Росія, Іран і КНДР не сформували міцного союзу або реальної “вісі зла”. Кожна сторона шляхом тимчасового співробітництва розв’язує миттєві завдання і закриває прогалини в різних сферах. Про це сьогодні, 3 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
“Я б не стала називати це трикутником або союзом. Тут ситуація трошки простіша, тому що кожна з точок цього трикутника намагається виконувати одномоментні завдання, розв’язувати одномоментні проблеми, заповнювати певні прогалини у військовій або безпековій сфері, за рахунок інших. Але ні про який союз, ні про який потрійний альянс на сьогодні не йдеться, і навряд чи колись він зможе оформитися в більш-менш адекватному вигляді і форматі”, — сказала вона.
За словами Гриценко, співпраця Росії та Ірану має свою мотивацію. Росії необхідне озброєння, якого вона не має. Іран зі свого боку намагається розвивати військово-технічне співробітництво. Крім того, продаж військової техніки забезпечує Ірану приплив іноземної валюти, що підтримує економіку на плаву.
“Плюс це стимуляція розвитку військової сфери для Ірану, зокрема. Я не впевнена в тому, що постачання російських літаків якимось чином можуть кардинально змінити розклад сил на Близькому Сході або серйозно підвищити і посилити роль Ірану в регіоні. Іран, найімовірніше, озброюється. Це загальносвітовий тренд, і готується до того, до чого не можна підготуватися — до можливої зміни влади у США, оскільки наступного року наближаються вибори, і хто стане президентом, невідомо, шанси 50 на 50 у демократів і республіканців”, — уточнила експертка.
З Північною Кореєю Росія теж заповнює якісь прогалини, намагається отримати боєприпаси.
“Оскільки російський ВПК за всіх своїх можливостей виснажується. І Північна Корея чим багата, тим і рада, допомагає тим, чим може, в обмін не стільки на валюту, скільки на гуманітарну допомогу, фінансову і технології. Росія пообіцяла їм технології та допомогу в запуску супутника-шпигуна, що, судячи з усього, і вийшло. Завдяки РФ тепер у Кореї є свій супутник-шпигун. Північна Корея за рахунок Росії теж намагається якісь свої прогалини закрити і заповнити, намагається розв’язати і гуманітарну кризу, що відбувається в країні, там дуже великий масовий голод зараз. Але про те, що найближчим часом може оформитися такий потрійний союз з Ірану, КНДР і РФ, я б дуже скептично ставилася до такого формулювання”, — каже Аліна Гриценко.
Читайте також: Нова “вісь зла”: Росія, Іран і Північна Корея об’єднують свої сили (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, Росія створила нову “вісь зла”: РФ – Іран – КНДР, змінивши свою позицію у світі.