Одним із пунктів мирного плану президента України Володимира Зеленського є недопущення ескалації війни, яку розв’язала Російська Федерація проти сусідньої суверенної країни.
Тому керівництво України пропонує провести міжнародну конференцію, під час якої було б зафіксовано всі військові злочини РФ, починаючи з 2014 року.
Важливим моментом майбутньої конференції є підписання Kyiv Security Compact – документу, в якому було б зафіксовано ключові елементи повоєнної безпекової архітектури в євроатлантичному просторі, включно з гарантіями для України.
Формула миру по-українськи
Україна веде переговори про гарантії безпеки з низкою провідних країн світу, зокрема, зі США, Великою Британією, Францією, Канадою та Японією.
У липні 2023 року країни “Великої сімки” (G7) схвалили декларацію про підтримку України у сфері безпеки. Наразі українська сторона веде індивідуальні переговори з країнами-партнерами щодо довгострокових зобов’язань з їхнього боку в питанні забезпечення безпеки для України. Перший раунд переговорів стартував із Францією.
В Офісі президента України (ОПУ) зазначають, що старт переговорів із Францією зміцнить її незмінну підтримку України у військовій, економічній та безпековій сферах.
“Важко переоцінити важливість двосторонніх безпекових переговорів із Францією як країною-засновницею Європейського Союзу та НАТО. Невід’ємною складовою безпекових гарантій є також допомога в розбудові військово-промислового комплексу та в економічному відновленні України. Важливим елементом стримування агресії мають стати також потужні санкції та невідворотність конфіскації активів країни-агресора”, — сказав заступник керівника ОПУ Ігор Жовква.
Одним із ключових пунктів формули миру українського лідера є стримування російської агресії та недопущення повторної ескалації. Проєкт Kyiv Security Compact, запропонований Україною, складатиметься зі спільного документа про стратегічне партнерство, підписаного державами-гарантами та Україною. До нього можуть долучитися такі країни, як США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина, країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи — але список не є вичерпним.
Найкращою гарантією безпеки для України буде її здатність захищатися від РФ згідно зі статтею № 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання ЗСУ, які здатні протистояти армії російського агресора. У разі спроби повторної ескалації країни-гаранти повинні будуть зібратися для проведення колективних консультацій протягом доби, ухвалити рішення та активувати розширені гарантії.
28 і 29 жовтня на Мальті відбудеться третій саміт з української формули миру на рівні радників країн глобального Півдня.
“Мальта підтримує українську справу, займаючи принципову позицію на різних багатосторонніх форумах, а також надаючи гуманітарну та іншу допомогу. Проведення наступного тижня переговорів щодо формули миру на Мальті є найконкретнішою підтримкою, яку така країна, як Мальта, може надати для того, щоб українська справа залишалася в топі міжнародного порядку денного”, — зазначив міністр закордонних справ Мальти Ян Борг.
Відновити територіальну цілісність України та мир у регіоні — пріоритетне завдання не тільки для Києва. Міжнародні партнери стверджують: готові допомагати стільки, скільки буде потрібно.
“Що стосується України, то безпосереднім пріоритетом є мир, але справедливий мир. Генеральна асамблея ООН є найважливішою платформою для надання імпульсу просуванню мирних зусиль. Ми підтримали Україну перед військовою агресією і працюємо заради справедливого миру. Ми хочемо продовжувати працювати з Україною, щоб забезпечити широку підтримку її формули миру з боку якомога більшої кількості членів ООН”, — заявив верховний представник ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель.
ВОЛОДИМИР ХАНДОГІЙ: Головними переговірниками від України з РФ зараз є ЗСУ
Про дев’ятий пункт формули миру Володимира Зеленського в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів колишній надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.
— Чи можуть українська формула миру і пункт про гарантії безпеки стати дієвим аргументом для реформування всієї світової системи безпеки і навіть для реформування ООН?
— Ми розглядаємо Формулу миру, яку висунув президент Зеленський, і всі події, пов’язані з цією формулою, як елемент захисту України зараз на даному етапі. Йдеться про те, що в період до вступу України до НАТО, яке є найкращим гарантом безпеки держав, які до нього входять, необхідна формула і необхідний інститут, який би забезпечував таку безпеку. Формула миру спрямована якраз на це.
Чи стане це знаком загальної зміни в системі міжнародної безпеки? Ми подивимося. Я думаю, що така амбіція може бути. Насправді, я думаю, зараз дуже важливо говорити про гарантії безпеки України.
Але тут є дві складові. Це формула миру як такий широкий формат, у якому беруть участь багато держав. Ось зараз на Мальті близько 50 країн.
Але, на мій погляд, зараз важливішими є ті переговори, до яких зараз долучилася Франція, які відбуваються в плані реалізації домовленостей, досягнутих у Вільнюсі на саміті НАТО в липні цього року. Група G7 — а це наймогутніші держави світу – взяли на себе зобов’язання провести переговори з Україною та укласти відповідні домовленості, які б були тією фактичною гарантією, яка потрібна Україні до набуття членства в НАТО.
