За опитуваннями, 86% грузинського населення підтримує вступ Грузії до Європейського Союзу. Із 12-ти пунктів вимог Євросоюзу “Грузинська мрія” виконала тільки 3 пункти. 9 пунктів залишилися на тому ж рівні, як вони були до березневих акцій. Але, попри це, нещодавно Єврокомісія рекомендувала раді ЄС надати Грузії статус кандидата на вступ до Євросоюзу “за розуміння, що уряд країни здійснює важливі кроки з реформування”. Про це в проєкті “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДOM розповів журналіст, телеведучий грузинської телекомпанії “Формула” Вахо Саная.
За його словами, так сталося тому, що для ЄС головне — вимога народу і геополітичний фактор.
“Навіть попри те, що грузинський олігарх Іванішвілі, який контролює владу, все робить для того, щоб зміцнити авторитаризм у Грузії, — Єврокомісія ухвалює таке рішення. У нас ситуація дивна, але якщо обговорити деталі, то все стане зрозуміло. Коли в березні 2023 року правляча партія “Грузинська мрія” зробила законопроєкт “про агентів” (копія російського закону про “іноагентів”), то народ вийшов на вулицю, чинив опір і досяг мети — “Грузинська мрія” не змогла цей законопроєкт перетворити на закон. Це була перемога грузинської громадськості. І якби “Грузинська мрія” досягла своїх цілей, жодного статусу кандидата в ЄС не було б. Це дуже чітко розумів грузинський народ. Якби Грузія не отримала цю рекомендацію Євросоюзу, то в Грузії була перемога Росії. Це Євросоюз розуміє”, — сказав Саная.
Журналіст зазначив, що Грузія далека від демократичної системи, у Грузії демократії немає.
“Тому що не функціонує парламент, він контролюється “Грузинською мрією” і вже став бутафорією. Немає виконавчої влади, тому що це просто менеджмент “компанії” Іванішвілі, а “компанія” — це сама країна Грузія. Для Іванішвілі це так. Судова система практично не працює, тому що суди ухвалюють тільки ті рішення, які влаштовують Іванішвілі”, — каже він.
Саная звернув увагу на риторику лідерів європейських країн, які кажуть, що грузинський народ заслуговує на статус кандидата в ЄС і в майбутньому на вступ до Євросоюзу.
“Вони дуже чітко говорять — не уряд, а грузинський народ. Це дві різні речі. Це розуміють і лідери європейських країн, це розуміють і тут, у Грузії. Останнім часом у Росії в Грузії були дві мети — щоб не отримувати статус кандидата в ЄС і щоб утримувати владу Іванішвілі в країні. Але, як я сказав, 86% населення — за Євросоюз. Тож ризикнути тим, щоб ще раз саботувати статус кандидата, коштувало б “Грузинській мрії” влади. Тож Росія зараз не може чинити опір. Адже для Росії обов’язково, щоб тут сидів Іванішвілі як правитель Грузії. Тому Росію влаштовує ситуація, коли за рахунок того, що Грузія отримає статус кандидата в ЄС, все одно вона утримає владу в Грузії за рахунок Іванішвілі”, — висловився журналіст.
Він уточнив, що статус кандидата — це інструмент для досягнення остаточної мети і вступу до Євросоюзу. А якщо в країні уряд, який надалі нічого не робитиме, то, звичайно, Грузія не вступить до Євросоюзу. Тому Росія сподівається, що подальшого просування до Євросоюзу не буде.
Водночас Саная на 100% упевнений, що всі 12 пунктів для вступу Грузії до ЄС залишаться так, як вони зараз і є, — на папері. Тому що, якщо виконувати ці 12 пунктів, то “Грузинська мрія” втрачає владу. Вона це знає, і ніколи Іванішвілі це не робитиме.
Журналіст нагадав, що 2024 року в країні відбудуться парламентські вибори, які вирішать, куди йде Грузія.
“Ось як Янукович у вас був, який у 2013-му не підписав асоціацію з ЄС і втратив владу. Так і Іванішвілі тут. Але як діє Іванішвілі? Він знає, що якщо прямо говоритиме, що ми не хочемо Євросоюз, він втратить владу. Він робить так, щоб Євросоюз сам сказав, що ми не дамо статус такій країні, якою керує олігарх. Ось мета — одна й та сама, але шляхи інші. Янукович це робив прямолінійно. А Іванішвілі по-іншому чинить. Я коли говорю про Іванішвілі, я маю на увазі Росію. Тут інша тактика — щоб сам Євросоюз відмовився від Грузії. Але грузинський народ цього не допустив і, сподіваюся, не допустить. Тому я сподіваюся, що статус кандидата в ЄС у грудні нам гарантовано (якщо щось неординарне не трапиться в нашій країні). Тому що коли Єврокомісія дає рекомендацію Єврораді, це майже завжди означає, що Євросоюз потім дає цей статус країні”, — вважає телеведучий.
До того ж, на думку журналіста, Євросоюз дивиться, яка ситуація в Україні. І втратити Грузію — це великий удар по геополітичній ситуації.
“Усі розуміють, що не можна залишати Грузію. Згадаймо 2008 рік, коли Німеччина і Франція заблокували отримання Грузією Плану дій щодо членства в НАТО, і за кілька місяців Путін почав війну з Грузією. Тобто якщо йому поступитися, він вимагає більшого. Тож Євросоюз ухвалює дуже точне рішення — попри те, як діє Іванішвілі, що він зміцнює авторитаризм у країні — Євросоюз робить крок до Грузії”, — зазначив Саная.
Також він вважає, що модель, яка існує в Угорщині, для Іванішвілі — найприйнятніша.
“Як Орбан сидить в Угорщині й авторитаризм у нього розквітає. Але Росія навіть цього не допускатиме в Грузії, тому що вона хоче країну підпорядкувати, зробити з Грузії задній двір Росії. Тож іде опір: на одному боці — “Грузинська мрія” разом із Росією, а на іншому — грузинський народ із Євросоюзом. Хто в цій боротьбі переможе — це вирішуватиметься на парламентських виборах 2024 року. Але, звичайно, за авторитаризму дуже важко перемогти владу”, — резюмував Вахо Саная.
Повна версія інтерв’ю: Ми уявляємо, що таке перемога України, але ми не знаємо — що таке поразка Росії: ситуацію в Грузії обговорюємо з журналістом Вахо Саная