Кремль провів чергові випробування ракети, яка здатна нести ядерний заряд. Цього разу, як повідомляє Міністерство оборони Росії, з Білого моря по полігону на Камчатці запустили міжконтинентальну балістичну ракету “Булава”. Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що подібні запуски є частиною політики Кремля: Москва намагається залякати міжнародну спільноту і зупинити військову допомогу Україні, повідомляє FREEДОМ.
У Білому морі з російського атомного підводного човна “Император Александр III” запустили міжконтинентальну балістичну ракету “Булава”, повідомляє Reuters. Ця ракета може бути оснащена кількома ядерними боєголовками та має дальність польоту близько 8000 км. “Булава” — ключовий компонент ядерних сил ВМФ Росії. Після виходу федерації з договору про заборону ядерних випробувань стало відомо про кілька подібних пусків.
“Ядерні випробування були потрібні тільки перший час, коли інші імітаційні випробування були недостатні. Те, що відбувається зараз, має два відтінки. Про перший я сказав. А друге — це просто бажання продемонструвати незгоду зі світовою політикою у сфері безпеки, у сфері нерозповсюдження ядерної зброї”, — вважає професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.
Попередні випробування у федерації закінчилися провалом. 1 листопада 2023 року з космодрому “Плесецьк” запустили міжконтинентальну балістичну ракету РС-24 “Ярс”. Вона збилася з курсу, як і під час попередніх командно-штабних навчань стратегічних ядерних сил Росії 25 жовтня 2023 року, йдеться в повідомленні Головного управління розвідки Міноборони України. Тоді ж, 25 жовтня, завершився невдачею і випробувальний пуск із підводного ракетного крейсера “Борей” балістичної ракети “Булава”. У Москви — серйозні проблеми й з одним із найбільш розпіарених проєктів російського ВПК — важкою міжконтинентальною балістичною ракетою “Сармат”.
“Ракету “Сармат” у Росії створюють із 2009 року. Згідно з початковими планами Москви, її мали прийняти на озброєння ще п’ять років тому — у 2018-му, але дату постійно відкладали. Зрештою, “Сармат” прийняли на озброєння лише у вересні 2023-го – після першого і єдиного повноцінного випробування, проведеного у квітні цього року”, — пише Головне управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.
Паралельно з ядерними випробуваннями Москва повернулася і до улюбленого методу — шантажу. Секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев заявив, що вперше в історії Москва має більше ядерних ракет, ніж її конкуренти. А заступник глави МЗС Росії Олександр Грушко попередив Вашингтон, що Росія врахує у своєму оперативному військовому плануванні рішення США передати Великій Британії винищувачі F-35, які можуть бути носіями ядерної зброї. Нещодавно подібні погрози лунали на адресу союзників, які вирішили передати Україні F-16.
“Російські урядовці продовжують використовувати ескалацію ядерної риторики, щоб залякати міжнародну спільноту… Інститут вивчення війни послідовно оцінює, що Кремль часто посилається на російський ядерний потенціал, намагаючись відмовити Захід від надання Україні військової техніки”, — зазначили в Інституті вивчення війни.
Поки Кремль погрожує світу ескалацією, США з Китаєм планують переговори щодо контролю над ядерним озброєнням. Усе через те, що Пекін почав виробляти ядерні боєголовки швидше, ніж очікувалося, пише Bloomberg. Переговори Джо Байдена і Сі Цзіньпіна можуть відбутися на саміті Азійсько-тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско. Він розпочнеться 11 листопада 2023 року і триватиме тиждень.
“Одну й іншу сторони цікавлять питання можливого нарощування ядерного потенціалу, наприклад Китаєм і США, тому що паритет невідомий наразі. Або Китай союзник Росії та рахувати їхній загальний ядерний потенціал, або рахувати окремо. Тобто тут відбуваються такого роду консультаційні моменти та з’ясування питань можливої ядерної доктрини Пекіна і майбутні питання стратегічної стабільності”, — пояснив експерт-міжнародник Євген Добряк.
У Пекіні вважають, що у світі є тільки дві наддержави, які вирішують глобальні стратегічні завдання, кажуть аналітики. І серед цих наддержав Росії немає.
Читайте також: З чим пов’язана чергова ядерна істерія Кремля — думка Курносової
Нагадаємо, експерт з національної безпеки Іван Варченко заявив, що наразі у світі налічується щонайменше вісім ядерних держав, деякі з них ретельно ховають ядерні програми. Щодо Росії, то вона продовжує виробництво ядерної зброї, проте навряд чи буде її застосовувати, оскільки не має підтримки з цього питання з боку країн-партнерів.