В армії Росії зростає кількість відмовників і дезертирів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Вересень 2023 року став рекордним місяцем за кількістю скарг від російських військових за весь час повномасштабної агресії проти України. Про це заявили правозахисні організації, що займаються допомогою тим, хто відмовляється воювати. Росіяни масово намагаються уникнути смерті, повідомляє FREEДОМ.

Правозахисники стверджують, що переважна більшість службовців окупаційної армії вирушають на війну заради грошей, щоб вибратися з бідності. Про те, що контракт з Міноборони насправді безстроковий, вони розуміють лише за кілька місяців на фронті. І починають шукати способи уникнути загибелі.

“Якщо ви вже в армії і дислоковані десь поруч із лінією фронту, то хороших опцій і безпечних способів уникнути цього всього, боюся, що вже не залишилося. Або дезертирство, або здача в полон, або чекати, що тебе поранять, вб’ють”, — сказав керівник організації “Ідіть лісом” Григорій Свердлін.

За словами Свердліна, понад 11% звернень, що надійшли влітку і на початку осені, були пов’язані з дезертирством. Лише у вересні про допомогу просили 185 таких громадян. Для порівняння, у квітні — і тоді це був пік — дезертирів налічувалося 3% (27 осіб). Свердлін вважає, що таке зростання пов’язане з відсутністю ротації у військах. Від моменту мобілізації минув рік, а загарбники досі не були у відпустці. Усі 185 військових, про яких повідомляє фахівець, успішно дезертирували.

“Це все ризиковано, безумовно, я не буду казати, що це просто і безпечно. Це пекельний вибір, великі, безумовно, ризики. Але в нас щасливим чином поки що не було жодного випадку, коли б дезертир, якого ми вели, попався і опинився за ґратами”, — розповів керівник організації “Ідіть лісом”.

Крім мобілізованих, до “Ідіть лісом” стали частіше звертатися переведені на контракт строковики і ті, хто уклав договір у межах нещодавнього вербування. Люди підписували 3-х і 6-місячні контракти, а за фактом воюють безстроково. Крім того, в організацію нерідко звертаються кадрові офіцери. У серпні таких було понад 3,5 тис. осіб. Найчастіше службовець потрапляє в м’ясорубку війни, спостерігає смерті товаришів по службі і потім починає шукати шляхи відходу.

Інша, нова категорія відмовників — люди старші за 50 років. Їх не відпускають із фронту внаслідок підвищення граничного віку служби за контрактом до 65 років.

Допомогою мобілізованим також займається організація “Заклик до совісті” та ініціатива “Ковчег”. Остання допомагає антивоєнним проєктам росіян в еміграції і також стала частіше стикатися з дезертирами за кордоном. За словами експертів, близько 70% відмовників зрештою тікають із Росії до безвізових країн, як-от Казахстан, Вірменія, Грузія і Туреччина. У Європі лише факту втечі з армії поки що недостатньо для отримання захисту, тому дезертири іноді обирають, зокрема, держави СНД, які можуть висилати громадян РФ.

Читайте також: “Ті, хто перебуває на полі бою, розуміють, що, крім смерті, на них там нічого не чекає”: росіян закликають скористатися проєктом “Хочу жити”

Нагадаємо, глава Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін запропонував позбавляти мігрантів, які отримали російський паспорт, громадянства, якщо вони відмовляються брати участь у війні проти України. Кремль примушує мігрантів підписувати контракти з Міністерством оборони РФ.

Прямий ефір