В окупованому Маріуполі активно працює партизанський рух. У жовтні там за дивних обставин ліквідували кілька десятків російських окупантів. “Загадкові вбивства” — так їх охрестили росіяни. У Маріуполі окупантів десятками труять і розстрілюють невідомі прямо в казармах, про що регулярно повідомляють російські Telegram-канали.
Залякування і ліквідація
Невідомі, які ліквідовують російських окупантів, — це партизани руху “Маріупольський спротив”.
“Кілька днів тому невідомі влаштували масове отруєння наших бійців. Померли 9 осіб, було госпіталізовано ще 12. За даними нашого джерела в поліції [так званої Донецької Народної Республіки] “ДНР”, з’ясувалося, що хтось отруїв військовим їжу, перші симптоми отруєння померлі та постраждалі відчули через дві години після вечері, врятувати вдалося не всіх”, — написав Telegram-канал “Кремлівська табакерка”.
Операція з отруєння була і залишається суворо засекреченою. Відомо, що восени партизани зосередили зусилля на тих військових, які щойно прибули до Маріуполя.
Крім отруйних речовин, в арсеналі “Маріупольського спротиву” є вогнепальна зброя і, ймовірно, вибухівка.
10 листопада на проспекті Металургів у Маріуполі підірвали автомобіль поліцейського-окупанта. Представники “Маріупольського спротиву” у своєму Telegram-каналі написали, що таким чином “передали подарунок” до дня поліції РФ.
На початку осені на пляжі в Маріуполі виявили тіла п’ятьох російських військових з ознаками утоплення. Окупантів не пограбували, зникла тільки зброя.
“Їх явно вбили. Спочатку напоїли алкоголем, практично до несвідомого стану, потім втопили в морі. Після цього злочинці витягли тіла на пляж і поклали їх у ряд. Дуже схоже на акцію залякування”, — пише Telegram-канал “Кремлівська табакерка”.
Навесні місцевий партизанський рух підірвав автомобіль одного з керівників окупаційних військ у Маріуполі — Михайла Москвіна. Він отримав поранення. Москвін нібито керував фільтраційними заходами на території міста, що призвело до масових арештів місцевих жителів.
Усі ці історії можуть свідчити про те, що в Маріуполі справді діє скоординований рух, який має на меті залякування та ліквідацію російських окупантів.
Вочевидь, не всі маріупольці задоволені тим, що творить у місті російська влада від початку окупації. Зруйноване житло практично не відновлюють, незважаючи на нібито велике фінансування будівництва. А опалювальний сезон, по суті, так і не стартував повною мірою.
Читайте також: “Загадкові вбивства”: як партизани Маріуполя ліквідують бійців ЗС РФ (ВІДЕО)
Реалії життя в окупованому Маріуполі — розповідають чиновники та журналісти
Чому маріупольці не задоволені життям у місті після того, як його захопила Росія? Яка ситуація з житлом, робочими місцями та продуктами? І чому РФ не особливо зацікавлена в повному відновленні міста? На ці питання шукали відповіді в ефірі телеканалу FREEДOM:
- Дмитро Забавін, депутат Маріупольської міської ради;
- Петро Андрющенко, радник міського голови Маріуполя;
- Микола Осиченко, президент “Маріупольського телебачення”.
ДМИТРО ЗАБАВІН: У Маріуполі замість шкіл — пропагандистські центри
— Для російських чиновників Маріуполь — це засіб заробітку. Гроші, які виділяють із бюджету – розкрадаються цими чиновниками. Російське вище керівництво приїжджає до Маріуполя, щоб подивитися, скільки, грубо кажучи, “відкату” вони отримають на тому чи іншому об’єкті. Усі підряди зав’язані на Міністерстві оборони РФ.
Росіяни знищили понад 1000 багатоповерхових будинків прямим влучанням. Усього пошкодили — 2000 будинків. За півтора року вони не ввели в експлуатацію в повному обсязі навіть ті будинки, що побудували. Вони з гордістю заявляють про те, що побудували 50 багатоповерхівок. При цьому, більшість із них – це будинки на 3 або 4 поверхи.
Усі ті пропагандистські сюжети, які росіяни знімають про будівництво в Маріуполі, розраховані на їхнього внутрішнього споживача.
Скільки маріупольців убила Росія? На жаль, ця цифра може перевищувати 100 тисяч осіб. Багато хто був похований живцем під завалами будинків після прямих влучань.
Росіяни показують гарний фасад, а за ним — річки фекалій, іржаві труби, відсутність опалення.
У якийсь момент усіх гауляйтерів переводять на інші посади, після чого вони зникають з поля зору. Така доля чекає на всіх.
