Рішення Євросоюзу про надання Грузії статусу кандидата на вступ до ЄС — це аванс. Далі вибір за грузинським урядом, але насамперед — за народом: або впевнено рухатися разом із Молдовою та Україною шляхом європейської інтеграції, або розвертатися в бік Росії. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив політолог Володимир Фесенко.
“Вважаю, що це правильне рішення. При тому, що дійсно є багато претензій до політики грузинського уряду, який відверто заграє з Путіним і, на жаль, не проявив належної європейської солідарності щодо санкцій проти Росії”, — сказав Фесенко.
Крім того, у Грузії є проблема демократії, не розв’язана проблема політв’язнів, оскільки досі у в’язниці перебуває експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі, доповнив політолог.
“Певною мірою рішення надати Грузії статус кандидата — це аванс. Три країни — Україна, Грузія, Молдова, йшли разом свого часу. Вони брали участь у програмі Східного партнерства. До того ж там ще три країни було: Білорусь, Азербайджан, Вірменія. Три країни виявляли прагнення стати членами Європейського Союзу, прагнули до цього. І в підсумку ЄС почав переговори про Асоціацію з трьома країнами. Ми виходили одночасно тоді. Але через Януковича нас Молдова і Грузія випередили, а ми їх потім наздогнали. Зараз навпаки Грузія відстала через внутрішньополітичні проблеми”, — зазначив гість ефіру.
Однак, вважає Фесенко, Європейський Союз ухвалив рішення щодо Грузії для того, щоб мотивувати не грузинський уряд, а суспільство.
“У Грузії це рішення викликало дуже великий суспільний сплеск, багато позитивних емоцій. І ми їх розуміємо. У нас такі ж емоції були і минулого року, і зараз”, — сказав політолог.
Це сигнал, з одного боку, грузинському суспільству, про те, що зберігається можливість руху до Європейського Союзу, але ви повинні впливати на свою владу, а з іншого — уряду.
“Просто так вони не отримають право почати переговори про членство в ЄС. Будуть, як були і до нас, і до Молдови, рекомендації, були свої вимоги, які треба виконати. Якщо в нас йшлося, до прикладу, про реформи щодо статусу нацменшин, в антикорупційній сфері, ми все це зробили, то в Грузії, я думаю, список буде набагато значніший. Зокрема він стосуватиметься і стандартів демократії, і відносин з опозицією, і верховенства права”, — акцентував гість ефіру.
На думку Фесенка, Грузія зараз буде на роздоріжжі. І вибір має зробити саме народ країни.
“Далі — або вперед упевнено рухатися разом із Молдовою та Україною шляхом європейської інтеграції, і цього хоче грузинське суспільство, або розвертатися в бік Росії. Тому вибір за грузинським народом, не тільки за грузинським урядом”, — резюмував політолог.
Читайте також: Рішення ЄС про переговорний процес з Україною зламало плани Путіна, — політолог
Раніше член політради “Єдиного національного руху” Грузії Дмитро Шашкін сказав, що Російська Федерація всіляко намагається завадити євроінтеграційним процесам у Грузії, хоча 90% населення заявляють, що хочуть, аби їхня країна була частиною Європейського Союзу.
Читайте також: Єврорада дала старт переговорам щодо вступу України та Молдови до ЄС, а Грузія отримала статус кандидата — офіційно