Російська держава оголосила війну абортам. У Мордовії, Татарстані, Челябінській і частково Курській областях, а також у тимчасово окупованому Росією Криму заборонили переривати вагітність у приватних клініках. Ба більше, у Мордовії та Тверській області ввели штрафи за так зване “схиляння до абортів”.
Ще в чотирьох російських регіонах просто немає приватних клінік із відповідною ліцензією. Перервати вагітність там можна тільки в державних клініках. Правозахисники б’ють на сполох: перед процедурою пацієнтки зобов’язані пройти особливу консультацію, мета якої — чинити психологічний тиск на жінку.
Заборона на володіння власним тілом
Російський парламент не відстає від регіональної влади. Депутати вже обговорюють заборону абортів у недержавних клініках. А деякі навіть пропонують не виплачувати допомогу на першу дитину, якщо мати старша за 25-30 років. За даними Російської служби BBC, Держдума також хоче поширити заборону на схиляння до абортів на всю країну. Примітно, що це — ініціатива глави Російської православної церкви Кирила Гундяєва.
Усе це нібито має допомогти поліпшити демографічну ситуацію в Росії. Озвучити кількість вбитих на війні проти України молодих чоловіків російські політики не готові. Тому поспішають продукувати свої версії причин кризи і варіанти її вирішення.
“Потрібно перестати орієнтувати дівчат на здобуття вищої освіти… Цей пошук себе затягується на довгі роки, і втрачається дітородна функція… За допомогою демографії зручно контролювати країну, і наші вороги не дрімають”, — заявила сенатор Ради Федерації Росії від Челябінської області Маргарита Павлова на “Російському економічному форумі”.
“Першу дитину народжувати треба у 20 років, і я [з цим] згоден… Напевно, нікому не треба нагадувати, що радянська гінекологія розглядала тих, хто народжує у 27 років як старородящих. Тому це просто медична історія”, — повідомив депутат Держдуми Росії Дмитро Вяткін на “Російському економічному форумі”.
Пропозиції обмежити деякі права для жінок лунали від представників влади РФ задовго до початку повномасштабної війни Росії проти України. Однак, тепер, схоже, ця риторика стає загальноприйнятою. Кремль регулярно призначає “винних”, на яких виливається невдоволення, що накопичилося в суспільстві. Раніше це були мігранти або опозиціонери. Тепер у всьому “винні” бездітні жінки.
Крім того, депутатам Держдуми запропонували посилити адміністративне і кримінальне покарання за нелегальне переривання вагітності та встановити адміністративне покарання за “схиляння” росіянок до абортів.
Також було запропоновано внести поправки в чинне положення, в якому рішення про переривання вагітності має ухвалювати жінка. Його хочуть змінити так, щоб рішення про аборт ухвалювали “жінка і сім’я”.
Ще пропонується зробити обов’язковим доабортне консультування жінок перед операцією. А “інформовану згоду” перед нею обов’язково мають дати мати і батько дитини (якщо пара перебуває у шлюбі), випливає з тексту поправок. Для аборту неповнолітнім дівчатам пропонується зробити обов’язковою згоду одного з батьків.
Крім іншого, у Держдумі опрацьовують питання про законодавчу заборону приватним клінікам у Росії проводити аборти, з’ясувала Російська служба BBC. Про це офіційно попросив патріарх Кирило в листі спікеру Держдуми В’ячеславу Володіну. Причому патріарх запропонував доручити розробку законопроекту комітету Держдуми з безпеки, а не комітету з охорони здоров’я. Приватні клініки в регіонах Росії вже відмовляються від проведення абортів — нібито добровільно.
Реалізувати свій демографічний потенціал, ймовірно, Росія зможе нескоро. Цієї осені Всеросійський центр громадської думки запитав у росіянок, чому вони відмовляються народжувати. Практично 40% респонденток вказали головною причиною — важке матеріальне становище і погані житлові умови. Близько 30% — акцентували на відсутності стабільності в житті.
Якими можуть бути наслідки заборони абортів у Росії — пояснюють експерти
Чому Кремлю так важливо підвищити народжуваність у Росії? Чому там обирають метод заборони, а не заохочення? Якими можуть бути наслідки для влади та росіян? На ці питання шукали відповіді в ефірі телеканалу FREEДOM:
- Дмитро Попов, кандидат психологічних наук, профайлер;
- Ольга Курносова, російська політична аналітикиня;
- Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня;
- Роман Цимбалюк, журналіст.
ДМИТРО ПОПОВ: У РФ демографія йде по кривій вниз
— Ймовірно, Росії потрібно, щоб жінки просто народжували дітей, бажано чоловічої статі. Щоб потім їх можна було відправити на війну.
Найцікавіше, що одна з представниць цього політикуму сказала, що якщо жінка починає вчитися і самореалізовуватися, то першу дитину вона народжує в 30 років. І ні про яку багатодітність мови бути не може.
Демографія РФ йде по кривій вниз. Чоловіче населення гине в Україні або тікає.
Основний посил — жінкам не потрібно здобувати освіту і реалізовуватися, це абсолютно зайве для них. Вони повинні покаятися і піти народжувати дітей.
Один із депутатів Держдуми чоловічої статі сказав, що бажано, щоб дівчатка народжували відразу ж після випускного класу. Тому що щойно вони випускаються зі школи, є шанс, що вони почнуть палити і вживати наркотики. І, відповідно, це знижує якість дітонародження.
Зовсім скоро, якщо створять міністерство щастя в Росії, не треба буде далеко ходити. Орвелл це все описав ще дуже давно. І це міністерство, я думаю, має потурбуватися про те, щоб школярок буквально з випускного забирали народжувати.
