Україна на постійній основі отримуватиме далекобійні ракети від США. Офіційний Київ переконаний у цьому, особливо після того, як Збройні сили України успішно провели військову операцію з ліквідації частини російської авіації на окупованих територіях.
Однак, як зазначають експерти, у РФ є можливості збивати балістичні ракети. Інше питання — наскільки вміло окупаційні війська скористаються цією можливістю.
ATACMS проти С-400
Сполучені Штати Америки постачатимуть Україні ATACMS на постійній основі, заявив глава українського Міністерства закордонних справ (МЗС) Дмитро Кулеба. Він зазначив, що це прямий результат домовленостей між президентами Володимиром Зеленським та Джо Байденом, яких було досягнуто у Вашингтоні під час їхньої особистої зустрічі наприкінці вересня.
Кулеба висловив сподівання, що в майбутньому Україна отримає ракети ATACMS зі збільшеною дальністю стрільби до 300 км.
Передача першої партії була таємною. Це додало ще більшого успіху під час атаки аеродромів з російською технікою в Бердянську (Запорізька область) і Луганську. Удари були раптовими та несподіваними для окупантів.
“Те, що ми атакуємо Бердянськ, показує, що ми можемо атакувати будь-яку точку на узбережжі Азовського моря. Тобто коридор, який забезпечує 75% російських постачань військових із РФ на окупований південь України, зараз повністю прострілюється системами ATACMS. Знищені вертольоти в Бердянську і Луганську точно призначалися для вогневої підтримки російських військ, які ведуть зараз агресію проти України. Тепер вона відсуне свої польові аеродроми на дистанцію далі”, — зазначив капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу Військово-морських сил ЗСУ (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.
Виділяють два типи ракет ATACMS. Перший — з фугасною бойовою частиною для ураження укріплених цілей, таких як мости і бункери. Другий тип — ракети з касетною боєголовкою, яка призначена для ураження. Вона розкидає 950 мініатюрних бомб, здатних завдати шкоди на великій території.
Варто зазначити, що касетні боєприпаси заборонені міжнародною угодою, однак Сполучені Штати її не підписали.
Військові експерти зі свого боку зазначають, що у Збройних сил РФ є можливість збивати балістичні ракети. Наприклад, С-300 різних модифікацій — сімейство зенітно-ракетних комплексів, здатних вражати різні цілі на різних висотах і дальностях — від кількох кілометрів до 75-200 кілометрів, залежно від типу застосовуваних елементів сімейства С-300.
На російському озброєнні є ще ЗРС С-400 “Тріумф”. Російський воєнпром пишається нею і вказує, що вона може знищити всі типи аеродинамічних цілей і балістичних ракет з дальністю пуску до 3000 — 3500 км. Чи так це на практиці з американськими ракетами? Цього ніхто не знає, бо поки що це лише теорія.
Оцінки експертів
Про перспективи України у використанні ATACMS і можливості Росії протистояти їм, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Сергій Лещенко, радник керівника Офісу президента України;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик.
СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Путін тепер злиться і нервує від безвиході
— ATACMS — це дійсно дуже потужна зброя, яка для Путіна буде черговим головним болем. Далекобійність і точність цих ракет уже показала свою ефективність, удари по скупченню російської техніки в Бердянську і в Луганську тому доказ.
Путін говорив, що, мовляв, війна Росією програна, тоді навіщо дають Україні ATACMS? Цей сарказм вказує на його уражену позицію, уражене самолюбство. Бо якби в нього все було добре, він би по-іншому висловлював свої думки, не знецінював би успіхи українських Збройних сил, а вихвалявся б успіхами своїх завоювань, яких у нього немає. І він розуміє, що кожен наступний день війни для нього — це втрати і економічні, і репутаційні, і це непоправно для його особистого іміджу.
Щодо ATACMS, то це боляче, дійсно, для його тилів. І, відповідно, йому доведеться переміщати ці тили, краще їх ховати, ускладнювати логістику. Це все відображатиметься теж на фронті.
До того ж Путін нервує так тому, що це чергова “червона лінія”, яка перейдена в його уяві і на яку в нього немає жодної відповіді. Тому що сила Путіна в тому, щоб його боялися. Він погрожував, що є якісь “червоні лінії”, якщо ви перейдете їх, якщо ви робитимете те, що я категорично не сприймаю, то ви вже отримаєте таку відповідь від мене, що прямо весь світ з ніг на голову перевернеться. Тобто він погрожував, лякав.
Цю чергову “червону лінію”, якою він погрожував, у черговий раз пройдено. Так само як постачання танків, артилерії, “Петріот”, як у майбутньому постачання F-16.
