У Європейському Союзі занепокоєні поведінкою Угорщини і побоюються ще більших розбіжностей щодо стратегічно важливих питань. Нещодавня зустріч прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана і президента РФ Володимира Путіна в Китаї посилила побоювання європейських чиновників. Також Орбан ще більше посилив антиєвропейську риторику, порівнявши членство в Євросоюзі з радянською окупацією, повідомляє FREEДОМ.
У той час як Туреччина зробила крок до ратифікації заявки Швеції на членство в НАТО, Угорщина відмовилася провести голосування щодо ратифікації. Ба більше, нещодавно Орбан порівняв членство країни в Євросоюзі з радянською окупацією. Скандальну заяву він зробив у річницю придушення радянськими військами революції 1956 року.
“Сьогодні з’являються речі, що нагадують радянський час. Так, буває так, що історія повторюється. На щастя, те, що колись було трагедією, тепер у кращому разі — комедія. На щастя, Брюссель — не Москва. Москва була трагедією. Брюссель — це просто погана сучасна пародія”, — заявив він.
Зокрема, глава угорського уряду звинуватив ЄС у прагненні позбавити Угорщину її ідентичності шляхом нав’язування моделі ліберальної демократії, яку, за його словами, угорці відкидають. У Євросоюзі вже відреагували на ці заяви.
“Чесно кажучи, я не бачу жодної схожості між радянською окупацією Будапешта і тим, що відбувається в Берлемоні (штаб-квартира Єврокомісії, — ред.). Я не бачив жодного танка там. Ніхто не зобов’язує Угорщину бути членом ЄС”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Як пише The Guardian, високопоставлений європейський дипломат повідомив виданню, що проблеми з Угорщиною, найімовірніше, ставатимуть дедалі глибшими і дедалі більше ставитимуть під загрозу спільні рішення щодо стратегічно важливих питань. У ЄС почали обговорювати реформування Союзу. Одним із пунктів є відмова від одностайного голосування та ухвалення рішень більшістю голосів.
“Консенсусне рішення — це завжди привід для шантажу. Те, що стосується стратегій, те, що стосується міжнародного права, безпекових питань — це повинно ухвалюватися виключно більшістю. Це єдиний спосіб на сьогодні реформувати ЄС, і на рівні того самого Європарламенту, і на рівні інших інституцій, які ухвалюють те чи інше рішення”, — зазначив політичний консультант, військовослужбовець Збройних сил України (ЗСУ) Олександр Антонюк.
Нещодавня зустріч Орбана і Путіна посилила занепокоєння європейських чиновників, які вважають, що дружні зв’язки Угорщини з Росією і Китаєм не йдуть у ногу із західним альянсом і навіть завдають йому шкоди. Планується, що Угорщина головуватиме в Раді ЄС у другій половині 2024 року, і в Брюсселі вже побоюються, як Будапешт зможе це використати.
“Він [Орбан] блокує вступ Швеції до НАТО. Він тисне руку Путіну. Він порівнює ЄС з убивчою диктатурою Радянського Союзу. Менш ніж за тиждень Орбан надав достатні докази того, що він не здатний обійняти посаду президента ЄС”, — сказав депутат Європарламенту Даніель Фройнд.
Угорський уряд також затримує нову військову допомогу ЄС Україні на 500 млн євро. Орбан заявив, що розраховує на візит української делегації в Будапешт на переговори щодо зняття вето. Домовленості про виділення восьмого транша з Європейського фонду миру не вдалося досягти через позицію Угорщини — вона блокувала це рішення, оскільки Україна внесла угорський OTP Bank до переліку міжнародних спонсорів війни. На початку жовтня Україна виключила угорський OTP Bank зі списку, задовольнивши одну з ключових вимог Будапешта, однак Угорщина хоче юридичних гарантій, що рішення щодо OTP Bank не зміниться.
Читайте також: Орбан хоче зустрітися з українською делегацією, щоб передати якусь інформацію від Путіна — думка