Можна говорити про другу Холодну війну між Заходом і авторитарними режимами: йде повтор і розвиток подій минулої Холодної війни. Але якщо країни Заходу збережуть внутрішню стабільність і єдність, вони зможуть протистояти союзу країн-ізгоїв — він приречений на свій кінець. Таку думку сьогодні, 22 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
Разом із Володимиром Путіним співіснує “клуб ізгоїв”, таких самих, як і він. Зокрема, лідери Ірану та Північної Кореї. Українські політики говорять про те, що разом цей “клуб ізгоїв” здатен на багато що в контексті знищення світової системи безпеки — усталеного миру після Другої світової війни. Умланд відповів на запитання — чи є можливість у цього “клубу ізгоїв” настільки сильно змінити сформовану систему світової безпеки?
“Я думаю, тут, як не дивно, багато чого залежатиме від внутрішньої політики західних країн, якщо вони можуть зберегти внутрішню стабільність, свою єдність цих країн, свої організації, свій демократичний напрямок, тоді вони зможуть протистояти цьому, як це вже було під час першої Холодної війни. Зараз можна вже говорити про якусь другу Холодну війну. І тоді, я думаю, союз цих країн-ізгоїв приречений на той самий кінець, який був у першої Холодної війни. Зараз для мене таке болюче питання, як, скажімо, відбуватимуться вибори у США наступного року, як будуть наступні вибори у Франції? Тому що там є антизахідні політики, як Трамп і Ле Пен, які могли б зруйнувати цей союз, до якого дефакто сьогодні теж належить Україна. І тоді б було справді послаблення міжнародної системи. Зараз це в чомусь повторення або продовження того, що ми вже бачили за часів першої Холодної війни”, — сказав політолог.
Також Умланд прокоментував інформацію, що санкційними обмеженнями, рішеннями Міжнародного кримінального суду та іншим союзники України намагалися послабити Володимира Путіна, помістити його в ізоляцію. Але останній вояж президента РФ до Китаю російська пропаганда підносить як те, що російський президент перебуває не в ізоляції, з ним навіть зустрічається один із представників Європейського Союзу. Ба більше, нібито Путін дуже важливий гість на форумі “Один пояс — один шлях”. Аналітик вважає, що повністю ізольованим від зовнішнього світу президента РФ не можна назвати.
“Тому що є країни, включно з Китаєм, який співпрацює з Росією, які бачать у цьому свою вигоду. Я не думаю, що це вже дуже глибокий альянс між Китаєм і Росією. Тут скоріше Китай користується слабкістю Росії і в економічному плані, і в політичному плані. Повної ізоляції немає, але все-таки це виняток, який ілюструє загальне правило. Це те, що сьогодні доводиться такого роду зустрічі, які зараз були в Китаї, вже презентувати як велику перемогу для Росії. Кілька років тому це все ще по-іншому було. Тоді Росія була частиною навіть після анексії Криму ще цієї міжнародної спільноти. Зараз він (Путін, — ред.) іноді зможе виходити з цієї ізоляції, але ізоляція зростає”, — резюмував Андреас Умланд.
Читайте також: У міжнародній політиці Путіна вважають ізгоєм багато країн, — німецький політолог
Нагадаємо, раніше кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко заявив, що світовому порядку, встановленому після Другої світової війни, настав кінець. Абсолютно всі у світі розуміють, що настав час змінюватися, змінювати структуру, архітектуру безпеки, інакше до жодних хороших наслідків це не призведе. У світі відбувається Холодна війна 2.0. Тільки якщо перша Холодна війна — це було протистояння двох полюсів: США і СРСР, то зараз холодна війна з величезною кількістю авторів.