щоб наші люди за кордоном, особливо жінки і діти, чули це. Щоб вони, коли працевлаштовуються і будують нове життя, все-таки не поспішали відмовлятися від громадянства України. Я думаю, що таких людей нам не можна втрачати. І множинне громадянство частково вирішує це питання.
Країни Європи, США будуть підтримувати тих наших громадян, кому дуже складно. Але ті, хто, наприклад, працевлаштовується, матимуть інший рівень підтримки.
Читайте також: Ані Європа, ані США нас кинути не можуть: інтерв’ю з радником глави ОПУ Сергієм Лещенком