Після майже 20 місяців російського вторгнення економіка України починає відновлюватись та адаптується до війни, пише The New York Times. Так, за оцінками Міжнародного валютного фонду, загальний обсяг виробництва в Україні 2023 року зросте на 2%. Наразі у закордонних інвесторів набагато більше причин йти в Україну, ніж рік тому, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. У свою чергу деякі німецькі фірми, незважаючи на війну, вже здійснили низку інвестицій в Україну, передає FREEДОМ.
Валовий внутрішній продукт України до кінця року може зрости більш як на 4%. Про це заявив Шмигаль на німецько-українському бізнес-форумі у Берліні.
“Є підстави для обережного оптимізму. Тому до бюджету на 2024 рік ми закладаємо прогноз зростання економіки на 5 відсотків. І саме приватний бізнес є головним двигуном відновлення та зростання. Сьогодні інвестори мають набагато більше підстав вкладати свої кошти в Україну, ніж, наприклад, рік тому. Насамперед зросли наші можливості у сфері безпеки”, — сказав прем’єр-міністр.
На думку економістів, Україна здатна адаптуватися до різних викликів воєнного часу. Наприклад, підтримувати подачу електроенергії, попри російський ракетний терор проти енергетичної інфраструктури країни. Ще однією ознакою стійкості є те, що у вересні Україна експортувала понад 110 тис. мегават-годин електроенергії. Здебільшого з допомогою атомних станцій країни. Цей показник став рекордним за 2023 рік.
Відновлення та відкриття нових торгових шляхів через Дунай та Чорне море також сприяє відновленню експорту сільськогосподарської продукції. Крім того, допомагає стабілізувати економіку України та низку інших факторів.
“Це приклад унікальний, що в Україні за перший рік війни ВВП упав майже на третину, але при цьому наша банківська система вистояла, бізнес продовжує працювати, а зараз ми бачимо, що економіка є досить стабільною. Україна навіть під час війни є одним із лідерів у світі з погляду IT, цифровізації, кібербезпеки, креативної індустрії, там, де ми сильні. Україна є високотехнологічною державою, на це завжди був попит з погляду допомоги у відновленні гідроелектростанцій, зеленої енергетики, машинобудування, аграрного машинобудування”, — сказав Геннадій Чижиков, президент Торгово-промислової палати України.
За даними німецького Кільського дослідницького інституту світової економіки, після початку повномасштабного російського вторгнення, адміністрація Джо Байдена та Конгрес США виділили Україні понад 75 млрд дол. Зокрема, гуманітарної, фінансової та військової допомоги. Десятки інших країн, включаючи НАТО та Європейський Союз, також надають Україні великі пакети допомоги. Так, у 2022 році ЄС виділив понад 7 млрд дол. у вигляді екстреної макрофінансової допомоги. 2023 року — понад 19 млрд дол. фінансової допомоги. Обсяг військової підтримки становить близько 27 млрд дол. і постійно зростає — від боєприпасів та систем ППО до танків “Леопард”.