— Формула миру Зеленського зараз декларується в багатьох країнах, її підтримують і бачать, що саме за нею можливо досягти перемир’я. Але тут же ми маємо один дуже простий камінь спотикання, дуже складний і величезний у вигляді 140 мільйонів людей — це Російська Федерація, яка взагалі не сприймає жодного слова. Вони навіть називають війну “спеціально військовою операцією”, враховуючи те, що б’ють по військових об’єктах і так далі. Наскільки в даному випадку формула миру Зеленського може бути дієвою, і чим саме вона може допомогти консолідувати ще більше міжнародне співтовариство для того, щоб Росію зробити максимальним ізгоєм світового суспільства?
— По-перше, давайте ми погодимося з тим, що українська формула миру, всі наші зусилля на забезпеченні української безпеки — це не про перемир’я у війні, яка сьогодні відбувається. І треба розуміти, що головним переговорником у процесі сьогоднішнього дня є Збройні сили України. І від результатів, яких досягнуть ЗСУ за допомогою наших партнерів і союзників, залежить і той післявоєнний устрій, про який ми говоримо.
Наразі в обговоренні формули миру — а там не тільки питання перемир’я, там же дуже велике коло і поствоєнна реконструкція, і економіка, і екологія, дуже багато питань — Росія не бере участі, і це правильно.
І після того, коли 50 країн погодяться на якийсь підсумковий документ, тому що Формула миру Зеленського — це скоріше такий рамковий перелік 9-ти чи 10-ти напрямків, на яких ми маємо зосередитися після вироблення якогось документа, ми подивимося. І зрештою після поразки РФ повинна буде прийняти те, з чим погодилася значна кількість держав світу.
Але, як то кажуть, “нам своє робити”. Ми маємо йти своїм шляхом. І те, що Росія сьогодні є країною-парією, ця формула, ті домовленості, які будуть досягнуті, ще більше поглиблюють її становище парії світової спільноти. На сьогоднішній день я не бачу, що Росія повинна якимось чином бути частиною цього процесу. Це те, що буде досягнуто іншими державами, силами, скажімо так, добра проти сил зла. І це буде покладено в основу подальшого співіснування, у тих рамках, які будуть. Ну, ми це маємо ще побачити в майбутньому.
Щоб не допустити заморожування війни в Україні, США та ЄС мають надати необхідну допомогу та гарантії безпеки. Про це заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. За її словами, Кремль не може виграти війну, тому намагається заморозити її, щоб відновити сили, наростити виробництво боєприпасів і повторити спробу окупації України. Абсолютно очевидно, що те, що зараз відбувається на фронті, це якраз і є спроба російської армії заморозити ситуацію. А що мають зробити наші союзники, щоб не дати заморозити ці гарантії безпеки? Як їх відчути матеріально, якими вони мають бути?
— Дійсно, на зимові канікули, я так розумію, Збройні сили України не збираються йти, і буде продовжено кампанію, яка відбувається сьогодні. Що мають робити західні держави?
— По-перше, як у формулі миру президента, так і у Вільнюській декларації, відповідно до якої держави беруть на себе зобов’язання щодо гарантій, передбачено дуже важливий і ключовий пакет — це можливість України продовжувати захищати себе.
Інакше кажучи, це постачання озброєнь для того, щоб Україна успішно продовжувала цю роботу і місію із захисту не тільки України, а й європейських цінностей. Нам необхідно збільшити, активізувати роботу з надання необхідної військової допомоги.
Ось тоді буде продовжено і наступальну кампанію, яку веде Україна, і ми сподіваємося, що в кінцевому підсумку Україна в цій війні здобуде перемогу за допомогою військової допомоги з боку наших партнерів. І будемо відверті, в цьому головна військова допомога і військово-технічне співробітництво.
У нас є ще один формат — це “Рамштайн”, де узгоджуються обсяги і номенклатура тієї військово-технічної допомоги, яка необхідна Україні. Але, знову ж таки, головне, це те, що відбувається на полях битв.
Читайте також:
- Радіаційна та ядерна безпека: перший пункт української формули миру пояснив професор Людвіг Литвинський
- Продовольча безпека: другий пункт української формули миру обговорюємо із Павлом Мартишевим
- Енергетична безпека: третій пункт української формули миру обговорюємо з Володимиром Омельченком
- Звільнення полонених та депортованих — четвертий пункт у формулі миру Зеленського — деталі
- Відновлення територіальної цілісності та світового порядку: п’ятий пункт української формули миру обговорюємо з Ігорем Поповим
- Виведення російських військ і припинення бойових дій: шостий пункт української формули миру обговорюємо з Олексієм Мацукою
- Відновлення справедливості: сьомий пункт української формули миру обговорюємо з адвокатом Юрієм Білоусом
- Протидія екоциду: восьмий пункт української формули миру обговорюємо з Євгеном Симоновим