Безумовно така сімейна політика в Росії пов’язана з великими втратами на фронті в Україні.
Я пропоную росіянам вирішити демографічну проблему дуже просто: відкриваємо кордон із Китаєм. Китай швидко заселяє територію Росії, і на цьому війна закінчиться. А Росія вирішить свої демографічні проблеми.
Ба більше, якщо жінку зґвалтували, то її зобов’яжуть народжувати. Готується такий законопроєкт. Що потім робити з цією дитиною — це вже вирішить держава.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Заборонити — найулюбленіший інструмент Кремля
— Жінка проходить досить складний шлях, борючись за свої права. Був час, коли у жінок не було виборчих прав, коли жінка не могла навчатися у вищому навчальному закладі. Зараз зовсім інший час. Зараз освіта — це ключова історія. Освіта важлива для майбутнього будь-якої людини.
У Росії не задаються питанням: а чому жінки не народжують? Може, тому що щось не так і немає впевненості в завтрашньому дні? Може, тому що розлучень більше, ніж шлюбів?
У радянській історії таке вже було. За Сталіна були заборонені аборти. Зараз є країни, де аборти практично заборонені. І скрізь це призводить, за великим рахунком, до зростання кримінальних абортів, до збільшення кількості смертей від цих кримінальних абортів. Але ніде це не призводить до підвищення народжуваності.
Коли в Росії почали видавати материнський капітал — народжуваність трохи підвищилася. Це підвищувало бажання народити дитину. Але зараз війна до такого бажання точно не призведе.
Заборонити — це сьогодні найулюбленіший інструмент Кремля для того, щоб люди боялися. І за обсягом заборон, на мій погляд, ми вже наблизилися до сталінських часів.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: Росіяни не є гравцями не тільки в політичному житті, а й у своєму власному житті
— Зараз Росія — це втілення антипрогресу багато в чому. Заборона абортів, зокрема, продиктована і мілітаризмом — необхідністю відтворювати “гарматне м’ясо”. Щоб потішити імперські амбіції Путіна і РФ.
Це бажання змусити жінок повернутися на кухню, замовкнути і позбавити навіть базових прав. Відбувається жахлива девальвація жінок. У сучасному світі це не має нічого спільного з прогресом. Весь інший світ рухається в протилежному напрямку.
Суспільство зараз не дозволить собі жодних протестних дій через репресії. Усі бояться.
Заборона на аборти призведе до зростання кількості підпільних абортів. Що означає ймовірність смертей і ускладнень від незаконно проведених операцій. З огляду на те, що заборона на аборти стосується насамперед молодих жінок — це призведе до відтоку населення за кордон.
Зараз ця тема із забороною на аборти і поверненням жінок на кухню дуже сильно педалюється. Я не виключаю, що в якийсь момент на тлі загального гулу з цієї теми, Путін раптом із панського плеча скаже, що ні, не будемо цього робити. І це буде такий передвиборчий хід.
Росіяни не дуже масово підтримують середньовічні тенденції, які намагається спускати зверху влада. Інша справа, що громадяни не здатні щось протиставити зі свого боку, тому що сьогодні народ не є суб’єктом. Росіяни не є гравцями не тільки в політичному житті, а й у своєму власному житті.
В інших країнах у таких випадках уже були б масові демонстрації. Але в Росії ми поки що такого не побачимо.
РПЦ в особі патріарха Кирила обрамляє всі ініціативи, спущені зверху владою. Шукати там якогось добра, совісті та заповітів не варто, тому що церква в Росії завжди була корумпованою організацією.
Якщо щось озвучено патріархом Кирилом — значить, це спільна ініціатива Кремля.
Усе подається не під гаслом, що аборт — це вбивство. Вони кажуть нам між рядків, що нам потрібне “м’ясо”, у нас триває війна, яку, природно, патріарх Кирило вважає праведною війною. Нам потрібно поповнювати ряди “гарматного м’яса”, тому ви повинні народжувати. Це не якась тривала дискусія про правомірність абортів загалом.
Тут головне, щоб народ усе таки відреагував. Жінки, зокрема, які відповідають за людський прогрес. На сьогоднішній день жінка себе проявляє в усьому світі дуже яскраво. І тут їм кажуть, що вони просто тіло, яке має народжувати.
РОМАН ЦИМБАЛЮК: Кремль перейнявся демографією через війну
— Я не знаю, коли закінчиться війна РФ проти України, але якщо зараз вони заборонять аборти і змусять народжувати, то все одно доведеться чекати 9 місяців плюс 18 років. Ну, може 16. За прискореною програмою для Володимира Путіна. Але він може не дожити до цього часу, та й війна може закінчитися.
Російська Федерація у всіх цих духовних і високоморальних розмовах займається фейком. Усі прекрасно знають, що в Росії всім на всіх наплювати.
Як приклад можна навести таку державу як Ізраїль. Там всіляко заохочується народжуваність, умови життя зроблені таким чином, що жінка може і дітей народжувати, і при цьому реалізуватися як професіонал, як особистість.
Патріарх Кирил каже, що це питання національної безпеки. На тлі потрібно ставити відео з трупами російських солдатів під Авдіївкою.
Вони стурбовані демографією зараз, тому що йде війна.
Головний спосіб підвищити народжуваність — це хороший рівень життя і доступність системи, яка допомагає виховувати дітей. У Росії такого немає.
Росії потрібні правильні, слухняні, безмозкі, без освіти, які будуть виконувати тільки накази. А керованість російського суспільства, насамперед, базується на злиднях.
Читайте також: Заклики заборонити аборти в Росії пов’язані з бажанням уряду збільшити народжуваність удвічі — думка Ірхіна