Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) зараз не ухвалює жодних значущих рішень. Це — напівмертва організація. Насамперед через Росію та її політику. Про це сьогодні, 27 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко, коментуючи майбутню цього тижня зустріч міністрів закордонних справ країн ОБСЄ в Північній Македонії.
“Йдеться про міжнародну організацію. Росія є її учасником. І це не стосується міжнародних санкцій. Є таке давнє дипломатичне правило, що, якщо дипломати беруть участь у роботі конкретних міжнародних організацій, наприклад, ООН або ОБСЄ, АТЕС, то на цей період точково, разово припиняється дія санкцій. Навіть якщо хтось із політиків потрапив під дію санкцій, все одно разово робиться виняток. Тому робиться такий виняток щодо зустрічі ОБСЄ”, — пояснив він.
А те, що торік Варшава, яка приймала міністерську зустріч ОБСЄ, була однозначною і не пустила Лаврова, на думку Фесенка, там була трохи інша історія, скоріше, був демарш поляків. За його словами, Північна Македонія не хоче сваритися, створювати проблеми на Балканах, де і так непроста ситуація.
Також політолог вважає, що в процесі вже повоєнного реформування в Європі, створення нових інститутів і структур регіональної безпеки в Європі буде щось нове замість ОБСЄ.
“Тому це не перемовини про мир в Україні. Жодних реальних перемовин зараз не відбувається, щобільше, і в Білому домі говорили, і низка європейських політиків про те, що зараз сама Росія не готова до цих перемовин. Росія, навпаки, намагається змінити перебіг війни. Наразі актуальними є не перемовини з Росією, а спільне вироблення стратегії — військової та політичної — України та міжнародних партнерів, як протистояти затягуванню війни, російській агресії”, — каже Фесенко.
Саме з цієї причини, на погляд політолога, до Києва нещодавно приїжджали і міністри оборони США і Німеччини, і командувач союзними силами НАТО в Європі.
“Я думаю, що вони обговорювали якраз стратегію на майбутній рік. Це найголовніше. Є розмови про перемовини, але немає самих перемовин. Швидше, йде обговорення вироблення нової стратегії підтримки України в нових умовах і військових, і політичних, щоб ця підтримка була системною і послідовною. Це зараз найголовніше”, — резюмував Володимир Фесенко.
Зазначимо, уряд Північної Македонії дозволив проліт над своєю територією російських літаків, які перевозитимуть делегацію для участі в міністерській зустрічі ОБСЄ. До складу російської делегації входитиме міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, його лікар, технічний персонал, охорона, 17 дипломатів, зокрема прессекретарка МЗС РФ Марія Захарова, і 24 журналісти. Загалом 85 осіб.
Читайте також: Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України ОБСЄ перестала працювати активно — думка
Як повідомлялося раніше, Росія і Білорусь наклали вето на затвердження Естонії наступним головою ОБСЄ у 2024 році. Естонія була спільним кандидатом країн Євросоюзу. За правилами, країна-очільниця змінюється щороку і має бути схвалена всіма 57 державами-членами. Якщо кандидата не оберуть, робота організації може опинитися під загрозою.
Нагадаємо, як розповіла кандидатка історичних наук, експертка Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич, країни Балканського півострова стають потенційним полігоном для майбутніх військових конфліктів, і російська пропаганда нарощує напругу в регіоні.