Обмеження на експорт нафти: як впливають на фінанси Москви (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Держави Європейського Союзу погодили 12-й пакет санкцій щодо Російської Федерації. Найочікуваніший і найістотніший захід, який він передбачає, — введення з 1 січня 2024 року поступової заборони на імпорт алмазів з Росії. Посилює Євросоюз і вимоги до дотримання так званої стелі цін на російську нафту, інформує FREEДОМ.

Західні санкції тільки зміцнюють російську економіку — Кремль намагається переконати в цьому росіян уже багато років. Нещодавно Міністерство фінансів Росії відзвітувало про те, що надходження від нафтогазової галузі до бюджету країни в листопаді 2023 року збільшилися на 11%. 

“Це брехня — брехня стала скріпою Росії. І дуже вміло цією скріпою користується Путін. Якщо ти не брешеш, ти в цій країні не можеш жити і не можеш правити, а брешуть усі. Тому не вірте, що доходи і витрати Росії збалансовані, все це розбалансовано. На пресконференції Путін зізнався, що змушений вдаватися до інфляції, змушений друкувати гроші для того, щоб фінансувати військові та соціальні витрати”, — говорить доктор економічних наук, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Експерти ставлять питання — з яким періодом порівнюють чиновники російського Мінфіну надходження від продажу палива? 

Згідно з документом, у листопаді 2023 року нафтогазові доходи країни-агресора склали трохи менше трильйона рублів, тоді як у жовтні — 1 трильйон 600 мільярдів. Це означає, що вони не зросли, а знизилися. 

Ба більше, за 11 місяців 2023 року, повідомляє те саме Міністерство фінансів, нафтогазові доходи російського бюджету зменшилися більш ніж на 23% порівняно з аналогічним періодом 2022 року. 

Нескладні розрахунки показують — чиновники Мінфіну підтасовують факти. Правда в тому, що обмеження щодо російського енергетичного сектору працюють і нафтогазові доходи федерації стрімко знижуються. 

“Цей удар був максимально ефективний. Падіння доходів російського бюджету було фактично катастрофічним. Якщо брати тільки за нафтогазовим сектором — це майже 50%, падіння загалом за бюджетом становило понад третину. За перший квартал 2023 року в Росії був фактично вичерпаний той бюджетний дефіцит, який був запланований на рік”, — зазначає керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський.

Про проблеми в енергетичному секторі Росії після введення стелі цін на нафту повідомляють і міжнародні організації. Найбільше впала виручка від продажу сирої нафти, на другому місці — нафтопродукти.

“Експортні ціни на російську нафту різко впали в листопаді, а 6 грудня ціна на нафту марки Urals впала нижче цінової межі в 60 доларів за барель. Зниження цін і скорочення поставок нафти на 200 тис. барелів на день призвели до того, що експортні доходи від експорту сирої нафти і нафтопродуктів у листопаді знизилися на 17%, або до 15,2 млрд доларів США, — рівня, який не спостерігався з липня 2023 року”, — з повідомлення на сайті Міжнародного енергетичного агентства.

Не рятує Кремль і диверсифікація поставок нафти в Індію та Китай. Агентство Reuters з посиланням на джерела, близькі до Центробанку Росії, пише, що Індія наполягає на розрахунку за сировину в рупіях. 

Це невигідні умови для Москви, кажуть експерти. Країні-агресору просто не потрібно стільки рупій, адже імпорт з Індії незначний.

“Проблеми загострилися, коли Індія, яка стала найбільшим покупцем морської нафти з Росії відтоді, як європейські клієнти відступили, в липні наполягла на оплаті в рупіях, і торгова діяльність практично припинилася, за словами трьох джерел, знайомих із цим питанням. Джерела, які побажали залишитися анонімними, повідомили, що російські постачальники нафти не можуть укладати угоди в індійських рупіях через неофіційні вказівки російського Центрального банку, який не прийме цю валюту”, — з матеріалу агентства Reuters.

Експерти Центру досліджень енергетики та чистого повітря підтверджують — доходи російського енергетичного сектора знижуються. 

У грудні 2023 року організація повідомила, що Росія втратила 34 мільярди євро експортної виручки після запровадження стелі цін на нафту та заборони її транспортування морем до країн ЄС.

Читайте також: Росія готувалася до війни і передбачала санкції, тому підлаштовується, вчиться, шукає обхідні шляхи, — політолог

Як повідомлялося, сьогодні, 18 грудня, Європейська рада ухвалила 12-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів з огляду на агресивну війну Росії, що триває проти України. 

Прямий ефір