Міжнародна організація Amnesty International визнала в’язнем сумління російського журналіста Романа Іванова. Його заарештували у квітні 2023 року. Причина затримання — три публікації в соціальних мережах про вбивства і тортури російськими військовими мирних жителів Бучі, про візит міністра оборони Сергія Шойгу в Корольов і доповідь ООН про злочини російської армії в Україні. Тепер Іванову загрожує до 10 років тюремного ув’язнення, інформує FREEДОМ.
У 2022 році російські суди розглянули 5 тис. 622 протоколи за статтею про дискредитацію російської армії. Обвинувачені заплатили понад 150 млн рублів штрафів.
За підрахунками інтернет-видання “Медіазона”, із березня 2022 року, коли ухвалили закон, у російські суди надійшло приблизно 8 тис. адміністративних справ за цією статтею.
Схожа стаття — про фейки — передбачає кримінальну відповідальність. Одна з найгучніших справ — обвинувачення опозиційного політика Володимира Кара-Мурзи, якого Мосміськсуд засудив до 25 років колонії.
“Тисячі людей переслідуються за цими статтями і переслідуються люди за все що завгодно, за абсолютно абсурдні речі. Є кейси, коли людей переслідували за висловлювання в соціальних мережах. Є кейси, коли людей переслідували за те, що вони просто носили кольори українського прапора, наприклад, у них був якийсь значок жовто-синій, або жовта шапка і синій шарф. Цього було достатньо, щоб притягнути людей за дискредитацію”, — розповідає юрист правозахисного центру “Меморіал” Віолетта Фіцнер.
Крім затримань за антивоєнні повідомлення в соцмережах, критику влади, участь у мітингах і використання української символіки, російські силовики знаходять і більш абсурдні приводи для звинувачення.
Знаменита справа проти батька школярки з Тульської області, яка намалювала антивоєнний малюнок, закінчилася тим, що чоловіка засудили до двох років колонії.
Відомо, що під час обшуку в Олексія Москальова вилучили всі грошові заощадження, а під час допиту били і чинили психологічний тиск.
“Перш ніж людину притягнути до кримінальної відповідальності, десятки і сотні людей зазнають страшних тортур. Те, що раніше відбувалося в знаменитій в’язниці “Ізоляція”, яка знаходилася в Донецьку в період окупації 2014 року, зараз ця практика розповзається по всій країні. І людей, яких переслідують за політичними статтями, дуже багатьох людей піддають тортурам: і побиття, і життя на підвалі місяці, і тортури струмом, і підвішування”, — зазначає адвокат правозахисного проєкту “Перший відділ” Євген Смирнов.
При цьому Кремль намагається переконати весь світ у тому, що в Росії з дотриманням прав людини все добре.
На засіданні робочої групи Ради ООН з прав людини чиновники з федерації заявили, що в Росії “зміцнюються і вдосконалюються основи захисту прав людини”.
Жодної цензури, виявляється, там немає, а статус “іноагента” не обмежує права громадян. Це при тому, що російські громадяни зі статусом “іноагента” не можуть працювати в державних структурах і будь-яких інших організаціях, пов’язаних із держслужбою, їхні вклади не страхують. А ще — вони не можуть брати участь у виборчих кампаніях, балотуватися і бути обраними.
“Останні 10 років триває період тотального знищення прав людини та будь-яких інституцій, які відповідальні за їх дотримання. У Росії де-факто відсутня незалежність судів. У Росії постійно ухвалюються дискримінаційні закони. У Росії переслідують різні соціальні групи або переслідують з ідеологічних причин. Наприклад, репресіям і переслідуванням у Росії піддаються ті, хто хоч щось говорить проти війни Росії проти України, або тотально переслідують незалежних журналістів, правозахисників, ЛГБТ+ людей”, — наголошує Євген Смирнов.
Боротьба, як вважають російські чиновники, з ЛГБТ-пропагандою – окрема віха в історії утисків прав громадян у Росії. Дійшло до того, що бізнес боїться використовувати в рекламі зображення веселки.
У Державній Думі навіть запропонували “помилувати” веселку, оскільки громадяни Росії закидають поліцію заявами про пропаганду нетрадиційних сексуальних стосунків через зображення веселки.
“У Росії зараз стан прав людини на катастрофічному рівні: свободи зібрань не існує, свобода слова сильно обмежена, будь-яке антивоєнне висловлювання або оголошення — заборонене. За нього можна отримати як штраф, так і багато років позбавлення волі”, — зазначає Віолетта Фіцнер.
Проєкти “ОВД-Инфо”, “Первый отдел”, “Российская ЛГБТ-сеть”, “Общественный вердикт”, центр Міжнародного Захисту, юристи та правозахисники подали скарги до Комітету ООН з прав людини. Серед заявників — активісти зі статусом “іноагента”.
Читайте також: Росіяни намагаються втекти зі своєї країни — Західна Європа і США закриваються для громадян РФ (ВІДЕО)