Олег Моргун (голова окупаційної адміністрації Маріуполя, — ред.) викликає велике невдоволення у місцевих жителів. Незадоволені навіть ті, хто чекав приходу “русского мира”. Він примудрився не сподобатися навіть їм.
З урахуванням того, що Маріуполь зараз схожий на концтабір, де все контролюється, окупантам не вдалося стримати рівень невдоволення жителів тим, що відбувається у сфері ЖКГ.
У результаті фейкових виборів у Маріуполі було сформовано міськраду з 25 осіб. Більшість із них взагалі не мають стосунку до Маріуполя, це корінні росіяни.
У Маріуполі немає шкіл і дитячих садків, замість них — пропагандистські центри. Я це так називаю. Там працюють не вчителі, а пропагандисти. Їхня головна мета — не освіта. Вони хочуть вкласти дітям у голову російські наративи.
Військові приходять на уроки і займаються мілітаризацією школярів, влаштовують воєнізовані змагання та квести.
Вчителі мають повноваження наглядачів: вони можуть перевіряти телефони дітей і підслуховувати їхні розмови. Бо серед дітей теж багато протестних настроїв, і про це треба доповідати.
До повномасштабного вторгнення в Маріуполі було понад 50 шкіл. Зараз близько 20 тільки сяк-так працюють. Наприклад, у районі, в якому було 12 шкіл, окупанти не можуть набрати дітей для навчання в 4 школи, які найменше постраждали від російських обстрілів.
Раніше в місті жило близько 500 тисяч осіб, а зараз — 100 тисяч.
Маріуполь покинули понад 50% жителів. У 2022 році на підконтрольну територію можна було виїхати через лінію розмежування в Запорізькій області. Зараз — тільки через Російську Федерацію та Європу. Це кілька днів дороги. У місті здебільшого залишилися люди, у яких вціліло житло, і пенсіонери. На жаль, є й сім’ї з дітьми. Я б їм, звісно, порадив виїжджати з Маріуполя.
ПЕТРО АНДРЮЩЕНКО: Маріуполь — транзитна точка для російських окупантів
— Перед тим, як озвучити подробиці диверсій у Маріуполі, ми завжди чекаємо реакції росіян. Щоб вони не змогли викрутити інформацію у свій бік.
За літо і початок осені в Маріуполі та Маріупольському районі ліквідовано понад 40 російських окупантів. Це результат дій нашого опору.
У партизанів у пріоритеті завжди офіцери. Показовий випадок: під час святкування дня російського прапора 23 офіцери потрапили в реанімацію, 10 із них звідти не вийшли.
Маріуполь бореться, незважаючи на окупацію. Боротьба триватиме й надалі.
Знищують не тільки окупантів, а й техніку, склади боєприпасів, ремонтні бази. Це все роблять люди зсередини. Вони роблять контрольовані підпали для мінімізації ризиків. Наш опір почав цим займатися у 2022 році. Це ефективна тактика.
Окупанти не дуже довіряють Маріуполю. Тяжкопоранених і загиблих військових вони намагаються туди не везти, бо інформація про кількість може швидко стати загальнодоступною. Тому відправляють у Донецьк або Таганрог.
На території Маріупольського району розташовано багато таборів для мобілізованих і контрактників, звідти їх перекидають на різні ділянки фронту.
Перед початком штурму Авдіївки до Маріуполя завезли близько 50 тисяч людей. З них 10 тисяч — нові люди, у новій формі. Майже всі вони вже перекинуті на Авдіївський напрямок.
Маріуполь — транзитна точка для російських окупантів. Але в місті також тримають і резервні підрозділи.
У місто приїжджає багато мігрантів із сім’ями із Середньої Азії. Основна мотивація — висока заробітна плата на будівництві. Це близько 230 тис. руб. При цьому місцеві жителі не можуть знайти роботу, а якщо знаходять — отримують 35 тис. руб.
З території Росії приїжджають і розростаються по Маріуполю злочинні анклави. Їх, звісно, контролює російська влада. Наприклад, наркотрафік курирує Головне розвідуправління Міноборони РФ. Частково злочинність у місті контролюють кадировці. Приїжджих у місті вже понад 50 тисяч. Місцевих жителів — близько 80 тисяч. Уже йде заміщення, і воно швидко збільшується. Через рік, імовірно, місцевих жителів уже стане набагато менше, ніж приїжджих із Середньої Азії та РФ.
Це все керується ФСБ, російською розвідкою, угрупованням “ДНР”, “кадировцями”.
Спочатку мігрантів у Маріуполі селили в спеціальних таборах. Потім вони почали орендувати квартири за гроші. Зараз їх стало так багато, що вони просто селяться в порожні квартири. Коїться абсолютне беззаконня, поліція не діє.
