Інфляція у Росії встановила новий рекорд. У листопаді 2023 року ціни на багато продуктів різко зросли. В результаті — тижнева інфляція досягла максимуму з грудня 2022 року, коли російською економікою прокотилася хвиля індексації тарифів. Вже зараз річна інфляція сягнула майже 7%. І це не межа, кажуть економісти, передає FREEДОМ.
Економічна ситуація в Росії продовжує погіршуватись, і це вже відчувають на собі звичайні росіяни. Стрімко дорожчають продукти харчування та непродовольчі товари. Зоною інфляційного лиха економісти називають м’ясні, овочеві та фруктові відділи супермаркетів, де зростання цін з початку року вимірюється десятками відсотків.
Вже майже 45% російських громадян не вистачає зарплати, щоб покрити базові потреби. А 36 відсотків росіян взагалі живуть на межі бідності. Це результати опитування найбільшої російської компанії щодо пошуку роботи в інтернеті.
“У Росії прискорюється інфляція. І це справді велика проблема для багатьох росіян. Вони бачать зростання цін зовсім не таке, яке дає Росстат. Або яким звітує перед урядом чи державою Центробанк. Вони бачать те зростання цін, яке вони бачать у магазинах. Вони дивляться, як дорожчає їх кошик, а він дорожчає значно швидше. І там мова не 6-7 відсотків, а там мова про десятки процентних пунктів. Мені теж народ про це постійно пише, як сильно подорожчали ті чи інші товари. І це, звичайно, велика біда. Причому інфляція пришвидшуватиметься”, — вважає доктор економічних наук Ігор Ліпсиц.
Ще у липні 2023 року Центробанк Росії прогнозував річну інфляцію на рівні від п’яти до шести з половиною відсотків. У вересні свій прогноз переглянув.
“В оновленому прогнозі враховано фактичне зростання цін. А також ефект від збільшення держвидатків у новому бюджеті. Цього року ціни зростуть на 7-7,5%”, — заявила голова Центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна.
Москва збільшила видаткову частину бюджету 2023 як мінімум на 3,4 трильйона рублів, пише видання Financial Times. І пов’язано це із зростанням витрат Кремля на війну проти України. На цьому фоні різко подорожчала у РФ іпотека. Середні ставки на купівлю житла вже сягнули чотирнадцяти відсотків. Більше доводиться платити за оренду. Усього за місяць у деяких містах плата зросла на чверть.
У 2024 році Кремль планує витратити на війну проти України до 40 відсотків держбюджету. На ці гроші можна було б сім разів збільшити фінансування охорони здоров’я та освіти всієї РФ, підрахувало видання “Важливі історії”. Але Путіну важливіше витратити ці кошти на вбивства мирних мешканців сусідньої країни. А значить, росіяни й надалі стрімко біднішатимуть.