Про підсумки перемовин лідерів США і Китаю Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна ще рано говорити, конкретних домовленостей поки не досягнуто. Але сам візит китайського очільника продемонстрував світу, що світ, однозначно, знову став дуалістичним, про жодну багатополярність і мови бути не може. Таку думку сьогодні, 17 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин.
“Я думаю, що про підсумки ще зарано говорити, тому що зустріч, звісно, як свідчить китайська преса, всеосяжна і дуже важлива, це треба визнати, тут усі згодні. Але підсумки будуть пізніше, коли на всіх рівнях державної, військової влади обох країн здійснюватимуться певні дії, які звичайно випливають із досягнутих домовленостей, а також домовленостей ще не досягнутих, яких ще потрібно досягти в процесі подальшого зближення, я сподіваюся на це дуже сильно, Америки і Китаю, як про це було заявлено і президентом США, і главою КНР. Тому що, як ми знаємо, і це стало вже очевидним, з деяких питань досягнуто конкретних домовленостей”, — сказав він.
Це, за словами дипломата, насамперед відновлення зв’язків у військовій галузі, які було перервано після візиту Ненсі Пелосі на Тайвань у 2022 році; боротьба з фентанілом, від якого останнім часом загинуло у США 75 тис. осіб; домовленості щодо клімату, оскільки і США, і КНР є найбільшими у світі забруднювачами атмосфери завдяки використанню традиційних ресурсів для промисловості; та деякі інші.
Звісно ж, зазначив Литвин, хотілося б, щоб було оголошено або принаймні повідомлено кулуарно про те, що Байден і Сі розглянули питання, пов’язані з агресивною війною Росії проти України.
“Так, Байден заявив позицію США в тому, що США підтримуватимуть справедливу боротьбу України проти загарбників. Не було акцентовано дуже велику увагу з приводу можливих подібних позицій Сполучених Штатів і Китаю щодо питання Тайваню. Були декларації щодо позицій. Сі сказав, що буде возз’єднання Тайваню з Китаєм, оскільки це питання історичної батьківщини для Тайваню. У Китаї чітко переслідують власні інтереси — це аксіома. Хто б що не говорив, але Китай завжди прагнутиме до досягнення власних цілей. Вашингтон не розглядає питання про те, щоб Тайвань отримав незалежність. Для Вашингтона в цій світовій політиці важливий якийсь інструмент, важіль впливу на того чи іншого партнера, конкурента. Тим більше, що ми маємо на увазі зараз зміну світової структури від однополярного світу до двополярного”, — розповів експосол.
Він наголосив, що жодного багатополярного устрою світу ніхто не збирається розглядати.
“Усім зрозуміло, що дві найбільші вершини в цьому світі зараз — США і КНР. І те, що вони зараз зустрілися, для всього світу краще, тому що не буде конфлікту між ними, і у всіх усе буде добре. Тим паче наявні конфлікти, найімовірніше, будуть якщо не припинені якнайшвидше, то принаймні щодо цих конфліктів… Те, що ми маємо зараз у Вашингтоні, це величезний плюс для всіх ситуацій у світі. Щодо війни в Україні, нехай там не розглядалася проблематика взаємодії двох країн із цього приводу, але прозвучало, що “ви дивіться, Китай, ви, давайте, впливайте на Росію, щоб вони припинили. І давайте, впливайте на Іран, ви ж миротворець”, — резюмував Ігор Литвин.
Читайте також: Сі ясно дав зрозуміти, що буде двополярний світ, у якому роль Москви — васала або проксі-сили Пекіна, — політолог
Нагадаємо, ЗМІ охрестили переговори президента США і лідера Китаю як “довгоочікувану зустріч лідерів двох наддержав”. Байден і Сі говорили про війну Росії проти України, про Тайвань, Ізраїль та двосторонні відносини.