На Україну очікують важливі рішення за підсумками саміту лідерів країн Європейського Союзу, який стартує завтра в Брюсселі. Такий анонс зробив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за підсумками підготовчої зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у вівторок, передає спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
“Два роки я вже беру участь у засіданнях Ради міністрів, й рівень якості дискусії, яку ми сьогодні мали, — це тільки вдруге за два роки. Вперше це було на засіданні, коли ми ухвалювали рішення про відключення російських банків від SWIFT, буквально в перший тиждень війни. Тоді була така потужна, дуже відверта розмова. І зараз була така сама. Ще раз наголошую — Європейський Союз хоче ухвалити рішення про відкриття переговорів щодо членства України”, — заявив Кулеба.
Український міністр був запрошений на цю зустріч, де запевнив, що Україна виконала всі умови Європейського Союзу для того, щоб почати переговори про вступ до ЄС.
“Питань до України немає. Усі приголомшені тим, що ми за місяць виконали рекомендації по суті, продемонстрували свою здатність це робити. Тепер Європейський Союз повинен продемонструвати свою здатність дотримуватися слова та забезпечувати єдність”, — сказав глава МЗС України.
“Важливі реформи були виконані, і ми, європейські лідери, повинні ухвалити важливе рішення цього тижня. Україна б’ється на полі бою й українці багато працюють, щоб продовжувати реформи для того, щоб продовжувати шлях до Європейського Союзу”, — наголосив верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Йшлося про те, що український парламент ухвалив усі необхідні антикорупційні закони та змінив законодавство в частині використання мов національних меншин відповідно до рекомендацій Венеційської комісії. Партнери України вражені її прогресом.
“Тільки уявіть, що зробила Україна торік, особливо останніми місяцями, у ситуації, в якій вони живуть. Це приголомшливо! Нам також не слід недооцінювати цього”, — сказав міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель.
Головна перешкода для старту переговорів — це особлива позиція уряду Угорщини, яка вважає, що ЄС поки що не готовий прийняти Україну.
“І коли я слухаю, не хочу бути провокативним, але деякі країни кажуть, що ми не можемо розширитися, тому що це буде коштувати занадто дорого. Я просто хочу нагадати, що держави, які стверджують це, можливо, не були б сьогодні членами Європейського Союзу, якби ми мали таку саму думку, коли вони були кандидатами. Ми не повинні забувати, що кожен повинен знати свою історію”, — наголосив Беттель.
Угорщина була незадоволена мовним законодавством України і його змінили.
“Ідея про переслідування угорської національної меншини — це великий фейк, який був знищений. Закон, який Україна нещодавно ухвалила, про використання мов національних меншин в освіті та медіа, повністю враховує всі занепокоєння угорського уряду”, — заявив Кулеба.
Для того, щоб донести позицію України, Дмитро Кулеба вперше від початку російського вторгнення провів двосторонню зустріч із міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто.
“Безумовно, головною темою було рішення Європейської Ради щодо відкриття переговорів про членство України в ЄС. Розумію, що всі чекають відповіді: так чи ні? Дайте трохи часу. Я зараз буду доповідати президенту Зеленському. Петер доповідатиме своєму прем’єр-міністру. Тим часом хочу дати один сигнал. Я чітко сказав Петеру: у нас спільне майбутнє в Європі. Ми повинні туди якнайшвидше дійти. Разом”, — сказав глава українського МЗС.
Поки що зусилля України не змінили риторику угорського керівництва, яке стабільно на рівні Євросоюзу блокує ініціативи з надання військової допомоги Україні. Решта країн-членів ЄС не знаходять для цього раціональних пояснень.
“Якщо є право вето, я просто хотів би зрозуміти, чому існує вето. Це має бути виправдане вето, і я все ще чекаю реальних причин”, — сказав Беттель.
У Європейському Союзі всі ключові рішення ухвалюються одноголосним голосуванням, тому будь-яка країна може заблокувати рішення. Кулеба вважає, що євроінтеграцію України заблокувати неможливо.
“Самі члени Європейського Союзу в своїх виступах наголошували на тому, що це рішення потрібно ухвалити не заради України, а заради самого Євросоюзу і його безпеки, його процвітання, і що якщо таке рішення не буде ухвалено, це буде удар по ЄС. Ми погоджуємося з цими оцінками й продовжуємо працювати на всіх рівнях, з усіма причетними, для того, щоб забезпечити консенсус із цього приводу”, — заявив Кулеба.
Під час саміту лідерів ЄС також планують переглянути довгостроковий бюджет Європейського Союзу для того, щоб виділити 50 млрд євро на підтримку економіки та інфраструктури України на наступні 4 роки, виділити додатково 20 млрд євро для Європейського фонду миру для закупівлі озброєнь для України, ухвалити 12-й пакет санкцій та вирішити, як використовувати відсотки від заморожених російських активів. Усі ці рішення залежать від одноголосного голосування. Утім, у союзників України є план Б — на випадок, якщо Угорщина продовжить блокувати рішення про допомогу Україні.
“Політична готовність країн може змінюватися з часом. Але це просто показує, що для таких держав, як ми, і для багатьох інших країн, які бачать, що допомога Україні є стратегічним пріоритетом на довгострокову перспективу, нам потрібно проявляти більше прихильності цій справі, ніж будь-коли”, — заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.
Читайте також: Угорці Закарпаття і словацької меншини звернулись до Орбана і Мішеля, щоби вони відкрили шлях Україні до Європи, — Стефанішина
Нагадаємо, 14-15 грудня відбудеться саміт лідерів Європейського Союзу. Там європейські лідери мають визначитися щодо перспектив інтеграції України, Молдови та Грузії.