Атмосфера — святкова: включення з Херсона у річницю визволення (ВІДЕО)

Херсон. Фото: uatv.ua

Рік тому українські війська звільнили від загарбників Херсон — єдиний обласний центр України, який вдалося захопити російській армії після повномасштабного вторгнення. Він пробув у окупації довгих 256 днів, які стали важким випробуванням для мирних жителів. Сьогодні, 11 листопада, у місті, попри загрозу обстрілів із лівого берега Дніпра, куди втекли окупанти, панує святкова атмосфера. Про це у прямому ефірі FREEДОМ із площі Свободи розповіла кореспондентка Дар’я Литовченко.

Масових святкувань у фронтовому Херсоні немає, але відчуття свята походить від самих херсонців. Перехожим на вулицях сигналять машини, самі вулиці та площа Свободи прикрашені національними прапорами та іншою українською символікою.

  • “Для нас це дуже велике свято. Ми нікуди не від’їжджали — були весь час у Херсоні, всі дні окупації. І коли минулого року звільнили, ми просто плакали від щастя. Для нас це просто друге народження”, — каже мешканка Херсона Оксана.
  • “Емоції найкращі, тому що звільнення Херсона для нас, усіх херсонців, це найщасливіший день у нашому житті”, — зізнається мешканка Херсона Лілія.
Херсон. Фото: uatv.ua
Херсон. Фото: uatv.ua
Херсон. Фото: uatv.ua

Після визволення Херсон став новим домом для тих, хто виїхав із повністю зруйнованих російською армією навколишніх сіл та тимчасово захопленого лівого берега. Є й ті, хто повертається до міста зараз для того, щоб упорядкувати своє житло, зруйноване російськими обстрілами або постраждале внаслідок підтоплення після підриву російською армією Каховської ГЕС. За спостереженнями Дарії Литовченко, у херсонських багатоповерхівках вечорами запалюється дедалі більше вікон.

Визволення міста наближали всі його мешканці. У перші дні повномасштабного вторгнення тисячі херсонців виходили беззбройними проти озброєних російських солдатів, протестуючи проти окупації. Згодом перейшли до інших методів боротьби. Про сили опору в Херсоні можна писати книги. Вчителі, офіціанти, пенсіонери передавали відомості про окупантів українській розвідці.

Наразі місто живе під постійними російськими обстрілами. Минулої доби росіяни били по Херсону 15 разів, а по звільненому лівобережжю області загалом випустили майже 700 снарядів. Попри це, херсонці запевняють, що найстрашніше вони вже пережили.

  • “Зрозуміло, була загроза з боку окупації та окупантів. А зараз вони б’ють абияк. Намагаємося не сильно пересуватися містом”, — каже мешканка Херсона Вікторія.
  • “Звичайно, найстрашніше було в окупації, в окупації ми не виходили, тут [у центрі Херсона] ми взагалі не були. Ми живемо у Шуменському (мікрорайон у західній частині Херсона, — ред.), тому ми на ринок ходили: хліб купили — і додому. Ми не виходили, жили на свої заощадження… Страшно”, — розповідає мешканка Херсона Оксана.

Жінка зізнається, що ще місяць плакала від щастя після визволення міста. Сьогодні на площу Оксана прийшла із прапорцем України, який рік тому підписав їй боєць, який звільняв Херсон.

“Воїни підписували наступного дня після звільнення. Ось “Ґодзілла”. Може, він побачить, може, дай Боже, він живий, здоровий”, — каже Оксана.

Нагадаємо, 11 листопада 2022 року президент України Володимир Зеленський у своєму щовечірньому зверненні, говорячи про повернення Херсона, заявив, що це історичний день. А вже 14 листопада президент особисто прибув до Херсона, щоб підтримати людей, які пережили окупацію.

Прямий ефір