Читайте також: Кремль готує депортованих українських дітей у солдати — історія Богдана Єрмохіна з Маріуполя (ВІДЕО)
Гірше ще те, що маріупольців можуть виганяти з квартир на вулицю, якщо це житло переходить у власність Російської Федерації, а потім через ордери видається громадянам РФ.
Ми вже точно кваліфікували 21 випадок призову в армію РФ жителів Маріуполя. І цей процес не зупиняється. Йдеться про юнаків від 18 до 30 років, які не служили в російській армії. Звісно, вони громадяни України.
Окупанти постійно говорять, що на місці металургійного комбінату “Азовсталь” буде щось гучне — технопарк, завод зі збору трамваїв, ще щось. Але меткомбінат зараз абсолютно занедбаний, там нічого не відбувається зараз. Його невелика частина використовується російськими військовими як відстійна база для автотранспорту. Туди навіть по металобрухт не ходять, вирішили, що це занадто дорого.
Я думаю, питання “Азовсталі” стане актуальним для росіян, коли почнеться наш контрнаступ. Там є бункери і бомбосховища.
Щохвилини відкрита територія “Азовсталі” завдає великої шкоди екології. Усе, що було законсервовано, у підсумку знищено російськими бомбами.
МИКОЛА ОСИЧЕНКО: Люди звикли до таких умов життя
— Для росіян маріупольці, які навіть підтримують “русский мир”, все одно залишаються зрадниками. Це через події минулої весни, коли Маріуполь не здався одразу і люди не зустрічали окупантів із квітами.
У 2014 році жителі Луганська і Донецька стали для росіян медійною пропагандистською нашивкою для внутрішньої аудиторії. Така ж доля й у маріупольців після 2022 року.
Після того, як так зване “звільнення” закінчилося — маріупольці перестали бути потрібні.
Будь-яке житло в центрі міста, яке ремонтують або будують під іпотеку, – туди заселяються громадяни з Росії. Частіше це люди з депресивних регіонів. Для них Маріуполь — тилове курортне місто біля моря.
А маріупольці отримують соціальне житло. Те, що дають у кварталі “Невський” — це на три роки. Потім або звільняти квартиру, або викуповувати.
Зарплати маріупольців у рази менші, ніж зарплати мігрантів.
Дійшло до того, що вивіски в Маріуполі дублюються мовою корінних народів, які спочатку їдуть у Росію, а потім їдуть до нас. І тут небезпека в тому, що Росія заселяє Маріуполь громадянами Росії. І як тільки контрнаступ рано чи пізно дійде до Маріуполя — Росія на всіх міжнародних майданчиках почне волати, що там перебувають росіяни.
Дуже мало було в Маріуполі тих, хто чекав на Росію. Такі люди готові жити в будь-яких умовах у надії, що рано чи пізно настане комунізм. Там є інертні люди, готові жити при будь-якій владі, аби була вода, їжа і зарплата. Але навіть ці жителі зараз обурюються відсутністю роботи через мігрантів із Середньої Азії.
Багато маріупольців зараз перебувають у місті і чекають на деокупацію. Вони терплять, але ті умови змушують їх виїжджати. Якщо ти не прислуговуєш окупантам — твоє життя дуже важке.
Там є нещасні люди з лежачими бабусями і дідусями, вони разом з ними живуть по підвалах. Але цього ніколи не покаже російська пропаганда, тому що це не вигідно.
Побудоване житло досі лише частково заселили людьми. Я не розумію, чому не можна пустити жити людей на зиму хоча б.
Якість води, яка надходить із резервного Старокримського водосховища, дуже погана. Вона жорстка. Через це під питанням опалювальний сезон, труби не готові до такого. Люди почнуть опалювати житло обігрівачами, і електричні мережі зрештою не витримають. Ляжуть насосні станції. Буде ось такий ефект доміно.
У Маріуполі є кілька супермаркетів. Пропагандисти викладають ролики про те, як там багато продуктів — риба, м’ясо тощо. Але щось у цих відео я не помітив людей із повними візками їжі. Купівельна спроможність низька через високі ціни. Ці ціни окупанти виправдовують складною логістикою і воєнним станом. Плачевна ситуація в місті з ліками. Вони є, але ціни на них захмарні, та й якість погана.
Найсумніше — люди за ці півтора року звикли до таких умов життя і змирилися. Вони будуть радіти будь-яким подачкам від Росії.
Читайте також: Катастрофа на окупованій частині Донбасу: регіон загруз у похоронах та смітті через Путіна (ВІДЕО)