У Росії на користь армії урізають фінансування соціальних напрямів, наприклад, медицини та освіти. Про це сьогодні, 24 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Оскільки на всіх грошей не вистачає, а на армію насамперед дають, як і на пропаганду, то виникає ситуація, коли починають урізати інші напрямки — медицини, освіти. До чого це призводить? До того, що, припустімо, беремо окремо взяту лікарню, якщо є певна зарплата в цій лікарні, вірогідність того, що там буде підвищення зарплат, вона стає дедалі меншою й меншою. Ба більше, швидше за все, навпаки, навіть, можливо, урізання якихось надбавок, які були”, — сказав він.
Експерт нагадав, що нестача грошей у бюджеті призвела до того, що в РФ скоротилися виплати за демпфером нафтопереробникам, у зв’язку з чим виник дефіцит бензину.
“Відповідно, зникає бензин. Навіщо продавати собі у збиток? Тобто ось простий приклад, коли ось ці всі, скажімо так, акценти на військовій сфері призводять до того, що починають зникати товари, які, здавалося б, у Росії є у великій кількості”, — сказав Ус.
Він прогнозує, що росіянам слід очікувати урізання виплат, тоді як ціни будуть тільки зростати. Причому, на думку Уса, чим далі від центру РФ, тим гіршою буде ситуація.
“Поки що ми бачимо, як рубль уже неодноразово підходив до межі 100. Для Росії це психологічно болісно, тому вони роблять усе можливе, щоб курс опустився. Але це ж не означає, що він не буде й надалі досягати позначки 100, а можливо, й вище. А от коли курс нестабільний, це означає дестабілізацію економіки. Це означає, що ціни, які є, вони будуть змінюватися щотижня”, — сказав експерт.
Ус акцентував на тому, що до кінця 2024 року Росію очікують серйозні економічні проблеми.
“Щось мені підказує, що ми зараз можемо спостерігати певне дежавю з Першою світовою війною, коли Німеччина програла війну не тому, що вона у військовому плані програла, а тому що її економіка не витримала. Ось Росія дуже, як мені здається, може не так швидко, як хотілося б, але наближається до тієї точки, коли суто внутрішньо, економічно, вони не витримають того, що вони самі почали”, — сказав він.
Читайте також: “Росія на цій війні надірветься”: економіку путінського режиму розбираємо з економістом Ігорем Ліпсицем
Раніше повідомлялось, що у Євросоюзі розробляють черговий пакет санкцій щодо Росії — уже 12-й за рахунком. Члени ЄС поки остаточно не визначилися з новим списком обмежень, обговорення триває. Деякі уряди, насамперед Польщі та країн Балтії, наполягають на посиленні санкцій. В Естонії запропонували ввести повне торговельне ембарго проти РФ.