Україна ефективно продовжує реалізацію Чорноморської зернової ініціативи з використанням альтернативних маршрутів. Питання експорту української агропродукції країнам, які її потребують, гостро постало після виходу Росії із зернової угоди. Тоді Україна спільно із західними партнерами розпочала роботу над створенням нового судноплавного коридору, повідомляє FREEДОМ.
“Завдяки успіхам бойовим, тим успіхам, які ми маємо в Чорному морі, — відтісненню морського флоту Російської Федерації, та іншим заходам, дуже чутливим до заходів безпеки, ми змогли відновити судноплавство в українські порти і з самих українських портів”, — сказав заступник міністра економіки України Тарас Качка.
У жовтні Україна експортувала 4,3 млн тонн зерна за всіма маршрутами. Тепер ці обсяги планують нарощувати.
“Наскільки себе можна відчувати в чомусь упевненими під час такої великої війни? Впевненість у цьому питанні нічим не відрізняється від упевненості в інших питаннях, з якими ми всі стикаємося щодня, тому в нас є обережний оптимізм, який ґрунтується на тому, що ми боролися раніше й продовжуватимемо боротися. А далі подивимося”, — сказав міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
Станом на середину листопада Україна зібрала майже 76 млн тонн зернових та олійних культур, повідомили в Міністерстві агрополітики.
При цьому з 18 липня 2023 року внаслідок атак російської армії на українські морські порти пошкоджено 167 об’єктів портової інфраструктури та 7 цивільних суден. Знищено близько 300 тис. тонн зерна. Через ракетний терор Москви експортний потенціал українських портів скоротився на 40%. А експорт зернових до країн Азії, Африки та Європи скоротився майже на 3 млн тонн на місяць.
“Голод, як один із російських методів ведення війни, містив у собі різні компоненти з самого першого дня повномасштабного вторгнення. До них належать блокування експорту українських продуктів харчування, обстріли українських портів і зерносховищ, мінування українських родючих ґрунтів і перетворення їх на поля бойових дій. Ці дії, позбавлені будь-якої військової мети, лише посилюють світову продовольчу кризу. Україна намагається не допустити, щоб Росія розпалювала голод у всьому світі”, — сказав постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
До початку повномасштабного вторгнення Росії Україна щомісяця експортувала понад 10 млн тонн агропродукції. Мета нового судноплавного коридору — організувати експорт щонайменше 6 млн тонн на місяць. Такі обсяги поставок нададуть позитивного імпульсу економіці України, впевнені аграрії. І дадуть змогу уникнути глобальної продовольчої кризи.
Читайте також: Україна за допомогою партнерів та “коридорів солідарності” розширює можливості експорту продовольства, — Марчук
Нагадаємо, Єврокомісія виділить Україні 50 млн євро на відновлення і модернізацію портової інфраструктури. Про це заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. На її думку, це має підтримати зусилля Києва щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки.