Керівництво Угорщини продовжує робити провокаційні заяви, спрямовані не лише на адресу України, а й у бік Європейського Союзу, членом якого є ця держава.
Головним “глашатаєм” антиукраїнських та антиєвропейських посилів є прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Він нещодавно зустрівся в Китаї з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним, з яким не бажають вести переговори лідери всього цивілізованого світу.
У зв’язку з цим, деякі європейські політики вже задумалися про доцільність перебування цієї країни у складі Євросоюзу.
Скандальні заяви Орбана
Віктор Орбан від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну стверджує, що Київ не має шансу на перемогу, а війну РФ проти України угорський прем’єр називає практично, як і росіяни — “військовою операцією”.
Одну з останніх гучних скандальних заяв Віктор Орбан зробив в інтерв’ю національному угорському радіо. Він заявив, що стратегія ЄС щодо російсько-української війни нібито провалилася, і Україна не переможе у війні проти Росії.
“Сьогодні всі знають, але не наважуються сказати, що ця стратегія (стратегія Євросоюзу, яка полягає в перемозі України, — ред.) провалилася. Усі військові експерти кажуть, що Україна не переможе на фронті, росіяни не програють на фронті, тому необхідний “план Б”, — сказав Орбан.
За його словами, Угорщина нібито завжди займала таку позицію. Він також стверджує, що на наступних європейських виборах мають відбутися зміни, тому що нинішні лідери “не можуть впоратися з цією проблемою”.
“Вони можуть бути хорошими лідерами в мирний час, але зараз, коли йде шторм, великі хвилі, з’являються піратські кораблі, тоді потрібні зміни”, — зазначив Орбан.
Він також заявляв, що після завершення війни Росії проти України Захід нібито стане слабшим, ніж до її початку, і що санкції не послабили Москву. У відповідь МЗС України заявило, що Європа опинилася в кризі через гібридну війну Росії, а Будапешт використовує тези російської пропаганди.
У поширенні російських наративів був також помічений і міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, який не раз висував антиукраїнські заяви.
Угорський уряд також затримує нову військову допомогу ЄС Україні на 500 млн євро. Орбан заявив, що розраховує на візит української делегації в Будапешт на переговори щодо зняття вето. Домовленості про виділення восьмого траншу з Європейського фонду миру не вдалося досягти через позицію Угорщини — вона блокувала це рішення, оскільки Україна внесла угорський OTP Bank до переліку міжнародних спонсорів війни. На початку жовтня Україна виключила угорський OTP Bank зі списку, задовольнивши одну з ключових вимог Будапешта, однак Угорщина хоче юридичних гарантій, що рішення щодо OTP Bank не зміниться.
Непоодинокі випади Орбана і в бік Європейського Союзу. Так, він звинуватив ЄС у прагненні позбавити Угорщину її ідентичності шляхом нав’язування моделі ліберальної демократії, яку, за його словами, угорці відкидають. У Євросоюзі вже відреагували на ці заяви.
“Чесно кажучи, я не бачу жодної схожості між радянською окупацією Будапешта і тим, що відбувається в Берлемоні (штаб-квартира Єврокомісії, — ред.). Я не бачив жодного танка там. Ніхто не зобов’язує Угорщину бути членом ЄС”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Як пише The Guardian, високопоставлений європейський дипломат повідомив виданню, що проблеми з Угорщиною, найімовірніше, ставатимуть дедалі глибшими і дедалі більше ставитимуть під загрозу спільні рішення щодо стратегічно важливих питань. У ЄС почали обговорювати реформування Союзу. Одним із пунктів є відмова від одностайного голосування та ухвалення рішень більшістю голосів.
Посилила занепокоєння європейських урядовців і особиста зустріч Орбана з президентом РФ Володимиром Путіним, яка відбулася 17 жовтня в Пекіні. Європолітики вважають, що дружні зв’язки Угорщини з Росією і Китаєм не йдуть у ногу із західним альянсом і навіть завдають йому шкоди.
