Євросоюз готує 12-й пакет санкцій проти Росії, заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. На додаток до мільярдного алмазного бізнесу до порядку денного європейських обмежень будуть включені й інші найважливіші сировинні товари. ЄС також має намір посилити ефективність уже введених заходів проти РФ, інформує FREEДОМ.
З моменту вторгнення Росії в Україну 27 країн Євросоюзу ухвалили 11 пакетів санкцій. Частина обмежень стосувалася сировини: нафти, вугілля, сталі та деревини. У 12-й пакет мають увійти алюміній, а також нікель і титан, які європейські компанії продовжують закуповувати у великих обсягах у Росії.
Згідно з даними Євростату та Об’єднаного дослідницького центру ЄС, з березня 2022-го до липня 2023-го Європа імпортувала з Росії критично важливу і стратегічну сировину на суму понад 13 млрд євро. За оцінками Європейського політичного центру, до 90% нікелю, використовуваного в Європі, надходить від російських постачальників.
“ЄС потребує найважливіших видів сировини для досягнення своєї мети — кліматичної нейтральності до 2050 року. Ці сировинні матеріали мають вирішальне значення для електроніки, сонячних батарей і електромобілів, а також для традиційних галузей промисловості, таких як аерокосмічна та оборонна. Однак вони занадто часто опиняються в дефіциті, нерівномірно доступні в усьому світі та користуються високим попитом”, — йдеться в публікації EUobserver.
У Брюсселі також заявили, що новий пакет міститиме і заборону на постачання в ЄС російських алмазів.
“Ми в процесі підготовки 12-го пакету санкцій, і зараз ми консультуємося з країнами-членами. Наприклад, ми шукаємо способи перекрити решту доходів, які Росія отримує за рахунок експорту алмазів до Європи. У березні минулого року ми ухвалили важливе колективне рішення заморозити російські суверенні активи. Їхня цінність становить близько 211 млрд євро. Політично ми домовилися, що безумовно Росія повинна заплатити за довгострокову відбудову України”, — сказала очільниця Єврокомісії.
Міністерство закордонних справ Франції заявило, що на технічному рівні між членами G7 і Бельгією тривають дискусії з питання заборони на експорт алмазів із Росії.
Як пише Bloomberg, сторони обговорюють створення механізму, який дасть змогу відстежувати переміщення алмазів через кордони. Зокрема і для того, щоби торгівля ними не була переорієнтована в інші країни.
“Росія займає більшу частину Євразії — вона володіє значною частиною стратегічних запасів критичної сировини, нарівні з Китаєм. Крім того, невисока щільність населення, авторитарний контроль і практична відсутність захисту довкілля та прав людини роблять інвестиції у видобуток російських ресурсів надзвичайно привабливими”, — зазначають у статті EUobserver.
Євросоюз також має намір розширити список заборонених товарів, які Росія може використовувати й у військових цілях. Основна увага країн-членів ЄС і союзників була спрямована на те, щоб перешкодити зусиллям Кремля придбати хоча б трохи товарів, необхідних для створення і постачання зброї, пише Blomberg, посилаючись на європейських дипломатів.
Євросоюз прагне чинити дипломатичний тиск на треті країни, які допомагають Москві.
Читайте також: Анонс 12-го пакету санкцій ЄС проти Росії — великий крок уперед: деталі розкрив економіст