У Росії відбувається стрімке зростання інфляції та падіння реальних доходів населення через війну проти України. А на тлі долара, який перевищив позначку в 100 рублів, більшість росіян уже залишилася без частини свого добробуту, який багато хто збирав роками. І ситуація тільки погіршується, повідомляє FREEДОМ.
Уже майже половині росіян зарплат не вистачає навіть на базові потреби — продукти, одяг, оплату комунальних послуг. Такі результати показало останнє опитування онлайн-сервісу, де росіяни шукають роботу. Населення Росії стрімко бідніє й скорочується, кажуть соціологи. Це стає причиною того, що в РФ назріває досить серйозна соціальна катастрофа.
“Населення біжить за товарами зараз у мережу “Победа”, такі жорсткі дискаунтери, продсклад називається. Не магазин, а продсклад. Населення біднішає, населення скорочується”, — зазначив економічний експерт Ігор Ліпсіц.
Майже 4,5 тисячі осіб відмовилися від російського громадянства 2023 року. Ця цифра стала рекордною за останні кілька років, повідомили в російському МЗС.
З початку війни в Україні деякі країни Євросоюзу за своєю ініціативою припинили видачу туристичних віз громадянам Росії. До обмежень приєдналися Чехія, Латвія, Литва та Естонія. Данія і Нідерланди припинили видавати короткострокові візи. Фінляндія скоротила видачу туристичних віз росіянам. А Швейцарія повністю призупинила спрощений візовий режим із РФ.
Під впливом санкцій росіянам, які раніше воліли подорожувати Європою, тепер доводиться їздити в сусідню Білорусь, об’єднуючи подорож та шопінг автодеталей, лінз й модних брендів, які пішли з російського ринку.
“Для частини російської аудиторії Білорусь стала напрямком, де можна придбати те, чого вже немає в РФ через санкції, або товари, які з тих самих причин обійдуться дешевше. Тож туристи не проти поєднати відпочинок із цільовими покупками або отриманням послуг, наприклад, походом до стоматолога”, — йдеться в повідомленні Асоціації туроператорів Росії.
Європейський Союз уже готує наступний, 12-й пакет санкцій проти Росії. Він стосуватиметься насамперед обмежень на торгівлю російськими алмазами. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив побажання, щоб у 12-му пакеті було враховано два ключові фокуси.
“По-перше, це заходи для боротьби з обходом уже запроваджених санкцій, а по-друге, це нові санкції, які насамперед мають торкнутися оборонної індустрії РФ, яка виробляє ракети, дрони, якими атакують і знищують українські міста”, — сказав Кулеба.
Попри всі економічні проблеми, Росія подвоює план витрат на війну з Україною у 2023 році. Вони вже становлять третину від усіх державних витрат, повідомляє агентство Reuters. І витрати на війну Кремль збільшує на шкоду іншим галузям економіки та соціальним гарантіям. За інформацією одного з комітетів Держдуми, російські регіони вже відчувають нестачу коштів для підвищення зарплат працівникам бюджетних установ у 2024 році після підвищення мінімального розміру оплати праці та зростання інфляції.
Читайте також: Акценти на військовій сфері в РФ ведуть до серйозних економічних проблем й б’ють по кишенях росіян, — Ус
Раніше повідомлялось, що у Євросоюзі розробляють черговий пакет санкцій щодо Росії — уже 12-й за рахунком. Члени ЄС поки остаточно не визначилися з новим списком обмежень, обговорення триває. Деякі уряди, насамперед Польщі та країн Балтії, наполягають на посиленні санкцій. В Естонії запропонували ввести повне торговельне ембарго проти РФ.