Претензії Угорщини на шляху України до ЄС: про формальні приводи та справжні мотиви висловився експерт

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Претензії Угорщини можуть бути проблемою і зараз, коли Україна очікує на рішення Євросоюзу про старт переговорів про членство, і в перспективі. Основні претензії Угорщини — до закону про освіту — не зовсім обґрунтовані, завищені та дуже політизовані. Для Угорщини це спосіб тиску на Україну, щоб забезпечувати особливий статус угорської меншості, і одночасно вибивати гроші в Єврокомісії. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Орбан, зараз у нього з’явився колега у Словаччині зі схожими переконаннями — вони роблять дуже, якщо м’яко казати, некоректні заяви на адресу України. А якщо говорити простою мовою: просто підлі та нечесні заяви. По-перше, ці заяви не відповідають дійсності. По-друге, вони звинувачують Україну в тому, що роблять самі й при цьому приховують свої особливі стосунки з Путіним”, — коментує гість ефіру.

Він зазначив, що Угорщина, заявляючи, що заблокує ухвалення рішення про початок переговорів про членство, висуває дуже різні претензії, які до того ж не відповідають оцінкам Євросоюзу.

“Вони починають вигадувати, що Україна чи не найкорумпованіша країна у світі, що не відповідає дійсності. У корупції, до речі, самого Орбана звинувачують, як і його колегу у Словаччині Фіцо, який свого часу втратив посаду прем’єра саме через гучний кримінальний корупційний скандал… Угорські високопосадовці їздять до Росії та Білорусі, і, за даними місцевих журналістів, банально ведуть там торги. Пропонують, я думаю, не безоплатно, “відмазати” від санкцій тих чи інших російських, білоруських чиновників та політиків, компанії”, — додав Фесенко.

Щодо формального приводу угорських претензій — закону про освіту 2017 року, який нібито порушує права угорської меншини, — в його основу, на думку Фесенка, покладено правильну ідею.

“Хто бував у угорських районах Закарпаття, знає, люди там майже не знають державної мови. Не лише прості люди не знають — навіть місцеві чиновники, хоч вони мають знати. Якщо вони виконують функції держави, вони мають знати державну мову”, — коментує він.

Водночас політолог зазначає, що Україна демонструвала та демонструє готовність до компромісів у цьому питанні.

“Україна подала відповідну пропозицію, як це зробити. Створили робочу групу з угорською стороною. Ми готові до конструктивної роботи задля європейської інтеграції. Чи готова Угорщина?” — порушує питання Фесенко.

За його словами, багато експертів вважають, що Орбан дуже підвищив ставки й, найімовірніше, починає шантаж як України, так і Брюсселя.

“Чому Брюсселя? Тому що Єврокомісія періодично заморожує гроші для уряду Угорщини, оскільки вони регулярно порушують стандарти верховенства права, демократичні стандарти, стандарти свободи преси та багато іншого із принципів та правил Європейського Союзу. Їм урізають субсидії, щоб підштовхнути їх до виконання правил. І Орбан знайшов спосіб, як вибивати ці гроші. Він періодично блокує або санкції проти Росії, зараз уже кілька місяців не можуть ухвалити цілий пакет санкцій проти Росії багато в чому через Угорщину, або блокує допомогу Україні”, — зазначає Фесенко.

Таку ж тактику, на думку політолога, Орбан може використати й щодо рішення про початок переговорів щодо вступу до ЄС.

“Або ось починає блокувати питання про початок переговорів з Україною та Молдовою щодо вступу до Євросоюзу для того, щоб вибити гроші від Європейського Союзу, від Єврокомісії. Така цинічна, не дуже чиста історія. Але це є специфіка Орбана. На жаль, Орбан зараз став великою проблемою не лише для нас, а й для Європейського Союзу”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Україна має бути готовою до того, що Орбан може зірвати рішення про початок переговорів щодо членства в ЄС у грудні, — Фесенко

Нагадаємо, 8 листопада Єврокомісія опублікувала звіт про прогрес, досягнутий Україною на шляху до членства в ЄС. У ньому вона рекомендувала розпочати переговори щодо вступу України до Європейського Союзу. Рішення про їх початок може бути затверджено у грудні цього року, а дата — у березні наступного. 

Прямий ефір