Україна має у своєму розпорядженні докази 109 тис. російських воєнних злочинів. Питання щодо ефективності, а також видачі Росією Україні злочинців вирішуватиметься після перемоги у війні. Таку думку сьогодні, 14 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
“109 тисяч — це тільки заявлених злочинів. Тобто це ті, за якими відкрито судове провадження і відбувається збір доказів. Це наступний етап. Тут перспективи в нас поки що дуже неоптимістичні й визначатимуться підсумком цієї війни. Україна повинна перемогти в цій війні і мати доступ до тих злочинців, які фігурують у цих кримінальних справах. Воєнний злочин — це 438-та стаття Кримінального кодексу України. Сьогодні у судах перебуває 170 кримінальних справ, 50 із них — ухвалено рішення суду, але 75% рішень без присутності обвинуваченого. Тобто 35 злочинців перебувають тільки теоретично на лаві підсудних. І питання про ефективність виконання цих судових рішень теж буде піднято, зокрема й після завершення війни”, — розповів він.
Не тільки Україна проводить розслідування воєнних злочинів РФ, а й деякі країни Європи, а також США, на підставі універсальної юрисдикції розслідують злочини проти їхніх громадян, які постраждали на українській території, наголосив експерт.
“Ми маємо виробляти чіткі стандарти проведення розслідування і притягнення до відповідальності тих, хто скоїв ці злочини. Це питання, яке не має відповіді й залежатиме від багатьох факторів. Найважливіший фактор — це перемога в цій війні, і Росія повинна буде виконувати рішення судів, які притягуватимуть до відповідальності як в Україні, так і в інших юрисдикціях”, — зазначив він.
Варто врахувати широкий спектр воєнних злочинів — від заподіяння матеріальних збитків до злочинів проти конкретних осіб.
“Зі 109 тис. заявлених злочинів більша частина стосується не злочинів проти фізичних осіб, а заподіяння матеріальної шкоди, руйнування різних будівель, споруд, матеріальних об’єктів тощо. Але це не стосується злочинів проти конкретних осіб. Це дві великі категорії злочинів. І ті, і ті перебувають у категорії воєнних злочинів, але мають різний характер і розслідування, і можливості компенсації”, — пояснив Павліченко.
Читайте також: Росіяни тривалий час пожинатимуть плоди своєї мовчазної згоди з війною проти України, — юрист про повернення “зеків” із фронту