Херсонська область залишається одним із найбільш замінованих регіонів України. Сапери та вибухотехніки не припиняють розмінування ні на день. Уже очистили майже 20% звільненого правобережжя, повідомляє FREEДОМ.
На полі, де торік стояв танковий полк російської армії, зараз працює командування Сил підтримки ЗСУ — сапери розміновують звільнені території.
“Тут ідуть найзапекліші бої. Накидають усім, чим хочеш, і можна знайти найнесподіваніші “сюрпризи”, — каже сапер Дмитро.
До початку повномасштабної війни Росії проти України він був підприємцем. З першого дня вторгнення путінської армії вступив до лав територіальної оборони. Тепер Дмитро — сапер у Збройних силах України. Херсонська область — його дебют у новій професії.
“Найчастіше тут знаходять шрапнель та уламки від снарядів. Також трапляються нерозірвані снаряди — це найнебезпечніше. Вони другої категорії, їх не можна переносити, транспортувати. Ми їх підриваємо на місці”, — пояснює Дмитро.
Підриви сапери проводять кілька разів на день.
“Це був снаряд 120 мм. Для підриву використали тротилові шашки по 20 г та методом електропідриву знищили”, — коментує сапер із позивним “Лютий”.
“Лютий” із напарником Євгеном раніше служили в десантно-штурмових військах. Брали участь у запеклих боях із російською армією на території Донецької області. Після отриманих поранень бійців перевели у сапери. Майже пів року вони очищають херсонську землю.
“Дуже багато різних знахідок. І снаряди, і ракети. Від “Урагану” та “Смерчу”. Кулі, міни — тут все”, — каже “Лютий”.
Херсонська область з усіх деокупованих територій замінована найбільше. Втікаючи від наступу Збройних сил України, російські військові залишили по собі безліч вибухонебезпечних предметів. І з кожним днем роботи для саперів стає дедалі більше — обстріли не припиняються.
“Скільки мені потрібно часу на розмінування? До кінця мого життя вистачить розміновувати територію України. Ще й залишиться моїм дітям”, — каже сапер Олег.
Насамперед сапери обстежують території, які розташовані ближче до сіл, щоб фермери якнайшвидше могли обробляти поля. Землю очищають повністю. Навіть від найменших уламків. Але часто мирні жителі поспішають перевірити поля самостійно — нерідко є смертельні випадки підривів.
“Люди повинні розуміти, що, крім металу, вони ще можуть наткнутися на вибухонебезпечні предмети. Нерозірвані снаряди, можливо, гранати. Все, що завгодно, може бути на цій території. Якісний міношукач здатний глибше проникнути під шар ґрунту, ніж звичайні металошукачі, і знайти вибухонебезпечний предмет. А люди вже ходять — корів пасуть на полі. Цього ще не можна робити”, — попереджає Олег.
Він родом з Одеської області. До повномасштабного російського вторгнення 10 років працював у народному театрі. Розмінування розпочав одразу ж після навчання в центрі підготовки саперів. Сумує за рідною сценою, але на питання, чи повернеться до театру після перемоги, відповідає:
“Протягом усього мирного життя, поки ми існуватимемо, житимемо в цій країні, потреба в саперах буде дуже великою. Навіть у мирний час потрібні будуть люди. ДСНС не встигає — дуже багато території, і на місцевих рятувальників дуже велике навантаження. Тому з лав ЗСУ всі, хто був у ДШВ чи морській піхоті, перекваліфіковуватимуться на саперну справу, щоб уже в мирний час брати участь у розмінуванні території”.
Сапер — одна з найбільш популярних спеціальностей у Збройних силах України. Вони йдуть попереду штурмовиків, їх розмінованими коридорами рухається піхота, саме сапери супроводжують розвідку. Лише після їхньої роботи на звільнені території можуть повернутися мирні жителі. Кожен рух сапера має бути виваженим. Найменша помилка може коштувати життя.
Читайте також: Перша українська машина для розмінування виходить у поля — репортаж із Харківської області (ВІДЕО)