Угорщина має головувати в Раді ЄС у другій половині 2024 року, і в Брюсселі вже побоюються, як Будапешт зможе це використати.
Читайте також: Орбан заявив про готовність до переговорів з Україною, і пояснив, навіщо він спілкується з Путіним
Позиція Орбана в оцінці експертів
Зв’язки Угорщини з Росією і позицію офіційного Будапешта щодо України та Євросоюзу в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Петро Кульпа, директор програми “Школа міністрів” Київської школи держуправління, екссекретар Польщі в Парламентській асамблеї НАТО, колишній член уряду Польщі;
- Ігор Петренко, політолог;
- Євген Добряк, народний депутат України VI скликання, експерт із міжнародних відносин.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: В Угорщині вважають, що в них немає обов’язків перед Євросоюзом
—Єдина країна в Європі, яка офіційно блокує всі рішення Європейського Союзу по Україні, і ті, що наближають справедливий фінал війни, це, звичайно ж, Угорщина. Вона враховує, безумовно, свої національні інтереси, знову ж таки має право це робити.
Тут питання, швидше, до Європейського Союзу. Є загальноприйняті принципи, які поділяються всіма країнами, вони дійсно важливі. Але з точки зору внутрішньої стабільності є країна, яка йде в іншому напрямку і орієнтується на ті цінності, які просуває РФ.
У цьому випадку, напевно, потрібно якусь внутрішню дискусію проводити, не виносити її на публіку, а проводити внутрішню дискусію між Європейським Союзом та Угорщиною. Для того, щоб це було синхронізоване рішення, тому що інакше це має вигляд як повна дискредитація інститутів Європейського Союзу.
Орбан у негативному контексті порівняв Євросоюз із Радянським Союзом, що все, що відбувається зараз у ЄС, нагадує СРСР.
Тільки в Радянському Союзі ухвалені рішення були обов’язковими до виконання, там ніхто ні з ким не розмовляв, досить жорстко карав, якщо ці рішення не виконували. А сьогодні Угорщина може не те, що не виконувати, а просто демонстративно ігнорувати спільні рішення, які ухвалюються колегіально в Європейському Союзі..
При цьому в Євросоюзі у країн є не тільки права, а й обов’язки. Так ось Угорщина вважає, що обов’язки для неї відсутні. Було б добре, щоб Європейський Союз про це подумав, тому що для сучасного світу вкрай важлива репутація. І якщо ЄС не може з тим чи іншим своїм членом таким, як Угорщина, впоратися, то, звичайно ж, для інших країн це сигнал про те, що є якісь внутрішні великі дисциплінарні проблеми.
ПЕТР КУЛЬПА: Угорщина в будь-яких конфліктах грає на боці тих, хто програв
— Я думаю, що слова Жозепа Борреля на адресу Орбана відображають протест проти “брудного членства. Це ситуація, за якої якась країна намагається вигравати популярність на тому, що заперечує те, що об’єднує всі інші країни і народи Європейського Союзу.
Орбан в Угорщині досяг конституційної більшості, контролює повністю свою країну і намагається будувати популярність, як у путінській Росії, де все вирішує Путін, а за все інше відповідають американці. Те ж саме. Усе вирішує якийсь диктатор, а за все інше відповідають іноземці, Брюссель тощо.
Так, інститути Європейського Союзу не є “священними коровами”, їх можна критикувати. Але коли це набуває форми приниження, приміром, порівнювати Європейський Союз із Радянським Союзом, із країною, де переслідували мільйони людей, де знищували стільки хорошого – це дуже несправедливо.
Мені здається, що Угорщина — це країна-фахівець з участі в будь-яких конфліктах на боці тих, хто програв.
Орбан почувається комфортно у своїй політичній легітимності. Це також треба пов’язувати з менталітетом угорців. Вони вважають себе великою державою, посідаючи досить дрібне місце в європейській політиці. А коли з’являється лідер, який поводиться як Наполеон, дуже багатьох простих людей це збуджує і призводить до якоїсь гордості. Те саме, ніби Путін каже, що він американців “зробить”.
