Дніпро під час війни став одним із найбільших хабів із порятунку поранених, як військових, так і цивільних. Лікування та реабілітацію за індивідуальною програмою вони проходять у десятці лікарень різних профілів. А останнім часом все частіше медики стикаються з такою необхідністю, як ендопротезування, оскільки через тривале перебування на позиціях у військових запалюються суглоби, повідомляє FREEДОМ.
Сергій готується до реабілітації. Нещодавно йому зробили ендопротезування — замінили тазостегновий суглоб. Проблеми зі здоров’ям у військовослужбовця почалися на фронті, куди в перші дні повномасштабного вторгнення він пішов добровольцем. Воював на Лимано-Куп’янському напрямку. Пройшов найгарячіші точки попри постійний біль у правій нозі.
“Я понад рік переносив із правого боку на лівий. Тому що на ногу не міг наступати. Знеболювальне — і поїхали”, — розповів військовослужбовець ЗСУ.
З цією проблемою до медиків не звертався, каже Сергій. Не хотів залишати своїх побратимів. Але за станом здоров’я все ж таки потрапив до лікарні, де з’ясувалося, що ситуація із суглобом уже запущена.
“Займався в реабілітаційному центрі, відновлювали амплітуду правого плечового суглоба, і звернули увагу, що ось — кульгавість. Почали займатися, займатися. Уже коли зробили знімки, тут у відділенні на консультації сказали, або так, або ніяк. Тільки заміна, ви вже нічого не зробите”, — зазначив Сергій.
Після майже 2 років повномасштабної війни з подібними запаленнями суглобів надходить багато військових, кажуть медики. Цьому сприяють і умови, в яких ті перебувають, і постійні великі навантаження.
“Постійно навантажені, падають, стрибають. І в них це часта проблема. Зараз багато надходить із пошкодженням менісків. Це хрящова прокладка в колінному суглобі, яка зношується з часом. А при підвищених навантаженнях у них це трохи раніше відбувається”, — сказав лікар ортопед-травматолог Ігор.
Повністю відновитися після заміни суглоба Сергій зможе щонайменше через 3 місяці. Велику роль у цьому відіграє реабілітація. Денис проходить її вже другий місяць. Поранення отримав у Куп’янську: поруч із ним розірвався снаряд. Врятувати ногу медикам не вдалося, тепер готують до протезування.
“Масажують тут, бинтом еластичним стягують дуже щільно. Мені сказали, щоб 2 години я терпів, щоб мені краще в протезі було, щоб воно зажило, культя сформувалася”, — сказав військовослужбовець ЗСУ Денис.
Для нього реабілітологи підібрали індивідуальну програму занять. Кажуть, спочатку він їм не довіряв та нічого не хотів робити, але медики знайшли підхід.
“Коли Денис просто розслабився та став нам довіряти, але це було не одразу, а десь за тиждень він став уже на милиці, тому що до цього користувався тільки колісним кріслом. Був страх користуватися цим допоміжним засобом… Так, він упав. Зараз він уже вільно на них ходить. А загалом усі наші зусилля — на протезування, щоб Денис міг користуватися нижньою кінцівкою”, — розповіла фізіотерапевтка Дар’я.
Протез для Дениса вже замовили. Уперше він його протестує на собі вже найближчим часом.
Читайте також: Досвідчені фахівці та сучасне обладнання: як працює центр реабілітації військових у Львівській області (ВІДЕО)