У звільненому від російських окупантів селі Руська Лозова Харківської області запустили програму з вторинного використання будівельних матеріалів. Вцілілі цеглини та інші елементи будівель використовують повторно, а будівельним сміттям засипають вирви від вибухів. Це спільний пілотний проєкт Швейцарії та України. Його завдання — відновити якнайбільше житла, а також зменшити кількість будівельного сміття, повідомляє FREEДОМ.
Руська Лозова була окупована російською армією у перші дні повномасштабного вторгнення. Звільнити її українським захисникам вдалося у квітні 2022 року. Село сильно зруйноване. Будинки або побиті уламками, або знищені вибухами.
“Побитий будинок, дах побитий, вікна були вибиті, надвірні будівлі всі побиті, дах, вікна вилетіли”, — каже мешканка Руської Лозової Віра.
Відновлювати помешкання їй допомагають волонтери: залатали покрівлю, вставили вікна. По сусідству з будинком Віри — новий будівельний майданчик. Тут сортують уцілілі після бомбардувань будматеріали, збирають і передають усім, хто їх потребує. Це так зване циркулярне будівництво, яке дуже давно практикується в Європі. Для Харківської області це пілотний проєкт. Віра вважає: він особливо корисний для самотніх пенсіонерів.
Архітектор Олександр, який допомагає вивантажувати стенди зі зразками цегляної кладки “бичача голова”, розповідає, що ця схема звична для мулярів Швейцарії та Америки, але поки що не для України.
“В Україні стандартна кладка — у дві цегли, у півтори цегли… В Україні так не роблять, так не кладуть цеглу, її перевертають, вона не повинна так лежати, я таке вперше бачив, якщо чесно, таку перев’язку. Конструктивно — це як дитячий конструктор”, — каже архітектор проєкту Олександр Бідний.
Цеглу, яку використовують для вторинної кладки, учасники проєкту взяли після розбору руїн будівлі сільської ради, знищеної обстрілами росіян. Було відібрано 10 тис. цеглин.
Програма стартувала цієї весни. Її ініціатором стала громадська організація Zero Waste Kharkiv спільно з Дергачівською міською радою. Кошти на реалізацію виділив благодійний фонд зі Швейцарії. Руську Лозову обрали для пілотного проєкту, оскільки тут зруйновано близько 90% житлових будинків та адмінбудівель.
Місцеві жителі можуть прийти на майданчик та взяти те, що необхідно для ремонту: від цегли до вікон, дверей, плитки та інших будівельних матеріалів, якими люди діляться після розбору своїх квартир та будинків у Харкові та області.
“Хтось на своїх горищах знайшов плиточку — вона, хай і радянського зразка, але насправді вже у тренді! Двері нам жертвували харків’яни, які демонтували ці двері й собі встановили новіші та сучасніші. Жителям Дергачівської громади ці двері будуть як знахідка, тому що багато мешканців не мають ні дверей, ні вікон і нічого іншого”, — коментує менеджерка проєкту Circular Construction Yard Ольга.
За словами старости Руської Лозової Олександра Євчуна, російськими обстрілами тут пошкоджено понад 2 тис. будинків. Близько 20% не підлягають ремонту. Попри це, до села вже повернулися понад 1,5 тис. мешканців. У Руській Лозовій є електрика, газ, селяни почали отримувати компенсації за програмою “єВідновлення”. Але будматеріалів не вистачає, тому новий проєкт тут сприймають із натхненням.
“Це село! Тут і будинки є, і господарські будівлі, бо в селі без цього не можна. Є льох, сарайчик, де треба господарство тримати, а фонди та “єВідновлення” враховують лише відновлення житла. Відновлення господарської інфраструктури, парканів, тих самих господарських будівель можна зробити за допомогою цих матеріалів”, — пояснює староста Руської Лозової Олександр Євчун.
За час роботи майданчика циркулярного будівництва в Руській Лозовій на полігон відходів для сміття не було відправлено жодної машини, як розповіла проєктна менеджерка програми Ганна Прокаєва. Всі залишки будівельного сміття були використані для підсипки місцевих доріг та заповнення вирв від російських снарядів.
Читайте також: Стоматологи-волонтери з Литви працюють у селах Харківської області (ВІДЕО)