Угорці — це народ, який страждає. Подивіться, як багато молодих людей виїжджають із цієї країни. Там усе більше йде до диктатури. Це буде знаходити рішення через конфлікти або через діалог, але вихід якийсь буде. Не обов’язково це буде вихід Угорщини з Євросоюзу. Ймовірно, це буде діалог з ЄС.
ІГОРЬ ПЕТРЕНКО: Орбан намагається видавити з ЄС максимальну кількість грошей
— Орбану важливо, щоб зняли санкції з угорського “OTP-банку”. І не просто зняли, а дали гарантії, що вони не накладуть санкції знову, ось і все.
Поведінка Орбана — це і рибку з’їсти, і кісточкою не вдавитися у відносинах із РФ. Тобто, виторгувати все, що ще може дати РФ. Так, це питання енергоресурсів, але й не тільки. Це питання ще тіньової каси, яка потрібна Орбану, щоб він міг спонсорувати свій режим.
Наступний момент полягає в тому, що Орбан намагається видавлювати максимально з Європейського Союзу з різних питань. Це і фінансування певних грантових програм, доступу до фондів ЄС, збільшення асигнувань, які він отримує з боку Євросоюзу.
Угорщина — це, по-моєму, друга країна за кількістю грошей, які виділяються, які надаються з боку ЄС. Тому Орбан цим і займається.
Україна для Угорщини зараз дуже зручна з точки зору і загравання з РФ, і з точки зору елементарного шантажу Євросоюза. А Європейський Союз уже не такий, яким був раніше у відносинах з Угорщиною. Якщо раніше вони всіляко намагалися якраз працювати пряником і йти на поступки Угорщині, то зараз вони більше працюють батогом.
Так, вони прикручують краник у наданні відповідних фінансових можливостей для Угорщини. Але Орбан теж хитрий. Він намагається грати в шантаж у тих моментах, коли потрібно ухвалювати швидке рішення. Або де він може розраховувати на якусь поступку у зв’язку зі складністю самого рішення. Або грати на тому, що це рішення дуже гаряче, швидке, і легше дати йому те, що він хоче, ніж пояснити, чому ні.
ЄВГЕН ДОБРЯК: Угорщина може опинитися в ізоляції в Європейському Союзі
— Ми говорили неодноразово, що Віктор Орбан повністю залежний від РФ. Залежний бізнес-зв’язками з Російською Федерацією, з “Газпромом”, з “Росатомом”, з іншими структурами. Його оточення залежить від РФ, тому йдуть такі наративи.
Ляпнути таке, що Євросоюз порівнює з Радянським Союзом — у мене таке враження, що він народився в 1990-ті роки і не знає, що таке СРСР, і яким був вплив Радянського Союзу на Східну Європу.
Я пам’ятаю 1956 рік, і що відбувалося в Будапешті (Угорська революція 1956 року — збройне повстання проти радянського режиму, придушене радянськими військами, — ред.). А Орбан не може цього пам’ятати, він 1964 року народження.
І, природно, всі наративи, які він впроваджує, можуть призвести до того, що Угорщина може опинитися в ізоляції в самому Європейському Союзі.
Євросоюзу може набриднути позиція Будапешта, і може бути застосовано сьому статтю ЄС про обмеження прав однієї з країн, яка порушує принципи демократії тощо. Там є багато варіацій. Тому, якщо їм не подобається – нехай виходять з ЄС.
В Угорщині йде вже автоматична система, що переходить із демократії в автократію.
Тому, я думаю, Європейський Союз повинен реально переглянути своє ставлення до Угорщини. Це стосується не тільки питання України, це стосується дуже багатьох стратегічних рішень усередині самого Євросоюзу і НАТО, членом якого також є Угорщина.
Читайте також: Ніхто не зобов’язував Угорщину вступати до ЄС: Боррель — Орбану