Тобто всі бачать, що король голий, а його блеф ні на кого вже не справляє враження, нікого не лякає. І тому він нервує. Він у відповідь ядерну бомбу запустить? Не запустить. А всі інші види зброї він уже на українських фронтах зробив, будь-які спроби прорватися вперед він уже робив. Що він ще може зробити з того, що він ще не зробив? Нічого. Тому він злиться.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: РФ вміє збивати свою балістику, на американській вона не тренувалася
— У росіян є можливість збивати балістичні цілі. Це, наприклад, комплекс С-400 “Тріумф”, комплекси С-300 у пізніших модифікаціях, комплекси ЗРК “Бук-М3”.
У РФ є можливість перехоплення і знищення балістичних цілей. Але на чому їх випробовували? На радянських і російських балістичних ракетах, які вони перехоплювали на випробуваннях, щоб підтвердити свої показники.
У них не було в наявності ATACMS, щоб перевірити, як вони працюють саме проти такої балістичної ракети.
Тому в них від початку відпрацьовані базові алгоритми перехоплень своїх ракет. А ось алгоритм перехоплення іноземних ракет не відпрацьований. Поки цей алгоритм перехоплення буде відпрацьований і впроваджений, поки оператори напрацюють відповідний досвід із перехоплення ракет ATACMS мине певний період часу.
Я не думаю, що найближчим часом вони зможуть взагалі цей алгоритм застосувати ефективно, оскільки не вся зона тимчасово окупованих територій України покривається саме комплексами С-400 “Тріумф”. А це потрібно, щоб гарантувати відпрацювання по подібних цілях.
Якщо ми візьмемо модифікацію з касетною бойовою частиною, яка була використана по аеродромах у Бердянську і Луганську, то там була бойова частина касетного типу. По цій ракеті є дві модифікації — М39 і М39А1.
М39 — це ATACMS із 950-ма боєприпасами бойової частини і дальністю ураження 165 км. У принципі, цього вистачає для завдання ударів по тимчасово окупованих територіях материкової України, тобто Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей.
Але якщо ми маємо потребу завдати удару по тимчасово окупованому півострову Крим, то в такому разі потрібна версія на 300 км. І тут касетна бойова частина, яка б стала в пригоді з ураження аеродрому на території Криму, — це версія М39А1. Щоправда, там 300 суббоєприпасів. Вона більш стійка, більш якісна, більш точна.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Окупанти вже думають, як знизити ефективність ATACMS
— ATACMS, можливо, не зроблять такого прориву, як свого часу зробили HIMARS на українському театрі війни, водночас ми розуміємо, що це серйозний крок уперед. Адже сьогодні можливості високоточної зброї збільшилися практично вдвічі — з 80-90 км до 150-160 км.
Росіяни, звісно ж, кажуть, що вони пачками знищуватимуть усі ATACMS, що їхня протиракетна, протиповітряна система дуже легко з ними впорається, як вона “справляється” з українськими безпілотниками. Ми бачимо, як українські безпілотники працюють по Москві, по найзахищенішому об’єкту на окупованій території Криму — по Керченському мосту.
Протиракетна система не спрацювала по аеродрому в окупованому Бердянську, де вони сиділи спокійно і могли почуватися як у відносному, неглибокому тилу. Звичайно ж, це зробить дорожчою російську агресію.
Тепер ефективність російських військ та їхньої логістики значно зменшиться.
Але водночас це не означає, що ЗСУ стало легше. Окупанти будуть з усіх сил пижитися для того, щоб якось спробувати знизити ефект цих ракет. Але ми сподіваємося, що ми теж будемо еволюціонувати.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: У Бердянську в російських військ немає місця, куди б не дістала ракета
— Якщо на Луганщині росіяни можуть відсунути свою гелікоптерну авіацію в глибину і там використати якісь аеродроми, то на півдні в Бердянську таких можливостей немає. Тому доведеться переводити вертольоти або до Маріуполя, або кудись на тимчасово окупований Крим.
Зброя сама по собі не може вирішити ситуацію на полі бою. Ситуацію на війні вирішує простий піхотинець з автоматом у руках, а ракети, літаки і танки йому допомагають.
Так, ці ракети — відносно невеликої дальності, але ефективні — перехопити їх російські засоби протиповітряної оборони точно не зможуть. Вони досить швидкісні.
Касетні заряди ATACMS можуть “накривати” приблизно один квадратний кілометр. Можна розраховувати, що ракет першої модифікації США можуть нам поставити десятками, якщо не сотнями. Пізніші модифікації — це більш точна і далекобійна зброя. Але в них зменшена бойова частина.
Хотілося б, щоб нам постачали далекобійні ракети. Але в принципі, навіть ракети на 165 кілометрів для певних цілей спрацюють дуже непогано.
Читайте також: Кошмар для армії РФ і політична зброя: передача ракет ATACMS Україні в огляді військових експертів