Росія втрачає вплив в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Вірменія вперше з 2009 року не взяла участі в саміті ОДКБ. Він відбувся 23 листопада в Мінську (Білорусь). Раніше прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявляв, що Єреван був змушений переглянути відносини з іншими країнами й шукати нових партнерів у сфері безпеки через дії Росії. Також цього року Вірменія відмовилася від участі в навчаннях країн ОДКБ, а більшість експертів схиляються до думки, що Єреван тепер більше орієнтується на співпрацю із західними країнами, повідомляє FREEДОМ.
У звіті Інституту вивчення війни заявили, що Єреван підтримує стійку політику на віддалений курс від Москви. Останнім часом, Вірменія стала більше орієнтуватися на співпрацю із західними країнами. Наприклад, підписала угоду про закупівлю у Франції сучасних систем протиповітряної оборони (ППО).
“Треба зазначити, що Нікол Пашинян знайшов нових союзників, партнерів, насамперед в особі Франції, Сполучених Штатів, ну і зараз вони виходять з Азербайджаном на мирні переговори. Загалом і Туреччина пропонує низку стратегічних, економічних, логістичних програм і гарантує певну безпеку Вірменії. Ну і є ще Іран, а Росія вже тут не в змозі відігравати якусь серйозну роль — вона загрузла в Україні”, — заявив політолог, головний редактор журналу “Поистине” Руслан Айсін.
Пашинян також зазначив, що Єреван шукає нових партнерів, оскільки РФ не виконала своїх союзницьких зобов’язань, зокрема під час загострення конфлікту в Карабасі у вересні 2023 року.
“Зараз Вірменія починає налагоджувати зв’язки з недружніми для Росії країнами. Це насамперед Франція і США, де є величезна і впливова, що важливо, вірменська діаспора, і, фактично, йдеться безпосередньо про військову співпрацю Вірменії зі США, Францією. Очевидно, що можуть початися зрушення Вірменії до ЄС і навіть до НАТО”, — наголосив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Алесандр Леонов.
Перед зустрічами на найвищому рівні в рамках саміту, міністр закордонних справ Білорусі Сергій Алейник визнав наявність проблеми з кворумом через відсутність Вірменії, але заявив журналістам, що попри це, схвалені рішення будуть нібито легітимними.
“Ми домовилися, що після саміту генеральний секретар ОДКБ відвідає Єреван. І, звісно, всі рішення, узгоджені тут у рамках погоджувальної комісії, ми передамо нашим вірменським партнерам. І ми будемо розраховувати на те, що вони до нас приєднаються”, — заявив Алейник.
На саміті самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко був обурений, що Пашинян проігнорував сесію ОДКБ.
“Ми дійшли єдиного висновку, що проблемні питання завжди були і будуть. Якщо ми їх маємо намір вирішувати, то їх потрібно вирішувати за столом переговорів, не робити демарші без причин”, — заявив він.
Ослаблена війною проти України, західними санкціями і дипломатичною ізоляцією Москва продовжує спроби утримати цілісність ОДКБ.
“За деякими чутками, є певна домовленість, що Казахстан і Вірменія почекають заявляти про вихід з ОДКБ до президентських виборів у Росії, оскільки це буде дуже серйозний удар по іміджу [президента РФ Володимира] Путіна і, очевидно, це питання принципове. Але те, що відносини Росії та Вірменії перебувають на точці замерзання — це безумовно”, — додав Леонов.
Як повідомляється на сайті ОДКБ, на цій сесії було ухвалено рішення про перехід головування в Організації від Білорусі до Казахстану з 1 січня. Чергова сесія ОДКБ відбудеться в четвертому кварталі 2024 року в Астані. А ось подальше існування ОДКБ або розпад багато в чому залежить від результату війни Росії проти України, кажуть експерти. Після програшу РФ, Москва навряд чи зможе утримати в орбіті свого впливу більшість країн-учасниць договору.
Читайте також: Росія втрачає авторитет і вплив: майбутнє ОДКБ — під питанням (ВІДЕО)