Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ) може втратити одного з учасників. Єреван уже не раз відмовлявся від різних заходів ОДКБ. 19 грудня в Москві відбудеться пленарне засідання Парламентської асамблеї ОДКБ, але делегації з Вірменії там теж не буде. Участь у ньому візьмуть лише 5 країн-учасниць організації, повідомляє FREEДОМ.
Голова Національних зборів Вірменії Ален Симонян повідомив, що брати участь у виїзному засіданні ради ПА ОДКБ не буде.
А секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян заявив, що присутність Вірменії в ОДКБ, яку фактично очолює Росія, створює Єревану “певні проблеми”.
“Протягом трьох широкомасштабних нападів з боку Азербайджану ОДКБ не надала Вірменії жодного сприяння. Ми бачимо реальність, яка існує, — це війна Росії проти України, можливості Росії обслуговувати власну війну, і той факт, що її можливості не такі великі, щоб експортувати озброєння. І ми пішли шляхом пошуку інших ресурсів. Є багато країн, з якими ми інтенсивно ведемо перемовини щодо купівлі зброї”, — розповів Григорян.
Відносини Вірменії та РФ помітно погіршилися. Офіційні представники держав неодноразово обмінювалися різкими заявами. 23 листопада 2023 року прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян відмовився їхати до Мінська на сесію Ради колективної безпеки ОДКБ. Тоді стало очевидно, що Єреван має намір змінювати зовнішньополітичний вектор.
“Наші партнери в ОДКБ теж повинні нас зрозуміти. Якщо ми, будучи членами ОДКБ, не можемо отримати необхідну допомогу і підтримку, і водночас членство є нездоланною перешкодою для отримання допомоги від інших сторін, то ми повинні ухвалювати рішення, керуючись своїми інтересами”, — сказав Пашинян під час виступу на засіданні парламенту.
Єреван дедалі більше віддаляється від Москви і шукає союзників на Заході. Ставка на ОДКБ і Росію в питанні безпеки себе не виправдала. Експерти і політологи припускають, що Вірменія готується до повного виходу з організації.
“Вірменія вже не особливо приховує свого настійного наміру вийти з усіх структур під патронажем Росії. Фактично таке ігнорування на регулярній основі — переддень перед офіційною процедурою виходу. І справа навіть не в ОДКБ як такій, проблема в Росії, яка втрачає вплив на пострадянському просторі, а також створює підвищені ризики для міжнародних контактів інших учасників своїх структур”, — написав політичний аналітик Анатолій Несміян у Telegram.
Репутація держави-агресора створює ризики для всіх партнерів Москви. Інші країни-учасниці ОДКБ теж не проти дистанціюватися від токсичного сусіда. Наприклад, ще одним кандидатом на вихід з організації може бути Казахстан. У вересні 2023 року президент Токаєв на брифінгу в Німеччині заявив, що Астана підтримує санкції ЄС щодо РФ і не сприятиме Москві в обході обмежень. А вже в жовтні 2023-го Казахстан сам запровадив санкції на експорт до Росії товарів, які можуть бути використані у війні РФ проти України. Під заборону потрапили 106 видів товарів.
Читайте також: ОДКБ — абсолютно мертва організація, але Росія за неї чіплятиметься і наголошуватиме, що “пацієнт швидше живий”, — політолог
Нагадаємо, вперше від 2009 року Вірменія не взяла участі в саміті ОДКБ, який відбувся 23 листопада в Мінську (Білорусь). Раніше прем’єр-міністр Пашинян заявляв, що Єреван був змушений переглянути відносини з іншими країнами і шукати нових партнерів у сфері безпеки через дії Росії. Також цьогоріч Вірменія відмовилася від участі в навчаннях країн ОДКБ. Росія втрачає вплив в ОДКБ.
Читайте також: Саме через країни ОДКБ масово обходяться запроваджені проти Росії та Білорусі санкції, — журналістка